EK kritizuje USA za protiruské sankce, mohly by ohrozit energetickou bezpečnost EU

26. červenec 2017, 16:06
DomůRopaEK kritizuje USA za protiruské sankce, mohly by ohrozit energetickou bezpečnost EU

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na chystané americké sankce proti Rusku, pokud budou ohrožovat energetickou bezpečnost unie. Informovala o tom agentura Reuters. Proti restrikcím, které připravuje Kongres USA, se opět ohradilo Německo a kritický postoj zaujala také Francie a Rakousko.

„Americký zákon (o sankcích) by mohl mít nechtěný dopad na energetické bezpečnostní zájmy EU,“ uvedl Juncker v prohlášení po jednání Evropské komise.

„Proto se komise dnes shodla, že pokud naše obavy nebudou dostatečně vyslyšeny, jsme připraveni zareagovat v řádu dní. Motto ´Amerika na prvním místě´ nesmí znamenat, že evropské zájmy budou až poslední,“ dodal Juncker.

Ilustrační foto

Německé ministerstvo zahraničí dnes Washingtonu vzkázalo, že není možné z přípravy sankcí vynechat Evropu. Berlín zároveň prohlásil, že pokud by Spojené státy nové sankce využily jako nástroj průmyslové politiky, bylo by to nepřijatelné.

Za nedovolený zásah do mezinárodního práva označila nová americká opatření francouzská diplomacie.

„Abychom se obrnili vůči extrateritoriálním následkům americké (případně jiné) legislativy, bude zapotřebí souběžně pracovat na přijetí národních mechanismů a aktualizovat ty evropské,“ řekla mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnes Romatetová.

Výhrady z postupu USA neskrývá ani Rakousko, které kritizuje Spojené státy za to, že přípravu odvetných opatření proti Moskvě nekoordinují s Evropskou unií.

Ilustrační foto

Rakouský kancléř Christian Kern se podle svého mluvčího Jürgena Schwarze obává, že jednostranné vyostření sankcí proti Ruské federaci by bylo politováníhodným odklonem od dosavadního společného evropsko-amerického postupu.

Schwarz rovněž poukázal na obavu, že americká odvetná opatření by mohla poškodit ruské aktivity evropských firem v energetickém a infrastrukturním odvětví.

Sněmovna reprezentantů USA v noci na dnešek SELČ schválila nové sankce vůči Rusku, Íránu a Severní Koreji, návrh nyní posoudí Senát a v případě schválení ho dostane k podpisu prezident Donald Trump. Zda zákon potvrdí, není jasné, neboť v minulosti měl vůči postupu Kongresu k sankčnímu režimu výhrady.