Domů
Plynárenství
TotalEnergies: Zakázat ruské LNG před rokem 2025 by bylo neuvážené rozhodnutí
Zdroj: TotalEnergies
Zdroj: TotalEnergies

TotalEnergies: Zakázat ruské LNG před rokem 2025 by bylo neuvážené rozhodnutí

Zákaz dovozu zkapalněného zemního plynu z Ruska do EU před rokem 2025 nebo 2026 by byl "nerozumný" vzhledem k tomu, že region by nebyl schopen okamžitě nahradit tyto objemy. Uvedl to generální ředitel společnosti TotalEnergies Patrick Pouyanne.

Evropa dováží 15-20 milionů tun tedy 20-27 miliard m3 ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) za rok. To představuje 10-15 % celkového dovozu plynu, který v roce 2022 činil 115 milionů tun (156 miliard m3), uvedl Pouyanne.

"TotalEnergies v loňském roce velkou měrou přispěla k zabezpečení dodávek, byli jsme největším dovozcem LNG do Evropy," uvedl Pouyanne.

To je v souladu s daty společnosti Kpler sledující lodě, podle kterých Evropa (bez Turecka) loni dovezla z Ruska 20,7 mld. m3, celkově 166 mld. m3. Nicméně dovoz ruského LNG do Evropy v období od ledna do července vzrostl o 40 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 a před válkou na Ukrajině.

Ačkoli EU zakázala dovoz ruské ropy a uhlí, dodávky LNG jsou stále povoleny. Některé země požádaly společnosti, aby neuzavíraly nové kontrakty a postupně ukončily ty stávající.

"Nevíme, jak [ruský LNG] okamžitě nahradit, ale jednoho dne toho budeme schopni, protože nabídka poroste," uvedl Pouyanne v úterý na konferenci Francegaz v Paříži.

Nové projekty LNG se připravují po celém světě, zejména v USA, ale většina z nich bude uvedena do provozu až od roku 2025.

"Myslím, že evropské vlády tuto rovnici dokonale pochopily," řekl Pouyanne s odkazem na rozhodnutí EU pokračovat v dovozu ruského LNG.

Většina ruského LNG pochází z terminálu Jamal

Ruský LNG dodávaný do Evropy pochází převážně od společnosti Novatek, která vlastní terminál Jamal LNG s kapacitou 22,5 mld. m3/rok na severozápadě Sibiře, a nově od společnosti Gazprom prostřednictvím nového terminálu Portovaja ve východní části Pobaltí s kapacitou 2 mld. m3/rok.

TotalEnergies vlastní 20% podíl ve společném podniku Jamal LNG, jehož většinovým vlastníkem je společnost Novatek.

"Postoj společnosti TotalEnergies je zcela jasný: dekonsolidovali jsme všechny naše ruské operace a naše kontrakty řídíme v souladu se sankcemi, které zavedly evropské orgány," dodal Pouyanne.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se