Domů
Rychlé zprávy
V americkém Massachusetts byl schválen projekt offshore větrné elektrárny o výkonu 800 MW
Zdroj: GE Renewable Energy

V americkém Massachusetts byl schválen projekt offshore větrné elektrárny o výkonu 800 MW

Projekt offshore větrné elektrárny Vineyard Wind s instalovaným výkonem 800 MW, který se má nacházet v americkém Massachusetts, byl schválen tamními orgány. Projekt, který od roku 2017 procházek bezprecedentním a zevrubným veřejným posuzovacím procesem, by měl začít dodávat elektrickou energii do sítě v roce 2023.

Americký Vineyard Wind, společný podnik společností Avangrid Renewables a Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), v úterý oznámil obdržení „Záznamu o rozhodnutí“ (Record of decision) od Kanceláře pro správu oceánské energie (BOEM) amerického Ministerstva vnitra. Obdržení tohoto dokumentu je posledním významným krokem v rámci federálního schvalovacího procesu.

Projekt Vineyard Wind, který se má nacházet 15 mil od pobřeží ostrova Martha’s Vineyard v Massachusetts bude disponovat instalovaným výkonem 800 MW. Podle Vineyard Wind má projekt během prvních 20 let provozu ušetřit zákazníkům 1,4 miliardy dolarů a umožnit snížení emisí uhlíku o více než 1,6 milionu tun ročně. Projekt by měl začít dodávat elektrickou energii do sítě v roce 2023.

Projekt Vineyard Wind I procházel od roku 2017 bezprecedentním a zevrubným veřejným posuzovacím procesem, v jehož rámci vzniklo více jak 30 000 veřejných komentářů, z nichž přes 90 % projekt podpořilo. Samotný plán výstavby a provozu elektrárny byl v průběhu 3,5 let přezkoumán více jak dvěma desítkami federálních, státních i místních agentur.

Návrh projektu počítá s využitím v současnosti nejvýkonnějších větrných turbín na světě, GE Haliade-X o výkonu 13 MW. Použití větších turbín projektu umožnilo snížit celkový počet turbín z původně zamýšlených 108 na 62 a zachovat plánovaný výkon 800 MW. Samotné rozmístění turbín, podle kterého mají jednotlivé turbíny mít rozestupy 1 námořní míle (1,85 km), byl Americkou Pobřežní stráží schválen pro transit, rybolov i navigační bezpečnost.

Plán projektu Vineyard Wind I, zdroj: Vineyard Wind

„Dnešní Záznam o rozhodnutí není o začátku jednoho projektu, ale o startu celého odvětví. Obdržení tohoto finálního federálního schválení znamená, že faktory jako pracovní místa, ekonomické benefity a revoluce v čisté energetice, které jsou spjaté s projektem Vineyard Wind I mohou konečně být uskutečněny.“ – Lars T. Pedersen, výkonný ředitel Vineyard Wind.

„Vineyard Wind I je připraven stát se jedním z největších projektů přímořských větrných elektráren na světě a vytvořit tak významné investice a dobře placená pracovní místa v USA. Po mnoho let jsme se aktivně věnovali vývoji trhu přímořských větrných elektráren v USA a jsme přesvědčeni, že Vineyard Wind připraví půdu pro úspěšný a rostoucí větrný průmysl v zemi.“ - Christian T. Skakkebæk, Senior Partner a spoluzakladatel CIP.

V rámci schvalovacího procesu byly navrženy opatření pro snížení vlivu projektu

V reakci na komentáře obdržené v rámci povolovacího procesu projekt do své realizace zahrnul mnohá opatření pro zmírnění vlivu na prostředí. Jedním z nich je například závazek investovat miliony dolarů na vývoj a nasazení inovativních technologií a provést další vědecký výzkum pro ochranu mořských savců, zejména pak Velryb černých. Samotné práce na výstavbě projektu tak například nebudou moci probíhat v době, kdy se tyto velryby nachází v blízkosti pronajaté zóny. Zároveň bude využito těch nejlepších technologií pro snížení hluku při výstavbě.

Projekt má zároveň využívat Osvětlovací systém s detekcí letadel (ALDS), který má zajistit, že noční osvětlení bude v provozu pouze několik hodin ročně v době, kdy jsou poblíž letadla. Pro snížení vizuálního vlivu na prostředí mají být turbíny opatřeny speciálním nátěrem.

Komentáře

(1)

JD

17. květen 2021, 15:55

GE Haliade-X s výkonem 12 a 13 MW obdržely nedávno certifikaci T a měly by vydržet tajfun.

https://www.offshorewind.biz/2021/04/29/ge-haliade-x-wind-turbine-now-typhoon-proof/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.