Domů
Ropa
K pobřeží USA stále míří tankery s ruskými ropnými produkty
Ropný tanker v Bosporu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

K pobřeží USA stále míří tankery s ruskými ropnými produkty

Ropa
Bez komentáře
17. březen 2022, 13:38
Eduard Majling

Přestože Spojené státy americké v rámci sankcí proti Rusku zakázaly tamním importérům nakupovat ruskou ropu a její zpracované produkty, dovoz pod stávajícími kontrakty ještě několik týdnů může probíhat. K pobřeží USA tak ke včerejšku stále mířila minimálně desítka tankerů s náklady spojenými s Ruskou federací.

Spojené státy americké, spolu s dalšími zeměmi jako Kanada, Spojené království či Austrálie, přistoupily k uvalení zákazu na dovoz ropy a ropných produktů z Ruska v rámci sankcí spojených s probíhajícím vojenským konfliktem na Ukrajině. Podobné kroky nicméně často neznamenají okamžitý zákaz fyzického dovozu, ale uzavírání nových obchodů.

V rámci stávajících kontraktů tak dovoz může probíhat po omezenou dobu, aby odběratelé získali dostatek času pro nahrazení výpadku přísunu surovin, a nedošlo tak ohrožení dodávek pro rafinerie. Stejně tak by dodavatelé měli získat dostatek času na to, aby do země dopravili již nakoupené produkty. V případě Spojených států tak mohou tankery vykládat ropu a ropné produkty z Ruska do 22. dubna, tedy ještě déle než měsíc.

Podle dat agentury Reuters tak během včerejška směrem k americkému pobřeží směřovalo minimálně deset tankerů. Energetický analytik Clay Seigle společnosti Vortexa podle agentury Reuters uvedl, že předběžné odhady hovoří o zhruba 18 milionech barelů ropy a ropných produktů z Ruska, které by měly být v průběhu března dovozeny do USA.
„Američtí dovozci musí zvážit nejen právní riziko, ale rovněž riziko pro jejich reputaci za obchodování se sankcionovanými či stigmatizovanými ropnými produkty,“ uvedl Clay Seigle.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se