Domů
Plynárenství
První loď s LNG pro Česko dorazí do Nizozemska 19. září, řekl šéf ČEZ Beneš

První loď s LNG pro Česko dorazí do Nizozemska 19. září, řekl šéf ČEZ Beneš

Plynárenství
13 komentářů
8. září 2022, 19:10
ČTK

Eemshaven (Nizozemsko) 8. září (zvláštní zpravodaj ČTK) – První loď se zkapalněným zemním plynem (LNG) pro Českou republiku dorazí do Nizozemska 19. září ze Spojených států. Do konce roku tam připluje celkem osm lodí s plynem, uvedl šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš při dnešním slavnostním otevření LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven. Každé z osmi plavidel, která v terminálu zakotví do konce letošního roku, má podle něj přivézt 100 milionů metrů krychlových plynu. ČR má v terminálu pronajaté tři miliardy metrů krychlových, potřeba tak bude celkem 30 tankerů.

Beneš doplnil, že ČEZ má kromě první lodi smluvně zajištěno už také druhé plavidlo, které dodá společnost Shell. Každou dodávku plynu kupuje ČEZ za spotové, tedy okamžité tržní ceny, za každou dodávku tak zaplatí jinou sumu. Samotný pronájem terminálu vyjde na vyšší desítky milionů eur ročně, přesná cena je neveřejná.

Tanker s plynem dorazil k terminálu v nizozemském přístavu už dnes přes den. Podle zástupců ČEZ ale přivezl pouze technickou zásobu plynu, která má zajistit plnou funkčnost terminálu. Nešlo tak o první dodávku plynu pro koncové zákazníky, s ní další loď z USA teprve připluje.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes novinářům řekl, že Česko vyjednává o účasti také v dalších terminálech, například v Německu nebo Polsku. Jedná se nově vznikající terminály, nebo o rozšiřování těch současných.

Česku pomůže terminál pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu, a snížit tím závislost na této surovině z Ruska. Roční spotřeba v ČR loni přesáhla devět miliard metrů krychlových. Plovoucí terminál představují dvě spojené lodě, obě slouží jako zásobníky a jednotky zpětného zplynování. Vedle ČEZ jej budou využívat také nizozemská firma Shell a Engie z Francie.

Terminál v Eemshavenu v provincii Groningen na severu Nizozemska patří společnosti Gasunie, která je mimo jiné provozovatelem nizozemské plynárenské soustavy. Její šéf Han Fennema dnes ve svém vystoupení připomněl, že vybudovat terminál trvalo půl roku, jednat se o něm začalo v březnu. Rychlost, s jakou terminál vznikl, označil za výjimečnou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Roman Čejka
8. září 2022, 20:00

Na pokrytí potřeby ČR bude potřeba min 70 obrátek lodí.

Globální flotila je kolem 600lodí. Přetahovaná s Asií začíná.

Během dalších několika let totální utopie. A při představě náhrady 150mld m3 ruského plynu jde o 1500 obrátek cca 600ks globální flotily vytěžované asijskými zákazníky. To už na mne jdou fialové mrákoty.

Marek Kuchejda
8. září 2022, 20:44

Tak černě bych to neviděl. Něco úspory, něco přechod zpátky na uhlí, něco rozšíření těžby v Evropě, něco to LNG. A nakonec ani ten rusák nebude chtít přijít zkrátka.

Vladimír Šťastný
9. září 2022, 09:08

Rusák o nic nepřijde, část toho "amerického " LNG bude totiž ruská, které amíci nakoupí přímo u rusa. Oni nejsou žádnými embargy vázáni a pokud ano, nic si z nic nedělají. Dobrý kšeft je u nic first.

PetrD
9. září 2022, 10:06

To je zajímavé, že u Američana je špatné, že nakupuje od Rusa, protože kšeft je kšeft, zatímco od Rusa je cajk, že prodává přes prostředníka do Evropy, protože kšeft je kšeft. A to přitom zastavil NS1, aby Evropu potrestal za sankce.

Zajímavý dual thinking.

Michal K.
9. září 2022, 10:28

tak vy ste ten "pravy" na komentovani dual thinkingu.

Kazdopadne je to fatalne zlyhanie celej tej nestastnej/neschopnej EU, ze necha takto zo sebou mavat. A vseci to teraz zaplatime

PetrD
9. září 2022, 10:45

Selhání to je, což o to. Mělo se míň myslet na okamžité zisky, a více na bezpečnost.

Michal K.
9. září 2022, 11:04

niekde som cital zaujmavu myslienku. Ze zasadny rozdiel medzi spolocnostami/narodmi/risami v upadku a v raste, je v sposobe myslenia ich vodcov. Ci myslia len na okamzity prospech alebo ci myslia na buducnost.

Maly Jarda
8. září 2022, 22:26

Sliby se slibují, blázni se radují .. aneb jakmile dojde plyn tak Němci všechno bez milosti stopí pro sebe .

Ale naštěstí má náš velký demokrat a bojovník za lidská práva Fiala nový plán .. co nejvíce podlézat despotické Saudské Arábii, aby nám pak možná něco přednostně prodali za světové ceny

Vladimír Šťastný
9. září 2022, 09:10

I kdyby bylo LNG dost, problém je úzká roura, která navíc vede přes Německo. A pokud budou mít Němci málo, budou to dělat nejspíš jako Ukrajinci.

hlpb
9. září 2022, 09:51

Jasně Vláďo, nervy tečou, že ruský plyn nikomu nechybí a chybět nebude. Do konce roku otevře podobný terminál Německo a v lednu ještě jeden další. Tak jak se rusko spletlo ve své tří denní vojenské speciální operaci, tak se spletlo, že se EU neobejde bez ruského plynu. Obejde. Jen pro info, zásobníky v EU se každý den pln už jsou na 83% (Německo 87%, Česko 83%), včera do nich přibylo celkem 300 mil. m3 plynu (vypnutý NS1 je schopen dopravit pouze 167 mil. m3) a to jedou LGN terminály jen na 60%, od ledna budou schopny posílat do potrubí 600 mil. m3/den = 18 miliard m3/měsíc. Super.

Martin
9. září 2022, 10:13

Práve teď u stanice Portovaya nakládá LNG tanker s africkou vlajkou. Tak schválně, kam zamíří ..... :D

PetrD
9. září 2022, 09:51

Pokud si opravdu myslíte, že se to bude dít, tak navrhněte, abychom tímto způsobem použili zásobník v Dolních Bojanovicích, patřící SPP.

Ivan Švančara
9. září 2022, 14:32

Kapitani priemyslu biju na poplach, ale ideologicki pionieri spievaju oslavne ody, ako si strelili do nohy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se