Vzácný jev v Texasu: Ceny zemního plynu se propadly do záporných hodnot

DomůPlynárenstvíVzácný jev v Texasu: Ceny zemního plynu se propadly do záporných hodnot
Natural gas. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/rickhurdle/

Záporné ceny elektřiny jsou vzhledem k omezeným možnostem jejího skladování na některých trzích s vysokým podílem intermitentních obnovitelných zdrojů již relativně běžnou záležitostí, v případě jiných komodit se však jedná o vzácný jev. Těžaři plynu v západní části amerického Texasu se nyní potýkají s podobným fenoménem, kdy se spotové ceny zemního plynu v posledních dvou týdnech propadly do záporných hodnot.

Spotové ceny zemního plynu se v plynárenském hubu Waha, který je referenční cenou pro oblast Permské pánve, podle agentury Reuters držely v rámci vnitrodenního a denního obchodování v záporných hodnotách již od 22. března. V minulém týdnu se přitom propadly až na rekordních -4,28 dolarů za MMBtu (přibližně -13 EUR/MWh).

Permská pánev je ve Spojených státech hlavním zdrojem břidličné ropy, při jejíž těžbě je jako vedlejší produkt také těžen zemní plyn. Ten těžaři ropy často bezúčelně spalují, jelikož pro jeho přepravu není k dispozici dostatečná plynárenská infrastruktura, jejíž rozvoj zaostává za prudkým růstem těžby ropy. Těžba v Permské pánvi se přitom za poslední 3 roky více než zdvojnásobila.

Spotové ceny zemního plynu se v hubu Waha držely v záporných hodnotách přibližně dva týdny. Zdroj: www.naturalgasintel.com
Spotové ceny zemního plynu se v hubu Waha držely v záporných hodnotách přibližně dva týdny. Zdroj: www.naturalgasintel.com

Zatímco ropa může být snadno skladována v nádržích a přepravována pomocí vlaků či cisteren, plyn není možné v místě těžby jednoduše skladovat a pro jeho přepravu jsou nutné plynovody.

Přepravní omezení a vysoká cena ropy – recept na záporné ceny plynu

Jelikož plyn je pro těžaře ropy vedlejším produktem a jeho ceny nejsou v současné době dostatečně atraktivní, často jej spalují. To však mohou dělat pouze po omezenou dobu, kdy prvotní 45denní licence na spalování může být prodloužena až na 6 měsíců.

Těžaři ropy, kteří plyn již nemohou spalovat, si musí zajistit jeho přepravu plynovody, nebo své ropné vrty uzavřít. V současné době, kdy jsou ceny americké ropy na 5měsíčních maximech, však těžaři vrty zavírat nechtějí.

Ke konci minulého měsíce však došlo k selhání zařízení ve dvou kompresních stanicích v Novém Mexiku, čímž byla přepravní kapacita plynovodů omezena. Těžaři, kteří plyn již nemohli pálit a neměli zajištěnou dostatečnou přepravní kapacitu, tak byli ochotní za odebrání plynu i zaplatit, aby mohli nadále těžit ropu.

Problém s nedostatečnou přepravní kapacitou by měly vyřešit nové plynovody, které však budou dokončovány nejdříve až ke konci letošního roku.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují