Domů
Ropa
Kanada vydala v reakci na ruskou agresi na Ukrajině zákaz importu ropy z Ruska
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Kanada vydala v reakci na ruskou agresi na Ukrajině zákaz importu ropy z Ruska

Ropa
2 komentáře
2. březen 2022, 06:47
Daniel Grecman
Kanada, jakožto první stát z G7, uvalila zákaz na import ruské ropy, a to rovnou na veškerý dovoz. Jak ovšem podotýká agentura Bloomberg, jedná se spíše o symbolický krok. Zákaz nicméně přichází poté, co k němu v omezené míře vyzvala britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová.

Symbolický krok Kanady

Trussová vyzvala k tomu, aby země G7 limitovaly množství ropy a plynu, které mohou z Ruska dovézt v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

"Podpořila bych myšlenku zastropování importů ropy a plynu z Ruska," uvedla Trussová pro Sky News v televizním interview.

Krok Kanady je však spíše symbolický. Jak uvádí agentura Bloomberg s odvoláním na prohlášení kanadského ministra pro přírodní zdroje, Jonathana Wilkinsona, tak Kanada nedovezla žádnou ruskou ropu po roce 2019. I předtím byly ruské importy do země velice nízké.

"Oznamujeme zákaz veškerého dovozu ropy z Ruska, což je průmysl, ze kterého velmi těží prezident Putin a jeho oligarchové. Zatímco Kanada importovala velmi malé množství v posledních letech, toto opatření vysílá silné poselství," citovala agentura AFP kanadského premiéra Justina Trudeaua.

BBC udává, že export ropy a plynu se podílí zhruba z 20 % na ruském HDP. Rusko dále rovněž zasáhne oznámení energetických gigantů, kteří plánují vystoupit z investic v ropném a plynárenském sektoru. Jde například o Shell, BP nebo Equinor.

Dopady pro státy EU budou diametrálně jiné

Mezi státy skupiny G7, tedy skupiny sedmi hospodářsky nejvyspělejších států světa, patří i Německo. Pro shrnutí – Německo je závislé na importu uhlí z Ruska přibližně z 50 %, na plynu cca z 55 % a na ropě z 35 %. Úplný nebo i částečně omezený import energetických komodit proto by měl pro Německo nesrovnatelně jiné dopady než v případě Kanady.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Marek Ševčík: Investice do dluhopisů ropných společností se vyplatí, je nutné ale vybírat
27. leden 2023, 07:00
Reuters: Rusko čeká výrazný dopad nových sankcí na vývoz ropných produktů
17. leden 2023, 17:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Medvedzig
2. březen 2022, 10:14

Jednoducha otazocka. pokial vie mi niekto odpovedat.Kolko ropy dovaza Kanada ? Ma niekto prehlad za poslednych 10 rokov? Dakujem

Čestmír Berka
2. březen 2022, 19:57

Je to spíš symbolické.. Kanada dovezla v roce 2021 energetické produkty v hodnotě pouhých 289 milionů kanadských dolarů (170 milionů liber), podle kanadských statistik.

To USA mají Rusko na druhém místě v dovozu - kupují mazut, na který jsou některé rafinerie zařízeny

Reuters:

Administrativa prezidenta Joea Bidena uvedla, že by mohla zablokovat ruskou ropu, pokud Rusko bude pokračovat ve své agresi proti Ukrajině. Někteří zákonodárci z obou hlavních politických stran v USA prosazují úplný zákaz ruského dovozu, ale přerušení dodávek by mohlo způsobit prudký nárůst cen benzínu v USA – zatímco Rusko nadále prodává ropu Číně nebo jiným zemím.

U.S. has not sanctioned Russian oil but traders avoiding it

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516