Domů
Ropa
Stávka by mohla snížit produkci ropy v Norsku téměř o čtvrtinu
Zdroj: Bredford Dolphin

Stávka by mohla snížit produkci ropy v Norsku téměř o čtvrtinu

Ropa
Bez komentáře
8. říjen 2020, 17:22
ČTK

Stávka zaměstnanců v odvětví těžby ropy a zemního plynu by mohla v Norsku snížit produkci těchto surovin téměř o čtvrtinu. V sobotu se má rozšířit o další ropná a plynová pole, což by v příštím týdnu znamenalo výpadek 966.000 barelů ropného ekvivalentu denně. Dnes to podle agentury Reuters uvedla norská asociace pro ropu a zemní plyn (NOG). Norsko je největším producentem ropy a plynu v západní Evropě.

Odbory požadují, aby se srovnaly pracovní podmínky a mzdy zaměstnanců, kteří pracují na pevnině, s těmi, kteří pracují na moři. Žádají také vyšší růst mezd, než jaký navrhují ropné společnosti.

Vlivem pandemie nemoci covid-19 klesá poptávka po ropě. Firmy se proto snaží udržet náklady pod kontrolou.

Norská vláda se do věci může vložit, pokud stávku vyhodnotí jako ohrožení národní bezpečnosti. Už jednou tak učinila, a to v roce 2012, aby ukončila 16denní stávku. Tehdy hrozilo, že se uzavře celé odvětví. Nynější situaci vláda sleduje a uvádí, že si ji mají vyřešit obě znesvářené strany samy. „Stávka je legitimní opatření,“ napsalo v e-mailu agentuře Reuters norské ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ilustrační foto

Zpráva o stávce v Norsku pomohla udržet cenu severomořské ropy Brent v posledních dnech nad 42 dolary za barel. Dnes kolem poledne Brent přidával asi 1,5 procenta na 42,65 USD. Podle průzkumu společnosti Refinitiv stávka snižuje vývoz norského zemního plynu o 35 milionů krychlových metrů denně.

Spor se rozhořel 30. září, kdy ztroskotala jednání o mzdách mezi odborovou unií Lederne a sdružením NOG. Už 5. října byla produkce nižší až o osm procent, když bylo kvůli stávce zavřeno šest ropných a plynových polí na moři.

Pokud se asociace s odbory nedohodne, mohlo by v sobotu přerušit těžbu dalších šest polí. Čtrnáctého října by se mohlo uzavřít i největší ropné pole v Severním moři Johan Sverdrup, které má kapacitu až 470.000 barelů denně, uvedla norská ropná a plynárenská společnost Equinor.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Změny v dodávkách ropy do Česka: odpadl Kazachstán, náhradním zdrojem je Saúdská Arábie
16. srpen 2022, 04:30
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco vydělal za čtvrtletí 1,2 bilionu korun
15. srpen 2022, 13:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se