Domů
Evropská Unie
V rozpravě EP o blackoutu ve Španělsku znělo i volání po jádru
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

V rozpravě EP o blackoutu ve Španělsku znělo i volání po jádru

Evropská Unie
20 komentářů
7. květen 2025, 17:58
ČTK

Štrasburk 7. května (zvláštní zpravodaj ČTK) - Jako polemika mezi stoupenci energie z jádra a přívrženci obnovitelných zdrojů vyzněla dnešní debata v Evropském parlamentu o poučení z masivního výpadku elektřiny na Pyrenejském poloostrově. V rozpravě nechyběly ani vyhrocené útoky mezi španělskou levicí a pravicí a volání po lepším propojení přenosových soustav a zlepšení unijního trhu s energií. Zazněly i výzvy k Evropské komisi, aby se postarala o nezávislé vyšetření příčin blackoutu z 28. dubna, které španělské úřady ještě neohlásily. Výpadek si vyžádal deset obětí na životech.

Eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen připustil, že na výsledek vyšetřování se ještě čeká, ale už lze vyvodit poučení, že Evropa musí být na krize připravená. "Nutná je především integrace, která každému umožní těžit z jednotného trhu. EK předloží balíček návrhů řešících nejnaléhavější problémy energetických sítí," přislíbil. Současně naléhal na další investice do čistých zdrojů, které by Evropanům zajistily dostupnější energii. "Musíme budovat silnou energetickou unii se silnějším propojením, větší integrací a většími investicemi," řekl.

"Incident odráží rostoucí složitost systémů i nutnost posílit spolupráci. Ukázalo se, že interkonektory, spojující energetické sítě, mírní následky výpadků," řekl polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szlapka, jehož země toto pololetí předsedá Radě EU.

Za nezbytné označil zvýšení odolnosti kritické infrastruktury, a to i proti fyzickým a kybernetickým útokům.

"Španělsko nejenže nebylo zelené, ale ani nemělo světlo," prohlásila křesťanská demokratka Dolors Montserratová o výsledcích energetické transformace za levicového premiéra Pedra Sáncheze.

Kolaps podle europoslankyně mluvící jménem evropských lidovců nebyla žádná náhoda, ale předem dané a nevyhnutelné selhání kvůli vypínání jaderných elektráren.

Obdobně další řečníci ze španělské pravice zdůrazňovali, že země za Pyrenejemi se ponořila do tmy kvůli politickému selhání a "zelené posedlosti" či "dogmatické ekologii" lidí u moci. "Kdo je zodpovědný za 18 hodin chaosu a deset mrtvých? Nikdo! Sánchez neposkytl žádné vysvětlení," uvedl Jorge Buxadé. "Když se síť zhroutila, obnovitelné zdroje ji nezachránily. Potřebujeme i jaderné a vodní elektrárny," prohlásil Diego Solier.

"Je to obsese, útočíte na zájmy Španělska! Obnovitelné zdroje jsou neodmyslitelnou součástí španělské budoucnosti," oponoval socialista Nicolás González Casares.

"Španělsko nezavřelo za Sáncheze ani jedinou jadernou elektrárnu," prohlásil a obvinil oponenty, že jen chtějí tahat peníze z kapes poplatníků v zájmu velkých energetických společností. "Jedině obnovitelné zdroje vedou k energetické svrchovanosti. Nemáme ani uran, ani plyn. Sázka na čisté zdroje nás osvobodí od závislosti na cizích zemích," zdůraznila Diana Ribaová i Ginerová, zastupující v EP španělské Zelené.

Zneužití blackoutu v politickém boji odsoudila i rakouská europoslankyně Anna Stürgkhlová, podle které se ukázalo, že Evropa kromě obnovitelných zdrojů potřebuje i zařízení ke skladování elektřiny a investice do přenosových sítí. Díky stávajícím interkonektorům mohla Francie okamžitě pomoci sousedům za Pyrenejemi. "Francie dokázala zabránit rozšíření výpadků na celou Evropu," uvedl francouzský europoslanec Christophe Grudler, podle kterého svou oprávněnost prokázal "energetický mix" s obnovitelnými i jadernými zdroji.

"Potřebujeme spolehlivé dodávky elektřiny z uhelných a jaderných elektráren. Touto cestou musíme jít!" zdůraznil německý europoslanec českého původu Petr Bystroň z Alternativy pro Německo (AfD).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Mex
7. květen 2025, 19:52

Super, že nikdo neví co se přesně stalo, proč se to staly a jaký byl mechanismus děje. Ale přesto všichni mají na věc silné názory.

