Domů
Plynárenství
Vzácný jev v Texasu: Ceny zemního plynu se propadly do záporných hodnot
Natural gas
Natural gas. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/rickhurdle/

Vzácný jev v Texasu: Ceny zemního plynu se propadly do záporných hodnot

Záporné ceny elektřiny jsou vzhledem k omezeným možnostem jejího skladování na některých trzích s vysokým podílem intermitentních obnovitelných zdrojů již relativně běžnou záležitostí, v případě jiných komodit se však jedná o vzácný jev. Těžaři plynu v západní části amerického Texasu se nyní potýkají s podobným fenoménem, kdy se spotové ceny zemního plynu v posledních dvou týdnech propadly do záporných hodnot.

Spotové ceny zemního plynu se v plynárenském hubu Waha, který je referenční cenou pro oblast Permské pánve, podle agentury Reuters držely v rámci vnitrodenního a denního obchodování v záporných hodnotách již od 22. března. V minulém týdnu se přitom propadly až na rekordních -4,28 dolarů za MMBtu (přibližně -13 EUR/MWh).

Permská pánev je ve Spojených státech hlavním zdrojem břidličné ropy, při jejíž těžbě je jako vedlejší produkt také těžen zemní plyn. Ten těžaři ropy často bezúčelně spalují, jelikož pro jeho přepravu není k dispozici dostatečná plynárenská infrastruktura, jejíž rozvoj zaostává za prudkým růstem těžby ropy. Těžba v Permské pánvi se přitom za poslední 3 roky více než zdvojnásobila.

Spotové ceny zemního plynu se v hubu Waha držely v záporných hodnotách přibližně dva týdny. Zdroj: www.naturalgasintel.com
Spotové ceny zemního plynu se v hubu Waha držely v záporných hodnotách přibližně dva týdny. Zdroj: www.naturalgasintel.com

Zatímco ropa může být snadno skladována v nádržích a přepravována pomocí vlaků či cisteren, plyn není možné v místě těžby jednoduše skladovat a pro jeho přepravu jsou nutné plynovody.

Přepravní omezení a vysoká cena ropy – recept na záporné ceny plynu

Jelikož plyn je pro těžaře ropy vedlejším produktem a jeho ceny nejsou v současné době dostatečně atraktivní, často jej spalují. To však mohou dělat pouze po omezenou dobu, kdy prvotní 45denní licence na spalování může být prodloužena až na 6 měsíců.

Těžaři ropy, kteří plyn již nemohou spalovat, si musí zajistit jeho přepravu plynovody, nebo své ropné vrty uzavřít. V současné době, kdy jsou ceny americké ropy na 5měsíčních maximech, však těžaři vrty zavírat nechtějí.

Ke konci minulého měsíce však došlo k selhání zařízení ve dvou kompresních stanicích v Novém Mexiku, čímž byla přepravní kapacita plynovodů omezena. Těžaři, kteří plyn již nemohli pálit a neměli zajištěnou dostatečnou přepravní kapacitu, tak byli ochotní za odebrání plynu i zaplatit, aby mohli nadále těžit ropu.

Problém s nedostatečnou přepravní kapacitou by měly vyřešit nové plynovody, které však budou dokončovány nejdříve až ke konci letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
12. duben 2019, 08:21

To je takový problém to spálit v turbíně nebo alespoň v půjčeném spalovacím motoru a elektřinu prodat nebo si alespoň pokrýt část vlastní spotřeby? No to bude asi spíš byrokratický problém, tak jako u nás.

Jan Skoupý
12. duben 2019, 10:40

No jelikož nemají postavenou elektrárnu a nasmlouvaný odběr elektrické energie tak logicky to nemají kde spálit.... a spalovací motor.. kolik si asi myslíte že v něm spálíte ?? to ani na té produkci nepoznají, že jim odebírá

A k té vlastní spotřebě, tu si určitě pokryjí nějakými kogeneračkami to bych se nebál, ale to je neznatelný odběr z těženého množství.

Petr
12. duben 2019, 10:14

To bude schválně, aby se znásobili úniky nespalovaného metanu, a vyvolalo střednědobě co nejrychlejší oteplení pak svalované na příliš pomalé a oceány pohlcované CO2.

Antonín
13. duben 2019, 08:33

A proto v naší Exkrementní Uhniji řešíme miligramy CO2 z automobilových motorů...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se