Domů
Plynárenství
ČEZ nepodal nabídku na odkup zásobníků plynu RWE v Česku

ČEZ nepodal nabídku na odkup zásobníků plynu RWE v Česku

Plynárenství
5 komentářů
23. květen 2022, 21:07
ČTK

Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle informací ČTK má termín pro podání nabídek případných zájemců vypršet dnes. Lidové noviny předminulý týden uvedly, že podle důvěryhodných informací listu jsou zájemci v podstatě dva – vedle ČEZ také Energetický a průmyslový holding (EPH) jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského. EPH dnes na dotaz ČTK záležitost nekomentoval.

„Děkuji za otázku, k probíhajícím tendrům se ale zásadně nevyjadřujeme,“ řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Hospodářské noviny (HN) dnes uvedly, že podle jejich informací EPH nabídku podal. Zda jí nakonec podala i maďarská MVM zatím není známo, podle informací HN se ale nakonec nezúčastnila. Na trhu se rovněž spekulovalo o účasti skupiny KKCG Karla Komárka, podle informací HN ale nakonec Komárkova skupina o zásobníky zájem neprojevila.

Šest zásobníků patří dceřiné firmě RWE Gas Storage CZ, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. Zásobníky pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě České republiky za dva zimní měsíce.

„Nebudeme to komentovat,“ řekla dnes ČTK k hledání nového majitele zásobníků Vera Bückerová, která v mateřské RWE vede tiskové oddělení pro mezinárodní a finanční záležitosti.

Německá energetická společnost RWE minulý týden oznámila, že proces prodeje svých zásobníků plynu v České republice zahájila. Uvedla, že už obdržela příznivou zpětnou vazbu od potenciálních zájemců z Evropy.

„Intenzivně jsme se zabývali tím, zda má tato akvizice významnější strategické přínosy, a rovněž jsme řešili ekonomickou stránku takového projektu. Po důkladném zvážení, jsme se nakonec rozhodli nabídku nepodat,“ uvedl Kříž z ČEZ.

Samotná RWE Gas Storage nebude prodej zásobníků komentovat, řekla dnes ČTK mluvčí Simona Hladíková.

Německý list Handelsblatt v prosinci s odvoláním na informované zdroje uvedl, že RWE z prodeje očekává zisk asi 500 milionů eur (12,3 miliardy Kč). Podle listu by zásobníky mohly být zajímavou investicí především pro firmy, které zemní plyn nakoupený za nižší cenu skladují, aby ho pak při zvýšení ceny prodávaly dál. Konkrétně zmínil třeba rakouskou OMV, německý Wintershall a český ČEZ.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) již dříve uvedl, že stát se myšlenkou vlastnictví zásobníků zabývá. Jednalo by se podle něj o strategickou investici, otázka ale je, do jaké míry je vlastnictví vhodné. Stát by jako majitel mohl kapacitou v zásobníku stejně disponovat pouze tak, že by ji pronajímal obchodníkům. Stát má i jiné mimořádné nástroje, jak by si mohl kapacitu zabezpečit, uvedl ministr.

Zásobníky plynu v ČR jsou nyní naplněné zhruba z 56 procent, vyplývá z dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur. Před zimou musí být kvůli Síkelovu mimořádnému opatření naplněné nejméně z 80 procent.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Vývoz plynu z Ruska rychle padá. Putinův režim raději statistiky zatají
29. červen 2022, 08:30
Odtud budeme brát, až nám vypnou plyn. Podívejte se
28. červen 2022, 14:52
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Roman Čejka
23. květen 2022, 21:42

Této zemi není pomoci. Škoda, možnost byla.

Ladislav Novák
23. květen 2022, 23:16

Zisk 500 mil. EUR pro RWE, kolik asi bude prodejní cena? ;-)

Jan
23. květen 2022, 23:13

Zajímavé stát mohl získat kontrolu nad strategickými zásobníky a nevidí v tom perspektivu, soukromé společnosti v tom vidí velkou perspetivu a nabídky podávají... Do toho nedávno zpráva o úvaze oddělit z Čezu výrobu a tu si jedinou ponechat a zbytek zprivatizovat... jinými slovy do budoucna bude ČEZ pouze podřadná nízkorzpočtová státní firmička bez větší perspektivy (díky faktické likvidaci výroby elektřiny v Čechách jak Brusel káže nám) a energetické korporace s majiteli v bůvíjakých zemích budou nejen ovládat burzu ale i distribuci, obchod, prostě celý trh.....

Tohle je neskutečný co se děje jde o totální likvidaci české enrgetiky

Maly Jarda
24. květen 2022, 22:28

Fialův režim má tady u nás za úkol všechno rozprodat a rozložit .. nakupovat má dovoleno možná tak americký plyn a americké zbraně

Roman Čejka
25. květen 2022, 07:54

Pokud jedna z nabídek bude od EIG Management Company či nějaké jejich dcery nebudu překvapen.

Tato vláda nás otáčí od orientace k Německu na orientaci k Washingtonu se všemi následky.

Soukromý bizjet této společnosti byl v Praze již 7.1.2022.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se