Domů
Rychlé zprávy
V americkém Massachusetts byl schválen projekt offshore větrné elektrárny o výkonu 800 MW
Zdroj: GE Renewable Energy

V americkém Massachusetts byl schválen projekt offshore větrné elektrárny o výkonu 800 MW

Projekt offshore větrné elektrárny Vineyard Wind s instalovaným výkonem 800 MW, který se má nacházet v americkém Massachusetts, byl schválen tamními orgány. Projekt, který od roku 2017 procházek bezprecedentním a zevrubným veřejným posuzovacím procesem, by měl začít dodávat elektrickou energii do sítě v roce 2023.

Americký Vineyard Wind, společný podnik společností Avangrid Renewables a Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), v úterý oznámil obdržení „Záznamu o rozhodnutí“ (Record of decision) od Kanceláře pro správu oceánské energie (BOEM) amerického Ministerstva vnitra. Obdržení tohoto dokumentu je posledním významným krokem v rámci federálního schvalovacího procesu.

Projekt Vineyard Wind, který se má nacházet 15 mil od pobřeží ostrova Martha’s Vineyard v Massachusetts bude disponovat instalovaným výkonem 800 MW. Podle Vineyard Wind má projekt během prvních 20 let provozu ušetřit zákazníkům 1,4 miliardy dolarů a umožnit snížení emisí uhlíku o více než 1,6 milionu tun ročně. Projekt by měl začít dodávat elektrickou energii do sítě v roce 2023.

Projekt Vineyard Wind I procházel od roku 2017 bezprecedentním a zevrubným veřejným posuzovacím procesem, v jehož rámci vzniklo více jak 30 000 veřejných komentářů, z nichž přes 90 % projekt podpořilo. Samotný plán výstavby a provozu elektrárny byl v průběhu 3,5 let přezkoumán více jak dvěma desítkami federálních, státních i místních agentur.

Návrh projektu počítá s využitím v současnosti nejvýkonnějších větrných turbín na světě, GE Haliade-X o výkonu 13 MW. Použití větších turbín projektu umožnilo snížit celkový počet turbín z původně zamýšlených 108 na 62 a zachovat plánovaný výkon 800 MW. Samotné rozmístění turbín, podle kterého mají jednotlivé turbíny mít rozestupy 1 námořní míle (1,85 km), byl Americkou Pobřežní stráží schválen pro transit, rybolov i navigační bezpečnost.

Plán projektu Vineyard Wind I, zdroj: Vineyard Wind

„Dnešní Záznam o rozhodnutí není o začátku jednoho projektu, ale o startu celého odvětví. Obdržení tohoto finálního federálního schválení znamená, že faktory jako pracovní místa, ekonomické benefity a revoluce v čisté energetice, které jsou spjaté s projektem Vineyard Wind I mohou konečně být uskutečněny.“ – Lars T. Pedersen, výkonný ředitel Vineyard Wind.„Vineyard Wind I je připraven stát se jedním z největších projektů přímořských větrných elektráren na světě a vytvořit tak významné investice a dobře placená pracovní místa v USA. Po mnoho let jsme se aktivně věnovali vývoji trhu přímořských větrných elektráren v USA a jsme přesvědčeni, že Vineyard Wind připraví půdu pro úspěšný a rostoucí větrný průmysl v zemi.“ - Christian T. Skakkebæk, Senior Partner a spoluzakladatel CIP.

V rámci schvalovacího procesu byly navrženy opatření pro snížení vlivu projektu

V reakci na komentáře obdržené v rámci povolovacího procesu projekt do své realizace zahrnul mnohá opatření pro zmírnění vlivu na prostředí. Jedním z nich je například závazek investovat miliony dolarů na vývoj a nasazení inovativních technologií a provést další vědecký výzkum pro ochranu mořských savců, zejména pak Velryb černých. Samotné práce na výstavbě projektu tak například nebudou moci probíhat v době, kdy se tyto velryby nachází v blízkosti pronajaté zóny. Zároveň bude využito těch nejlepších technologií pro snížení hluku při výstavbě.

Projekt má zároveň využívat Osvětlovací systém s detekcí letadel (ALDS), který má zajistit, že noční osvětlení bude v provozu pouze několik hodin ročně v době, kdy jsou poblíž letadla. Pro snížení vizuálního vlivu na prostředí mají být turbíny opatřeny speciálním nátěrem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
JD
17. květen 2021, 15:55

GE Haliade-X s výkonem 12 a 13 MW obdržely nedávno certifikaci T a měly by vydržet tajfun.

https://www.offshorewind.biz/2021/04/29/ge-haliade-x-wind-turbine-now-typhoon-proof/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se