Josef Sedlák
7. květen 2025, 20:20

Fraunhofer institut už má video s rozkmitanou španělskou soustavou (Malaga) versus klidná soustava v Německu (Franfurkt). Má podrobná rychlá data, která zobrazují i rozpad = překročení 90° fázového posunu mezi těmito místy evropské soustavy. V čase pod 3s bylo vymalováno a Španělsko utíkalo fázovým posunem do pryč mimo synchronizaci.

Karel Valenta
7. květen 2025, 21:52

spain.news-pravda.com/en/spain/2025/04/30/4278.html

Takže se toho už moc nedozvíme, vyšetřování je tajné :

MADRID, 30. dubna. /tass/. Španělská národní soudní rada se rozhodla vyhlásit tajné řízení v případu souvisejícím s rozsáhlým výpadkem proudu v zemi 28. dubna. Uvádí se to v tiskové zprávě soudního orgánu. Podle jejích informací soudce „Jose Luis Calama na žádost státního zastupitelství vyhlásil tajné řízení v případu zahájeném za účelem vyšetřování, zda pondělní výpadek proudu ve Španělsku, který postihl celý poloostrov, mohl být aktem počítačové sabotáže.“

Jan Veselý
7. květen 2025, 22:06

TASS? Pravda? Ale fuj.

Milan Vaněček
7. květen 2025, 21:08

Konečně jsem si mohl přečíst rozumný názor (z Francie) na problematiku blackoutu ve Španělsku a jak je nutno jej řešit v 21. století,

jednoduše popsaný a i s nabídnutým řešením,

tak to zde, jako laik, doslova uvádím:

"Like most European systems, the Spanish grid is meshed: it is composed of interconnected zones that constantly exchange electricity. When a disturbance occurs in one of these zones, such as the sudden loss of a generating unit or a major piece of infrastructure, a local imbalance between generation and demand appears, causing the frequency to drop immediately below the 50 Hz reference.

This phenomenon, though well understood in theory, takes on a new dimension in a system where solar and wind resources are extensively deployed and geographically distributed. In such a system, the behavior of inverters becomes critical to local grid stability. When frequency drops sharply in a given zone, these digital generators could help support the network – if they were allowed to remain connected. TO JE TEN HLAVNÍ VZKAZ.

Yet under the current European grid code, these installations must automatically disconnect when frequency falls below the 48 Hz threshold. This protection mechanism, inherited from a grid paradigm based on rotational inertia, deprives the system of valuable power precisely when it is most needed. This premature withdrawal worsens the local imbalance, accelerates the frequency drop, and may trigger a cascade of further disconnections across neighboring zones. In this way, through a domino effect, an isolated event escalates into a widespread collapse, like a house of cards falling piece by piece."

Karel Valenta
7. květen 2025, 21:57

To jsou drsné pokusy s lidmi, 10 mrtvých.

Omega
7. květen 2025, 22:30

Takže jestli to čtu správně - je nutné povolit FVE a VTE dodávat do sítě i když je tam enormní přebytek energie a frekvence naroste nad 52 Hz.

Ale reálně - tam nenastal nedostatek energie - takže neexistuje důvod proč by frekvence klesla pod 48 Hz, kdy by se měli elektrárny odpojovat. A kdyby tam byla dostatečná setrvačnost, tak mají elektronické invertory dostatek času (desítky vteřin než frekvence klesne z 50 na 48) na adaptaci.

A ano - řešení existuje - jen je (jako vždy když vidím vaše komentáře) drahé a zvyšuje celkovou cenu elektřiny (a tím reálně zdražuje OZE zdroje)

Mex
7. květen 2025, 22:49

Invertory nepotřebují dostatek času na adaptaci. Umí to udělat proklatě rychle.

Jen musí mít právo to udělat.

Po vyskočení frekvence příliš vysoko a tedy přebytku energie na straně zdrojů by měly omezit svůj výkon, ale nikoli se skokově odpojit. Při poklesu pod jmenovitou frekvenci by se měly naopak snažit posílat do sítě co nejvíc, a to v mnohem širším tolerančním poli. A snažit se tak frekvenci zvednout místo odpojení a kapitulací.

