Domů
Plynárenství
Nizozemsko letos na začátku října uzavře největší evropské plynové pole
Ložisko Groningen
Zdroj: 350.org / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0

Nizozemsko letos na začátku října uzavře největší evropské plynové pole

Plynárenství
3 komentáře
15. červen 2023, 20:25
ČTK

Nizozemsko za méně než čtyři měsíce nastálo uzavře největší evropské plynové pole. Tamní vláda urychluje harmonogram uzavření, čímž ale odpadne pojistka pro vytváření plynové rezervy před příští zimou. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje. Pole Groningen na severovýchodě Nizozemska bude podle nich uzavřeno 1. října. Kabinet přijme oficiální rozhodnutí později tento měsíc, uvedl mluvčí nizozemské vlády.

Nizozemsko dříve usilovalo o to, aby se pole zavřelo v závislosti na geopolitické situaci nejpozději do října příštího roku. Politici ale čelili velkému tlaku kvůli následkům zemětřesení, která těžba vyvolává.

Od zahájení těžby v roce 1963 bylo pole klíčovým zdrojem plynu pro velkou část západní Evropy a také páteří nizozemských veřejných financí. Těžba však vyvolala obrovský odpor místních obyvatel, protože od 80. let stovky zemětřesení poničily tisíce budov.

Minulý týden nizozemský premiér Mark Rutte těsně přežil hlasování o nedůvěře po obvinění, že vláda necitlivě reaguje na stížnosti. Podle kritiků je přístup kabinetu k problémům v Groningenu laxní. Ačkoli se pole v současné době podílí na celkové produkci plynu v Evropě jen malou měrou, jde o důležitou možnou zásobovací rezervu.

Začátkem letošního roku se nizozemská vláda zavázala vynaložit na odškodnění obyvatel Groningenu během 30 let celkem 22 miliard eur (523,4 miliardy Kč). Z přibližně 327.000 domů v regionu jich nahlásilo nějakou škodu nejméně 127.000, uvedl tamní institut pro důlní škody. Od roku 2012 bylo v oblasti zbouráno více než 3300 budov, protože se kvůli zemětřesení staly nebezpečnými k obývání.

Nizozemská vláda v příštím roce plánuje plynové vrty zalít betonem, uvedl jeden ze zdrojů. Do října bude z groningenského pole vytěženo maximálně 2,8 miliardy metrů krychlových plynu, v současné se jeho provoz udržuje na minimální úrovni.

Rozhodnutí o uzavření není zcela nezvratné, uvedly dále zdroje. Pokud by nastala další energetická krize nebo velmi chladná zima, trvalo by podle nich znovuotevření vrtů asi dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zdeves Pavel
16. červen 2023, 16:35

O to vznikne větší deficit. Nevíte kolik dávalo ročně?

Antonín Mikeš
16. červen 2023, 16:41

"Loni v říjnu dosahovala pouze 2,8 miliardy kubíků plynu ročně, což je nejnižší možné množství, a tvoří tak pouhá čtyři procenta dob z nejvyšší produkce, která činila 70 miliard kubíků plynu."

Pravoslav Motyčka
17. červen 2023, 21:58

Holansko těžilo více než 7 násobek spotřeby plynu v ČR teď netěží nic . Přitom Holanďané nepostavili žádné nové zdroje ,které by ten plyn nahradily.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se