Domů
Rychlé zprávy
Francie umožní prodlužení životnosti svých zbývajících uhelných elektráren
Zdroj: Wikimedia Commons. Uhelná elektrárna Cordemais.
Zdroj: Liberliger / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Francie umožní prodlužení životnosti svých zbývajících uhelných elektráren

Francie umožní v případě potřeby provoz svých dvou zbývajících uhelných elektráren až do konce roku 2024. Pojišťuje se tak proti případným problémům s pokrytím poptávky po elektřině.  Cílem je bezpečně přečkat zimu, jak vyplývá z nařízení.

Dvě zbývající francouzské uhelné elektrárny, jedna ve středozápadní části země (Cordemais) a druhá na severovýchodě (Saint-Avold), mohou být v případě vysoké spotřeby elektřiny povolány do sítě až do konce roku 2024, píše Euractiv. Vyplývá to z dekretu, který podepsaly premiérka Elisabeth Borneová a ministryně pro transformaci energetiky Agnès Pannier-Runacherová.

Preventivní opatření

Pannier-Runacherová v pátek ráno v rozhovoru pro televizi LCI zdůraznila, že obě elektrárny v Saint-Avold a Cordemais se na pokrytí francouzské spotřeby elektřiny podílejí pouhými 0,6 %, z čehož vyplývá, že jejich vliv na elektrickou síť je malý.

Přestože je však riziko výpadku elektřiny v současné době považováno za nízké, není možné riskovat, že by "Francouzi byli přes zimu připraveni o elektřinu", vysvětlila.

Pro nadcházející zimu "předpokládáme nižší míru napětí", uvedlo ministerstvo pro přechod na energetiku, "ale preventivně přijímáme veškerá opatření k zajištění francouzské výroby elektřiny".

Ministerstvo tak odkazuje na situaci před loňskou zimou, kdy Francie učinila podobný krok. V listopadu 2022 francouzská vláda znovu otevřela elektrárnu Saint-Avold, aby snížila svou závislost na Rusku a nahradila výpadek energie způsobený tím, že její jaderná flotila nebyla plně funkční.

Útlum výroby z uhlí

Poslední čtyři francouzské uhelné elektrárny měla být původně společně uzavřeny před rokem 2022, jak v roce 2017 slíbil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Elektrárna Le Havre na severozápadě Francie definitivně ukončila provoz v roce 2021, zatímco elektrárna Gardanne na jihovýchodě Francie byla v únoru 2022 přeměněna na elektrárnu na biomasu.

Elektrárnu Cordemais má stejný osud potkat od roku 2026, zatímco elektrárna Saint-Avold byla uzavřena v březnu 2022 předtím, než byla znovu uvedena do provozu. Její definitivní uzavření je tedy v současné době naplánováno na konec roku 2024.

Ministryně v rozhovoru rovněž zopakovala záměr Francie definitivně ukončit využívání uhlí nejpozději do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se