Trump plánuje zmírnit emisní normy pro automobily v USA stanovené za Obamy

10. prosinec 2019, 14:20
DomůRopaTrump plánuje zmírnit emisní normy pro automobily v USA stanovené za Obamy

Prezident USA Donald Trump uvedl, že jeho administrativa příští rok dokončí revizi emisních norem pro automobily z éry Baracka Obamy. Očekává se, že tato revize vyvolá novou právní bitvu uvnitř USA.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních měsících signalizovala, že by mohla dokončit navrhovanou revizi požadavků do konce roku 2019. Administrativa tvrdí, že revize je nutná z ekonomických a bezpečnostních důvodů. Stát Kalifornie a ekologičtí aktivisté tuto analýzu odmítají a tvrdí, že spotřebitelé utratí o stovky miliard dolarů více za pohonné hmoty.

V srpnu 2018 vláda navrhla zmrazení zpřísňujících se požadavků na účinnost automobilů. Požadavky pro rok 2020 hodlá posunout až na rok 2026. To by mělo vést k průměrné spotřebě galonu paliva na každých ujetých 37 mil (litr na 15 kilometrů) do roku 2026. Původně se měla spotřeba paliva pohybovat na hodnotě galon na 46,7 mil (litr na 19,85 kilometrů). Preferovaná varianta prezidenta Trumpa by zvýšila spotřebu ropy v USA o 500 000 barelů denně a snížila náklady automobilek o více než 300 miliard dolarů (6 924 miliard korun).

Republikán Trump se snaží zvrátit politiku demokratického předchůdce Baracka Obamy v oblasti boje proti změně klimatu. Cílem politiky Baracka Obamy bylo snížit emise skleníkových plynů.

Trump uvedl, že celý spor je o „malé množství paliva, jehož má USA spoustu“. Uvedl, že pravidla povedou k bezpečnějším a dostupnějším vozidlům. Trump řekl, že stávající pravidla by vyžadovala „další počítače vložené do motorů“.

Minulý měsíc se Kalifornie a 22 dalších států odvolaly proti rozhodnutí vlády zrušit kalifornskou pravomoc stanovit pevná pravidla pro emise výfukových plynů a vyžadovat rostoucí počet vozidel s nulovými emisemi.

Hlavní výrobci automobilů, včetně společností General Motors, Toyota Motor Corp a Fiat Chrysler Automobiles, podpořili snahu prezidenta Trumpa.

Zdroj úvodní fotografie: Yale Environment 360

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují