EDF bude vyřazena z významného francouzského indexu

DomůRychlé zprávyEDF bude vyřazena z významného francouzského indexu

Francouzská energetická společnost EDF ztratí svoji pozici ve francouzském indexu největších společností CAC 40. Na vývoj ceny akcií se podepsaly zejména nízké ceny energií, vyšší konkurence a zvýšené náklady na údržbu jaderných elektráren. Její místo převezme Klépierre, společnost investující do nemovitostí. 

Změna v indexu nastane 21. prosince tohoto roku a společnost bude vyřazena po 10 letech, po kterých již nebude patřit mezi 40 největších společností Francie vybraných podle likvidity a tržní kapitalizace.

Podle prohlášení společnosti je hlavním důvodem současného propadu fakt, že společnost je z 85 % vlastněná francouzskou vládou. To výrazně omezuje její možnosti rozvoje.

Od ledna letošního roku klesla cena akcií již o 40 % a tržní kapitalizace se snížila na 24,1 mld. euro.

Výrazně ale přispěl i vývoj na trzích s elektřinou, která zaznamenává výrazný propad a problémy s údržbou jaderných elektráren stejně jako se stavbou nových.

Na výsledcích EDF se podepsala také výstavba nového reaktoru EPR ve francouzské elektrárně Flamanville, která je proti původnímu plánu výrazně opožděna a předražena.

Dalších 55 mld. euro společnost potřebuje v následujících letech na údržbu a zdokonalování svých současných jaderných elektráren a 18 mld. euro na stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii.

Oznámení o vyřazení společnosti proběhlo v době klimatického summitu v Paříži. Přitom právě společnost EDF patří mezi „nejčistější energetické společnosti“ díky pouhým 100g CO2 na vyrobenou kWh. Je to zejména díky tomu, že 77 % elektřiny společnost vyrábí z jádra a dalších 10 z obnovitelných zdrojů. Průměrně přitom společnosti emitují cca 500-600g CO2/kWh.