Vláda USA zveřejnila návrh na rozšíření těžby ropy na Aljašce

25. listopad 2019, 14:06
DomůRopaVláda USA zveřejnila návrh na rozšíření těžby ropy na Aljašce

Environmentálně citliva oblast North Slope na Aljašce bude znovu otevřena výzkumu a těžbě ropy. Za éry prezidenta Baracka Obamy byla tato oblast vyhlášena přírodní rezervací. Nový návrh vlády prezidenta Donalda Trumpa hodlá toto rozhodnutí zrušit.

Navrhované změny jsou popsány v návrhu prohlášení o dopadech na životní prostředí pro správu National Petroleum Reserve na Aljašce. Návrh se zaměřuje na západní stranu oblasti North Slope o rozloze 9,3 milionů hektarů.

Návrh, který vydal Úřad pro správu půdy, obsahuje řadu možností. Nejagresivnější varianta by umožnila výzkum a těžbu ropy na 81 % celé oblasti. Podle plánu vlády prezidenta Obamy z roku 2013, který je stále platný, je asi polovina oblasti otevřena k těžbě ropy a polovina je přírodní rezervací, kterou byla vyhlášena pro své přírodní a kulturní hodnoty.

„S pokroky v technologií a rostoucími znalostmi o oblasti je rozumné vyvinout nový plán. Nový plán zajistí větší ekonomický rozvoj našich zdrojů a zároveň poskytne ochranu důležitým zdrojům a existenčnímu přístupu,“ uvedl Chad Padgett, ředitel Úřadu pro správu půdy.

Návrh prohlášení o dopadu na životní prostředí podléhá 60dennímu veřejnému přezkumu. Konečné rozhodnutí bude následovat.

Bývalý úředník Obamovy administrativy, který pomáhal s tvorbou plánu o vyhlášení přírodní rezervace, uvedl, že tlak na rozšířený přístup k těžbě je součástí Trumpovy antiekologické éry.

„Je to trochu smutný pocit pro nás, kdo pracovali na ekologických plánech. Překonává ropa a plyn vše, co se týká přírodních zdrojů? Je to první a nejvyšší hodnota pro každý akr federálního území? Myslím, že ne,“ uvedl Pat Pourchot, bývalý vrchní úředník ministerstva vnitra na Aljašce a nyní člen představenstva Alaska Wilderness League.

Trumpova administrativa podnikla další kroky k otevření arktického území Aljašky pro nový výzkum a těžbu ropy. Úřad pro spravu půdy plánuje nájemní prodej pobřeží Arctic National Wildlife Refuge na východní straně North Slope. Jedná se o oblast, která ztratila svůj desetiletý ochranný status, když Kongres schválil zákon o dani z příjmu z roku 2017.

Trumpova administrativa rovněž navrhla otevření pro těžbě ropy rozsáhlých oblastí arktických vod.

Zdroj úvodní fotografie: Arctic Surf

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují