Domů
Plynárenství
Slovensko má v zásobnících dostatek plynu pro celou příští zimu, řekl ministr
Uniper - Zásobník plynu Etzel
Zdroj: Uniper

Slovensko má v zásobnících dostatek plynu pro celou příští zimu, řekl ministr

Plynárenství
6 komentářů
12. červenec 2022, 15:34
ČTK

Bratislava 12. července (zpravodaj ČTK) – Slovensko má v zásobnících uskladněno dostatek zemního plynu na celou příští topnou sezonu, řekl dnes novinářům tamní ministr hospodářství Richard Sulík. Státní plynárny SPP už dříve začaly nakupovat také norský plyn a zkapalněný zemní plyn v zájmu snížení závislosti země na dodávkách suroviny z Ruska. Podle šéfa SPP

„Mohu oznámit, že Slovensko má plynu dostatek na celou příští topnou sezónu, tedy až do konce března 2023. Tento plyn se nachází v slovenském vlastnictví a je fyzicky na Slovensku v zásobnících,“ oznámil Sulík.

Dodal, že za stávající situace nedojde k žádným omezením pro odběratele. „Plynu na Slovensku bude dostatek, Slovensko má druhé nejvyšší zásoby plynu v Evropě,“ uvedl.

Sulík řekl, že Slovensko má v zásobnících uskladněno množství plynu, které odpovídá 49 procentům roční spotřeby země. Podle ministra by země zvládla i případné zastavení dodávek suroviny z Ruska. Německo se obává, že po ukončení stávající údržby plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU, plyn tímto potrubím kvůli sporu mezi Ruskem a Západem už nepoteče.

Podle generálního ředitele SPP Richarda Prokypčáka by se riziko ohledně zásobování odběratelů plynem na Slovensku zvýšilo pouze v případě selhání alternativních tras dovozu suroviny. „Jediné riziko je riziko solidarity. My stále počítáme s dodávkami z jihu i severu,“ řekl šéf SPP, které jsou největším dodavatelem plynu na Slovensku. Prokypčák dodal, že od října bude Slovensko odebírat plyn také z Itálie.

V minulosti Slovensko nakupovalo zemní plyn zejména z Ruska, který do země proudil hlavně plynovodem přes Ukrajinu. Nyní SPP hlásí krácení dodávek ruského plynu o 70 procent, už v červnu ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila snížení dodávek plynu na Slovensko o polovinu oproti původnímu plánu.

Slovenské ministerstvo hospodářství spolu s SPP připravují opatření, na jehož základě domácnostem v příštím roce ceny zemního plynu plynu stoupnou méně než pro případ plného promítnutí tržních cen suroviny do regulovaných cen pro rodiny. Domácnosti budou moci podle staršího oznámení Sulíka uzavřít s SPP čtyřletý kontrakt, na jehož základě jim plyn v průběhu čtyř let zdraží dohromady o 76 procent, z toho o asi třetinu v roce 2023. Regulované ceny plynu pro domácnosti se na Slovensku mění zpravidla jednou ročně, rozhoduje o nich energetický regulační úřad.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Karel Navratil
12. červenec 2022, 17:03

Ano, Němci jsou lepší hospodáři jak my... Oni mají vlastní zásobníky i plyn v nich...

Karel Navratil
12. červenec 2022, 17:03

Ano, Němci jsou lepší hospodáři jak my... Oni mají vlastní zásobníky i plyn v nich...

Karel Navratil
13. červenec 2022, 07:19

Ano, Slováci jsou lepší hospodáři než my, mají své zásobníky a svůj plyn v nich.....

Michal K.
13. červenec 2022, 11:00

Treba si ale uvedomit o aku vladu ide.

Pravdu povedia iba vynimocne alebo omylom.

Takze s plynom moze byt kludne vsetko inac.

PetrD
13. červenec 2022, 11:32

pouzijte strycka G a najdete:

agsi. gie. eu/#/

Michal K.
13. červenec 2022, 21:24

Pocas covidu sme posielali data mimo realitu do medzinarodnych statistik o pocte umrti.

Nastastie naposlednu chvilu si to niekto vsimol, inak by sme mali viac mrtvych ako pocet obyvatelov. Takze tak strycku G.

Proste vsade sami odbornik

ibb. co/bg89xNp

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516