Domů
Plynárenství
Spojené státy loni čtyřnásobně zvýšily vývoz zkapalněného zemního plynu

Spojené státy loni čtyřnásobně zvýšily vývoz zkapalněného zemního plynu

Spojené státy v loňském roce vyvážely v průměru téměř 2 miliardy stop krychlových (55 milionů kubíků) zkapalněného zemního plynu (LNG) denně, vůči roku 2016 se tak podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) jedná o bezmála čtyřnásobný nárůst. Přestože více než polovina veškerého vývozu směřovala do pouhých tří států, Spojené státy loni vyvezly zkapalněný plyn do 25 zemí.

Více než polovina objemu zkapalněného plynu vyvezeného z USA v loňském roce putovala do Mexika, Jižní Korey a Číny. Nejvíce LNG, pětinu celého exportu, Spojené státy vyvezly do Mexika – za vysokým dovozem zkapalněného plynu do země stála zejména rostoucí poptávka po elektřině a zpoždění ve výstavbě plynovodů, které by napojily přepravní soustavu Mexika na exportní plynovody z USA.

V případě asijského trhu Spojeným státům pomohl zejména nárůst rozdílu mezi tamními cenami LNG, které jsou indexovány proti ropě, a cenami amerického LNG, jež vychází z cen uzlu Henry Hub. Jižní Korea tak s 18% podílem na americkém vývozu nezůstala daleko za Mexikem, podobně ani Čína s 15 %.

Vývoz zkapalněného zemního plynu z USA v letech 2016 a 2017. Zdroj: EIA

Veškerý export zkapalněného plynu z USA loni probíhal přes terminál Sabine Pass ve státě Louisiana. Přestože je veškerá kapacita terminálu nasmlouvána přes dlouhodobé kontrakty různých kupců, jistá flexibilita umožňuje americký plyn vyvážet do celého světa. Téměř 60 % z loňského exportu tak bylo zobchodováno na spotových trzích a vyvezeno do více než 20 zemí.

Kromě výrazného růstu vývozu do Mexika a asijských zemí Spojené státy v loňském roce exportovaly větší objem plynu i do Evropy, kde rostla poptávka po plynu zejména v oblasti výroby elektrické energie. Naopak vývoz plynu z USA do zemí Jižní Ameriky v loňském roce poklesl, jelikož tamní trh je výrazně ovlivněn konkurencí z jiných zemí a výrobou elektrické energie ve velkých vodních elektrárnách.

Spojené státy od roku 2016 zprovoznily již dva terminály pro zkapalňování zemního plynu, čímž navýšily svou vývozní kapacitu na 3,6 miliardy stop krychlových (102 milionů kubíků) denně. V letošním a následujícím roce mají být dokončeny další čtyři projekty, přičemž do konce roku 2019 má exportní kapacita USA dosáhnout 9,6 miliard stop krychlových denně.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Oprava Nord Streamu? Není zájem, míní analytik. Řeší se, co by Rusku přinesla sabotáž
30. září 2022, 05:00
Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu
29. září 2022, 23:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se