Domů
Rychlé zprávy
Cena emisní povolenky EUA spadla už pod 4 eura

Cena emisní povolenky EUA spadla už pod 4 eura

Cena emisní povolenky v evropském systému obchodování s emisemi EU ETS spadla v úterý na primárním i sekundárním trhu pod 4 eura. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se tak cena propadla o více než polovinu. Podle zveřejněných dat se vůbec poprvé v historii včera i dnes pod 4 eury pohybovala také cena emisní povolenky s dodávkou v prosinci letošního roku. 

Cena emisní povolenky na lipské burze EEX se v úterý propadla na primárním i sekundárním trhu pod 4 eura. Evropský trh s emisními povolenkami EU ETS tak po nadějně vyhlížejícím roku 2015, kdy cena povolenky stabilně rostla a přibližovala se hranici 9 euro, opět zažívá velký propad.

Vývoj ceny emisní povolenky EUA na primárním trhu za poslední rok. Zdroj: www.eex.com

Podle dat zveřejňovaných lipskou burzou EEX se na primárním i sekundárním trhu prodávala emisní povolenka pod 4 eura naposledy před více než 3 lety. Meziročně si cena povolenky pohoršila o více než 50 %.

Pokud jde o trh s deriváty, povolenka s dodávkou v prosinci letošního roku se včera i dnes obchodovala také pod hranicí 4 euro, což se stalo vůbec poprvé v historii. Pod 4 eura se včera obchodovala také povolenka s dodávkou v prosinci roku 2017.

Cena emisní povolenky EUA na sekundárním trhu ve 3. obchodovacím období. Zdroj: www.eex.com

Strukturální reforma EU ETS

Zachránit nefungující trh s emisními povolenkami EU ETS, na kterém je cena povolenky tlačena dolu obrovským přebytkem povolenek v systému, má jeho strukturální reforma.

Na počátku 3. obchodovacího období dosahoval podle Evropské komise přebytek povolenek na trhu 2,1 miliardy. Díky prvnímu opatření v rámci strukturální reformy systému EU ETS tzv. back-loadingu, v rámci kterého bylo z aukcí v období 2014-2016 staženo 900 milionů povolenek, byl přebytek snížen na 1,78 miliardy.

Dalším opatřením, které má vést k růstu ceny emisní povolenky je vytvoření tzv. rezervy tržní stability. Návrh Evropské komise k vytvoření této rezervy přijala Rada Evropské unie v září loňského roku.

Povolenky stažené při back-loadingu v letech 2014-2016, které měly být původně vráceny na trh v letech 2019 a 2020, budou podle přijatého návrhu EK umístěny do vznikající rezervy. Ta má začít fungovat v roce 2019.

Komentáře

(1)

C

8. září 2016, 19:02

Pokud je něčeho nadbytek přes 2 miliardy, pak to zjevně nefunguje, systém byl nastaven příliš měkce, konzervativně, nebo prostě došlo k obrovskému technologickému posunu. Vždyť jen u nás už slunce a vítr dodává i o více než 0.5TWh ročně elektřiny více. Tedy asi 3% (cca 2590GWh) spotřeby. Pokud 1MWh odpovídá asi 1000kg CO2, pak tyto OZE uspořily 2 590 000t CO2, pokud jedna emisenka je rovna jedné tuně, pak jen u nás došlo k hrubé úspoře 2 590 000 emisenek.

pokud se chce trh vzpamatovat, možná by nebylo špatné kdyby se emisenky roztáhly na všechny paliva a pro všechny. Nějak, nejrychleji by to bylo asi povinností nakoupit emisenky na veškerý prodaný benzín a pod, mimo již zpoplatněného, u rafinerií.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.