Domů
Plynárenství
Lukašenko pohrozil, že přeruší tranzit plynu a zboží v odvetě za sankce EU

Lukašenko pohrozil, že přeruší tranzit plynu a zboží v odvetě za sankce EU

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes pohrozil tvrdou odplatou za jakékoliv nové sankce Evropské unie proti Minsku. Ve hře je podle něj i přerušení tranzitu ruského zemního plynu a přepravy dalšího zboží přes Bělorusko. EU se chystá postihnout Lukašenkův režim za vyostřování migrační krize na hranicích s Polskem a pobaltskými státy.

„Při obraně naší svrchovanosti a nezávislosti se nezastavíme před ničím,“ prohlásil Lukašenko během porady s vládními představiteli.

„Zahříváme Evropu, ale ještě nám vyhrožují, že uzavřou hranice. A co když my jim přerušíme zemní plyn? Proto bych vedení Polska, Litvy a dalším bezhlavým (politikům) doporučil, aby přemýšleli, než začnou mluvit,“ řekl podle státní agentury BelTA.

Běloruská diplomacie by podle Lukašenka měla varovat všechny v Evropě, že jakmile zavedou dodatečné sankce, které shledá Minsk nepřijatelnými, odpoví na ně.

Evropská unie se chystá rozšířit sankce proti Bělorusku. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po středečním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě oznámila, že nové postihy budou mířit na osoby i podniky. Počínání Minsku, který podle EU cíleně vyhrocuje migrační krizi na běloruských hranicích s Polskem a pobaltskými zeměmi, označila šéfka unijní exekutivy za hybridní útok autoritářského režimu.

Komentáře(12)
frank
11. listopad 2021, 13:33

Zjevně nekonzultoval s Čínou a Ruskem , přerušená hedvábná stezka a dvě trubky z Ruska určitě ruské a čínské exportéry zásadně potěší...

Josef
11. listopad 2021, 14:23

Ono to tak má vypadat ve skutečnosti Bělorusko vrací Rusku jeho podporu z posledních dnů, ale ne tím, že by zavřelo plyn, ale tím, že EU pocítí jak moc potřebuje NS2. O nic jiného nejde Bělorusku jsou nějaké sankce EU k smíchu, protože se už dáno orientuje hospodářsky na Ruskou federaci a na Čínu ostatně na Čínu se hospodářsky orientuje většina světa. Jinak představa že Bělorusko do EU vozí migranty je naprosto nereálná ti sem proudějí kudy mohou protože jsou tady přijímáni, kdyby je převezli to táborů v Africe , kde by čekali na zamítnutí jejich žádosti a pak je vrátili do země původu pak by sem nechodili.

Dušan
11. listopad 2021, 15:50

Tak to máte dosť skreslené predstavy ...

https://oec.world/en/profile/country/blr/

Export Bieloruska tvorí do EU + VB cca 30 % ...

Export do Ruska je cca 42 %. Vtip je v tom, že mnoho sankcií obchádza Rusko cez Bielorusko a reálne ide o tovar zo západu, alebo licenčne vyrábaný pre Rusko. Typickým prípadom je napr. systém riadenia paľby tankov Sosna-u

Oficiálne to je "ruský" systém, ale v realite je to bieloruský systém finalizovaný v Rusku, ktorý je štandartným systémom riadenia paľby ruskej armády hlavne v modernizovaných ruských tankoch - napr. T-72B3, ktorý si zabojoval i na Ukrajine.

https://survincity.com/2013/06/a-new-species-of-the-belarusian-tank/

Bieloruský výrobca systém založil na francúzkych termovíznych kamerách firmy Thales, ktoré vyrába v licencii.

A takých dodávok do Ruska, de facto obchádzajúce sankcie je samozrejme omnoho viac a sú dôležitou položkou bieloruského exportu do Ruska i iných krajín.

Preto ak západ "pritvrdí" ... tak to nebude v Bielorusku "k smíchu" ... ale k ťažkému plaču, lebo už dnes je ekonomická situácia neveselá a len Rusko cez lacné energie a politickú podporu drží režim pri živote ...

Jaroslav Loudil
11. listopad 2021, 16:06

Souhlas. Čína je dnes největším obchodním partnerem : USA,EU, Ruska,Austrálie, Brazílie,Jižní Koreje, Indie, Afriky....atd. Jinak, tady je opět vidět velký význam NS II z toho důvodu, že nevede přes žádnou další "třetí zemi", která by mohla dělat potíže jako Ukrajina či nyní Bělorusko, je to čisté přímé spojení : Dodavatel - Odběratel, prostě ideál.

frank
11. listopad 2021, 16:17

Nereálná je hlavně představa, že Bělorusko si migranty do Běloruska nevozí a oni se na jeho hranici Polskem dostali vlastní silou. Zajímavá je i představa, že Čína bude nějak moc šťastná z toho, že ji Lukašenko přeruší Hedvábnou cestu do EU kvůli jeho problémům. Rusko má možná alternativu kudy poslat plyn a cesta jeho zboží ho vlastně nějak moc nezajímá, exportuje převážně suroviny, ale Čína bude pekelně naštvaná ...

Dušan
11. listopad 2021, 17:04

To je hlavne totálne smiešna predstava ...

Bielorusko je tvrdá diktatúra a predstava, že sa tam pendlujú nelegálni migranti je úplne mimo reality. Sám som tam bol a štát tam kontroluje úplne všetko.

Petr Prochaska
12. listopad 2021, 12:45

Hedvábná stezka je ve skutečnosti pár vlaků, které teoreticky mohou jet přes Ukrajinu, to není problém.

Nefi
11. listopad 2021, 16:37

Gazprom Transgaz Belarus dříve Beltransgas 100% dceřiná společnost Gazpromu.

Petr Prochaska
12. listopad 2021, 12:47

Člověk by i řekl, že je Bělorusko s Ruskem dohodnuté, aby se prosadili NS2.

Carlos
12. listopad 2021, 15:44

A o co myslíte že jde celou dobu? Co je NS hotový jsou problémy...

Petr
12. listopad 2021, 17:10

Proč plynovod NS tak vadí? Já bych taky nechtěl aby moje přípojka k RD vedla přes soukromý pozemek souseda a ten mě držel za K....

jozka
12. listopad 2021, 19:09

Problemy jsou co se posuci zacali montovat do veci, kterym nerozumi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.