Domů
Rychlé zprávy
IEA kvůli koronaviru předpokládá nižší poptávku po ropě

IEA kvůli koronaviru předpokládá nižší poptávku po ropě

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala pravidelně vydávanou zprávu o světovém trhu s ropou (the IEA Oil Market Report). Podle této zprávy může mít koronavirus na světovou poptávku po ropě významně negativní dopady. Podle základního scénáře by mohlo v roce 2020 dojít k poklesu poptávky o 90 tisíc barelů ropy denně a podle pesimistického scénáře k poklesu až o 730 tisíc barelů ropy denně.

Dopad je patrný už v tomto kvartálu

Ve své pravidelně vydávané zprávě o světovém trhu s ropou IEA v základním scénáři vývoje očekává, že se v roce 2020 světová poptávka po ropě meziročně sníží, poprvé od roku 2009, průměrně o 90 000 barelů ropy denně (b/d). V prvním kvartálu roku 2020 globální poptávka po ropě pravděpodobně poklesne ve srovnání s loňským rokem o 2,5 milionů b/d na 25 milionů b/d.

Podle IEA je důvodem poklesů poptávky koronavirus, jehož dopady na světovou ekonomiku začínají být čím dál tím patrnější. OECD snížila své odhady růstu světové ekonomiky pro rok 2020 o 0,5 % na 2,4 %. Kupříkladu v Číně má koronavirus na místní ekonomiku negativní dopady již nyní. Čína se přitom v loňském roce podílela na růstu poptávky po ropě z 80 %. Dalším významným faktorem je poptávka po leteckých palivech, kdy lze očekávat, že se poptávka po letecké dopravě sníží.

Jedná se o předpoklady, nejistoty jsou velké

Meziroční pokles o 90 000 barelů ropy denně IEA očekává, pokud by byl vývoj poptávky v druhé polovině roku 2020 „blíže normálu“. IEA ovšem zároveň uznala, že zde existuje velká nejistota. Ve scénáři s pesimistickým vývojem poptávky po ropě by mohlo dojít k propadu až o 730 000 b/d. Naopak optimistický scénář očekává vzrůst poptávky o 480 000 b/d. K takovému vývoji by podle Mezinárodní energetické agentury došlo, pokud by se situace dostala rychle pod kontrolu a vážně by bylo zasaženo pouze několik zemí, bez závažných dopadů v Evropě a severní Americe.

„Koronavirus ovlivňuje mnohé energetické trhy, včetně uhelných, plynových a trhů s obnovitelnou energií, ale jeho dopady na trh s ropou je vážný, protože zastavuje osoby a statky v jejich pohybu, tedy významně snižuje poptávku po dopravních palivech. To platí zejména v Číně, největším spotřebitelem energie na světě, která v loňském roce tvořila více než 80 % růstu globální poptávky po ropě.“

Fatih Birol, výkonný ředitel IEA   

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se