Bob
7. květen 2025, 23:36

Ty střídače by měly snižovat svůj výkon plynule v rozmezí té frekvence 50-52 Hz a tak zabránit odpojení. Pravděpodobně to ale dobře nedělaly, když byly těsně před kolapsem dominantním zdrojem ve Španělsku. Jak už to překročí těch 52, musí se odpojit vše. To neplatí jen pro střídače. A je to z dobrých důvodů. Došlo by k poškození mnoha zařízení. Více jsem rozepsal v jiném příspěvku.

No a po hromadném odpojování zdrojů je pak z nadbytku najednou kritický nedostatek.

Josef Sedlák
8. květen 2025, 10:22

Nemyslím si, že to je otázka práva ohledně střídačů. Leda tak princip, že OZE mají prioritu a všichni ostatní musí skákat podle toho, jak ona píská. Prvotní je scestný přístup, že je tzv. správné valit do sítě vždy jen maximum výkonu z fotovoltaiky (nenažranost provozovatelů) a zachraňovat stabilitu sítě musí provozovatel soustavy. Logicky tak je alespoň mez (maximální frekvence), při které se ty měniče musí automaticky odepnout. Tedy jednotně debilní SW střídačů. Ten Vaněčkův (španělský) vzkaz se jaksi míjí s příčinou toho blackoutu. Ta byla, jak se dosud jeví, přesně opačná: nadbytek FVE výkonu, malý podíl stabilizačních roztočených hmot a z toho titulu rozkmitání soustavy měničů mezi sebou. Nestabilita vedla až k překročení toleranční meze frekvence, která vyústila ve vypnutí podstatného podílu střídačů na výrobě. Z nadbytku se stal rázem nedostatek, který už malý podíl klasických zdrojů neustál. Řešením není čekat na nějakých kritických 48Hz, ale takové řízení střídačů, které nebude maximalizovat výkon do sítě, ale bude priorita držet frekvenci. Při nadfrekvenci plíživě a tlumeně ubírat výkon, při podfrekvenci plíživě a tlumeně přidávat výkon až k maximu. Samozřejmě, že u střídačů chybí přetížitelnost klasických zdrojů, kde výkon okamžitě dodá energie z roztočeného soustrojí.

Stačila by ale povinnost pro provozovatele FVE mít současně i krátkodobé úložiště stejného výkonu (minimálně na 15 minut) a pak by taková FVE mohla stabilizovat síť při podfrekvenci krátkodobě třeba dvojnásobným výkonem.

Mex
7. květen 2025, 22:42

Přesně tohle jsem tu psal už v několika postech hned od toho kolapsu. Dokonce téměř stejnými slovy.

Prostě OZE situaci mohly pomoct, ale nesměly. Místo toho mají nastaveno, že nesmí pomoct, ale naopak svým okamžitým odpojením dále uškodit.

Tak opět a zas zopakuju své přesvědčení, že chyba ve Španělsku byla v řízení sítě, nikoli v OZE jako takových.

A že vypouštění balónků, že za to můžou OZE a tak jsou španělští energetici bez viny protože to byl "zásah vyšší moci", má sloužit k jejich vyvinění. protože tenhle exces bude proklatě drahý.

Slavomil Vinkler
8. květen 2025, 13:06

Prosím vás, tak jak za smrt nemůže nůž nebo pistole, tak za to nemohou oze, ale lidi, co to špatně provozují. O tom je celá řeč.

Bob
7. květen 2025, 23:25

Pane Vaněčku, všechny zdroje se musí při poklesu frekvence (pod 48 HZ) odpojit a to z dobrých důvodů: došlo by k poškození mnoho spotřebičů u odběratelů, ale také samotných elektráren. V parních třeba významný pokles výkonu čerpadel chlazení, nebo doplňování vody v kotlích, poruch řídících systémů, ale také rezonanci lopatek turbín vedoucí k jejich nevratnému poškození.

Síť je nutno bezpodmínečně udržet někde mezi 48-52 Hz. Jednotlivé zdroje, včetně střídačů by měly frekvenci v té toleranci udržet. K tomu se pojí ovšem i povolená tolerance napětí a fázového posuvu. My ale uvažujeme hlavně tu frekvenci, která ukazuje na nedostatek/přebytek výkonu.

