Domů
Plynárenství
Naftogaz se dohodl s kanadskou Symbio na dodávkách LNG a vodíku na Ukrajinu
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Naftogaz se dohodl s kanadskou Symbio na dodávkách LNG a vodíku na Ukrajinu

Plynárenství
3 komentáře
13. červen 2022, 18:41
ČTK

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz se dohodla s kanadskou společnosti Symbio Infrastructure na nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG) a zeleného kapalného vodíku (LH2). Firmy to dnes uvedly ve společném oznámení. Dodávky mají začít v roce 2027.

Generální ředitel společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko uvedl, že dohoda je významným milníkem ve snaze Ukrajiny diverzifikovat dodávky energií z celého světa, kterou země zahájila koncem roku 2014 zastavením přímých dodávek zemního plynu z Ruska.

Firma Symbio používá bezuhlíkovou infrastrukturu poháněnou vodní energií, což znamená výrazné snížení globálních emisí skleníkových plynů. Symbio tak bude dodávat LNG s nejnižšími emisemi oxidu uhličitého na světě.

LNG terminál
Ilustrační foto

Kanadská vláda už dříve uvedla, že má zájem pomoci Evropě v řešení energetické krize a diverzifikace dodávek LNG. Urychlí proto poskytování příslušných povolení k vývozu zemního plynu z východní Kanady do Evropy prostřednictvím zařízení na export nízkouhlíkového LNG s možností budoucího rozšíření o vývoz vodíku.

Symbio buduje v kanadském Québecu prostřednictvím své dceřiné společnosti GNL Québec zařízení Énergie Saguenay, které bude prvním rozsáhlým zařízením na vývoz LNG s nulovými emisemi oxidu uhličitého na světě. Zařízení bude zkapalňovat a vyvážet do Evropy 10,5 milionu tun neboli 15 miliard metrů krychlových čistého LNG ročně. To odpovídá zhruba 17 procentům spotřeby plynu v Německu nebo polovině spotřeby Ukrajiny. Symbio uvádí, že dodávky by měly být za konkurenceschopné ceny, a to díky krátké přepravní vzdálenosti do Evropy a nákladové efektivitě zajišťované chladným kanadským klimatem.

Naftogaz je na Ukrajině největší státní společností, která se zabývá kompletním cyklem průzkumu a využívání ložisek, těžbou a průzkumnými vrty, skladováním ropy a plynu a dále zpracováním a distribucí ropných produktů, zemního plynu a zkapalněného plynu spotřebitelům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Turby
13. červen 2022, 20:55

Urajinsky prumysl i obyvatelstvo melo problem v minulosti zaplatit i za levny rusky plyn. Za LNG riznuty vodikem pro jeste vyssi cenu budou platit jak? Prodaji zbytek Ukrajiny? Nebo bude Kanada dodavat plyn Ukrajine zdarma?

Ja doufam, ze v Kanade vedi co je spravne a ze plyn bude vcetne dopravy neomezene, navzdy a zdarma.

Rejpal
13. červen 2022, 20:56

Nic neříkající článek , chybí cena a jak to bude Ukrajina platit....

Petr prochaska
14. červen 2022, 13:31

Je to rok 2027, takže možná po prověření technického řešení bude vše jinak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se