Domů
Plynárenství
Vláda odložila projednání zachování nižší daně na CNG po roce 2020
CNG stanice

Vláda odložila projednání zachování nižší daně na CNG po roce 2020

Vláda Andreje Babiše (ANO) dnes opět odložila projednání návrhu memoranda, podle kterého by současná nižší spotřební daň ze stlačeného zemního plynu (CNG) měla být zachována i po roce 2020. ČTK o tom informoval tiskový odbor vlády. Opatření má podpořit využití tohoto alternativního paliva u motorových vozidel, loni ho už dvakrát odložil i předchozí kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Od letoška je spotřební daň na metr krychlový CNG jako automobilového paliva 1,44 Kč proti 12,84 Kč za litr benzinu. Do roku 2020 se má daň na CNG postupně zvýšit až na 2,80 Kč na metr krychlový.

Ke zvýšení daně bude moci vláda přistoupit i po roce 2020. A to v případě, pokud spotřeba zemního plynu v dopravě přesáhne 600 milionů metrů krychlových za nejvýše 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, inkaso spotřební daně z minerálních olejů poklesne meziročně o více než dvě miliardy Kč, schodek rozpočtu přesáhne 1,5 procenta HDP, dojde k navýšení sazeb daně u benzinu a nafty nebo ČR nebude plnit minimální sazby stanovené EU.

V současnosti jezdí po tuzemských silnicích zhruba 17.500 vozidel na CNG a jejich počet stále roste. Výrazně by k tomu měly přispět také orgány veřejné správy, které mají mít v roce 2020 ve svých vozových parcích minimálně čtvrtinu aut s alternativním pohonem. To by mohlo představovat až 5000 nových CNG vozů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
energetik
3. leden 2018, 11:31

Jak se to daní v případě tankování zemního plynu z plynovodní sítě pomocí vlastní tankovací stanice? Jak rozliší kolik plynu spotřebovalo auto, kotel nebo kogenerační jednotka a náležitě správně zdaní spotřebovaný plyn? Má to vůbec nějaký rozumný význam?

Jose
3. leden 2018, 13:16

To jsou otázky pro daňového poradce.

Martin Pácalt
3. leden 2018, 13:42

Třeba bude odečet plynu probíhat tak, že vám odečtou hodiny v domě/bytě a druhé hodiny budou na domácí tankovací stanici (zabudované).

energetik
3. leden 2018, 21:34

To bych musel tu tankovací stanici někomu hlásit. V případě že bych požadoval navýšení tarifu (odběru plynu pokud by stávající nedostačoval) tak nahlásím instalaci výkonnějšího kotle nebo kogeneračky a budu tankovat bez přidané daně. Prostě pokud tu tankovací stanici nepřiznám a nenahlásím tak mi to těžko někdo zdaní.

A budovat extra plynovou přípojku s měřením by bylo stejně absurdní jak se to nově snaží prosadit distributoři u tarifů pro elektromobily a tepelných čerpadel.

Martin Pácalt
4. leden 2018, 16:37

Přesně tak, jak píše p. Ondra. pokud bude ohlašovací povinnost a v případě neuposlechnutí mastná pokuta, většinu to motivuje ohlašovat hned. Ano, vždy se najde dobrodruh, který to riskne. Ale mě osobně by vidina doplatku daně(v Česku vám vždy časem někdo "napráší") + penále nemotivovala ke švindlu.

Pokud bude domácí plničky montovat certifikovaná firma, která za vás nahlásí vámi vybranému obchodníkovi instalaci plničky a její uvedení do provozu , budete platit zálohy (jako u jiných produktů) a ve vyúčtování vám daně buďto doměří a nebo bude z velké části již v zálohách - on se stejně pro zálohy stanovuje odhad spotřeby.

energetik
3. leden 2018, 21:40

V mém blízkém okolí měli být dvě veřejné tankovací stanice (řešil jsem jejich připojení do elektrické sítě pro pohon kompresorů) přípojky plynu i elektřiny se vybudovali, ale tím to nakonec skončilo. A tato nesmyslná a nejistá daň je toho zřejmě důvodem. Ti co můžou tankují v soukromých nebo firemních stanicích kde to nemusí extra danit.

Ondra
3. leden 2018, 23:31

To sou zas teorie tohle ... To si jako myslíte že firemní stanice nemaj cejchovaný měřidla kvůli spotřební dani? Jako teoreticky je nemusí mít ale pak určitě riskujou tučný pokuty ale to je jak se vším (teda pokud to není pro nějaký vozidla jezdící mimo veřejný komunikace, pak se daň myslím neplatí). CNG je pořád levnější než benzin nebo nafta. U těch zrušenejch stanic bych spíš tipoval že nebyla poptávka v okolí - asi to CNG neroste tak rychle jak se dřív čekalo.

energetik
4. leden 2018, 06:16

Když přijedete s obytným karavanem se zabudovanou propan-butan lahví (LPG) k tankovací stanici, tak vám ji odmítnou na tankovací stanici naplnit nebo ji naplní za jinou cenu než když přijdete s vymontovanou lahví. Přitom v zahraničí s tím nemají nikde problém. Protože v tomto blbákově je jiné DPH na LPG které použijete k pohonu auta než na LPG které použijete na vaření nebo topení a tedy na stejné zboží je různá daň dle způsobu jeho konečného použití a potom vznikají takové absurdnosti.

Petr
4. leden 2018, 20:23

Zajímavé, že jiné zdanění nafty na topení a k pohonu aut vám tak hrozně nevadí, jak u toho plynu.

Podle mě je naopak jasné, že EU bude do budoucna centrálně navyšovat nucené daně i pro tu topnou naftu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516