Domů
Přenos elektřiny
Výdaje na přenosové soustavy USA za posledních 20 let čtyřnásobně vzrostly
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Výdaje na přenosové soustavy USA za posledních 20 let čtyřnásobně vzrostly

Přenosové soustavy vyžadují stejně jako další infrastrukturní stavby vysoké investice na obnovu stárnoucích zařízení, stejně jako další výdaje na pokrytí jejich provozu a údržby. Zejména kvůli novým investicím tak roční výdaje největších provozovatelů přenosových sítí v USA dosáhly v roce 2019 přibližně 40 miliard dolarů, tedy více než čtyřnásobku hodnoty z počátku tohoto století.

Přenosové soustavy jsou jedním z klíčových prvků elektroenergetických systémů, které zajišťují koncovým odběratelům přístup k elektrické energii. Robustní soustavy jsou nezbytné pro dosažení vysokého standardu bezpečnosti dodávek, stejně tak význam investic roste v posledních letech vzhledem k transformaci elektroenergetických systémů v mnoha částech světa.

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vynaložily největší energetické společnosti v zemi v roce 2019 na investice a provoz soustav na 40 miliard dolarů. Oproti roku 2000, kdy se jednalo o 9,1 miliard dolarů (přepočteno na ceny z roku 2019), se tak jedná o více než čtyřnásobek. V posledních letech se nicméně růst výrazně zpomalil, přičemž mezi roky 2018 a 2019 se jednalo o 3 %. Více než polovina z výdajů dlouhodobě směřuje do nových investic.

Vývoj výdajů na přenosové sítě v USA mezi lety 2000 a 2019. Zdroj: EIA
Vývoj výdajů na přenosové sítě v USA mezi lety 2000 a 2019. Zdroj: EIA

Investice do přenosových sítí plní řadu úkolů včetně obnovy stárnoucího zařízení, zvyšování spolehlivosti provozu soustav, zvyšování odolnosti soustav vůči extrémnímu počasí či připojování obnovitelných a dalších zdrojů.

Jako příklady nedávno dokončených či stále probíhajících významných projektů mohou podle EIA sloužit investice v letech 2019 a 2020 o hodnotě 5 miliard dolarů na středozápadě USA pro obnovu zařízení, zvýšení odolnosti sítě a její rozvoj vzhledem k rostoucímu zatížení. Dále 500kV vedení ze státu Minnesota do Kanady k tamním vodním elektrárnám či více než 2 miliardy investované v Kalifornii v roce 2019 především pro snížení rizika rozsáhlých požárů.

Vývoj a struktura výdajů na přenosové sítě v USA mezi lety 2015 a 2019. Zdroj: EIA
Vývoj a struktura výdajů na přenosové sítě v USA mezi lety 2015 a 2019. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
1. duben 2021, 23:19

No tak pokud to srovnáme s ČR , pak v přepočtu na obyvatele oni investují asi 22 mld korun ročně na velikost naší země, my investujeme asi 4,6 mld korun to je asi 4,8 x méně než musí investovat v Americe. Samozřejmě u z tohoto pohledu to vychází jako velké plýtvání, ale USA má 2x vyšší spotřebu el. energie na obyvatele než ČR takže je to asi 2,4 x více, ale se to zdá neefektivní , jenže pak je třeba se podívat ještě na další faktor a to je hustota obyvatel - USA má cca 4x menší hustotu obyvatel než my. Takže dráty jsou logicky delší, protože musí překonat vzdálenosti kde nikdo nebydlí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se