Domů
Plynárenství
Spotřeba zemního plynu v EU v prvním čtvrtletí vzrostla o 7,6 %
Zdroj: Flickr / Jay Phagan,

Spotřeba zemního plynu v EU v prvním čtvrtletí vzrostla o 7,6 %

Poptávka po zemním plynu v EU v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla na 141,8 bcm, to je meziročně o 7,6 % více. Domácí těžba a importy ze třetích zemí naopak poklesly. Rozdíl potřebný k pokrytí poptávky v EU byl dorovnán těžbou ze zásobníků. Tato data vyplývají z pravidelně vydávané kvartální zprávy o trhu se zemním plynem v EU.  

Podle dat Komise spotřeba zemního plynu v zemích EU27 v Q1 2021 v meziročním srovnání  vzrostla o 7,6 % na 141,8 miliard metrů krychlových (bcm). Důvodem zvýšené spotřeby byla období chladného počasí, díky kterým byla vyšší poptávka po teplu v residenčním sektoru, a také o 3,4 % vyšší poptávka v elektroenergetickém sektoru. Podle zprávy Komise mohla k vyšší poptávce v residenčním sektoru přispět rozšířená praxe práce z domova (tzv. home office) v důsledku pandemie koronaviru.

Poptávka po plynu vzrostla v 22 členských zemích EU. Jediným velkým spotřebitelem, který zaznamenal pokles, bylo Španělsko. Naopak v Německu došlo meziročně k nárůstu o 11 % (o 3,4 bcm), v Nizozemsku o 10 % (o 1,4 bcm), ve Francii o 6 % (o 0,9 bcm) a v Itálii o 5 % (o 1,2 bcm).

Meziroční procentuální změna ve spotřebě zemního plynu v EU v jednotlivých kvartálech. Zdroj: Quarterly Report Energy on European Gas Markets, Q1 2021

Těžba i importy poklesly

Těžba zemního plynu v EU v Q1 2021 prudce poklesla o 11 %. Dosáhla tak v prvním čtvrtletí tohoto roku objemu 13,8 bcm. Podle zprávy to potvrzuje klesající trend těžby plynu v EU. Jedná se o druhou nejnižší celkovou těžbu plynu v EU za kvartál za posledních sedm let. Nižší hodnoty bylo dosaženo jen v Q3 2020 s vytěženým objemem 11,3 bcm.

V Nizozemsku, což je největší producent EU, klesla meziročně těžba v Q1 2021 o 13 % na 6,1 bcm. Druhý největší producent, Rumunsko, vytěžil o 7 % plynu méně, celkem 2,4 bcm ve sledovaném období.

V Q1 2021 poklesly také importy zemního plynu ze zemí mimo EU. Celkem bylo importováno 78,5 bcm plynu, o 3 % méně v meziročním srovnání. Mezi největší importéry patřilo Německo s 22 bcm, Itálie s 17 bcm, Francie s 10 bcm, Španělsko s 8 bcm a Belgie s 6 bcm.

Vyšší poptávka v tomto období a zároveň nižší importy a těžba plynu v EU byla vyrovnána těžbou ze zásobníků.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.