Problém běžných střídačů FVE, apod. je, že ony se tu frekvenci nesnaží udržet v toleranci, ale kopírují frekvenci okolné sítě. Když vlivem poruchy místně klesne frekvence na např. 47,9 Hz, tak všechny okolní střídače také sníží svou frekvenci na 47,9. Což samozřejmě způsobí nejen jejich odstavení, ale i všech dalších okolních "výkonově slabších" a až jich bude hodně, tak to odstaví i velký točivý zdroj, který se tu frekvenci snaží udržet.

Prvním předpokladem (kromě dalších úprav), aby střídače mohly umět stabilizovat síť by bylo doplnění každého takového střídače alespoň akumulátorem. Bez něho logicky nemůžete výkon na povel zvýšit. Ovšem ty běžně OZE se střídačem (hlavně velké solární parky) je nemají. Teprve pak by teoreticky mohly simulovat několik stupňů regulace běžných v parních elektrárnách. Od té pasivní (několik sekund) setrvačností až po ty dlouhodobější aktivní regulací páry a dlouhodobé dávkováním paliva.

Mex
8. květen 2025, 03:34

Ne, akumulátory na to nepotřebují. Invertor není rotační zdroj.

Potřebují jen mít právo to dělat, a to v současnosti nemají.

Milan Vaněček
8. květen 2025, 08:45

ad Mex: děkuji, že jste to jako člověk co střídačům nejen rozumí, ale i je navrhuje, potvrdil údaje toho zdroje, který jsem tu citoval.

Je to už zcela jasné: v 21. století s explosivním růstem čistých obnovitelných zdrojů pro výrobu levné elektřiny potřebujeme i nové předpisy a nové způsoby řízení této nové výroby elektřiny.

Energetici klasických zdrojů 20. století - pochopte to.

Bob
8. květen 2025, 10:44

To Mex 8. květen 2025, 03:34

Ale já nepíši jen o udržení frekvence, ale i napětí v povelené toleranci a rovnováhy výkon/příkon v síti.

A to opravdu nejde u OZE se střídači bez akumulátorů.

Tedy ještě by byla druhá možnost (i když ne zcela adekvátní parní elektrárně) a to, aby ty střídače při běžném provozu omezovaly svůj výkon na cca 80-90% a tu rezervu měly pro regulaci "nahoru", když jí bude potřeba.

Už vidím to "nadšení" v komunitě např. FVE (kdyby měly mít povinnost doplnit vše potřebné), když i taková jednoduchá úprava software, aby byl střídač asymetrický je jim dlouhodobě "trnem v oku".

Někteří, jako p. Vaněček tu sice popisují, co by střídače mohly umět, ale pokud by to měly za povinnost (alespoň ty velké FVE), tak by byl první, co by protestoval.

Slavomil Vinkler
8. květen 2025, 13:09

Potřebují vše, i povinnost, i schopnost =HW + SW, i akumulaci. Ne, že ne. A nic z toho nemají.

Karel Valenta
8. květen 2025, 08:20

Bob 7. květen 2025, 23:25

Díky za info. V Austrálii to řeší tak, že když se má do sítě připojit velký FVE park, tak to povolí, až když si zároveň sežene vyřazenou plynovou turbínu, která je roztáčená z připojené FVE elektricky. Takže musí platit a udržovat další krám kvůli stabilitě sítě.

Karel Valenta
8. květen 2025, 08:24

youtu.be/hHIuPPtsAUg

Nahrazení točivých turbín 3000 ot./min. výkonovou elektronikou, která sleduje to, co je v síti – méně stabilní, můžete to srazit pírkem.

Josef Sedlák
8. květen 2025, 10:40

Přirozená charakteristika alternátoru funguje na elementárním fyzikálním principu i bez regulačního zásahu. Pokles frekvence v síti zvětší zátěžný úhel alternátoru a ten začne dodávat větší výkon. Vzrůst frekvence obráceně. Změna logiky střídačů z dosavadní maximalizace výkonu bez ohledu na frekvenci (s vypínacími mezemi) na prioritu držet frekvenci (bez priority maximalizace výkonu) by samozřejmě musela zohledňovat i vlivy fázových posunů mezi jednotlivými parky….atd. Tedy zatím to pírko, než z podobných blackoutů vyplyne povinnost sofistikovaného řízení těch střídačů včetně povinného minimálního úložiště ke každému velkému parku . Oproti tomu alternátor má kromě setrvačných hmot soustrojí také ještě tlumič (kotva nakrátko), který na elementárním principu tlumí i ty kmity.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se