Klimatická dohoda z Paříže by podle OSN mohla vejít v platnost ještě letos

DomůRychlé zprávyKlimatická dohoda z Paříže by podle OSN mohla vejít v platnost ještě letos

Mezinárodní úmluva o boji proti globální změně klimatu z loňské konference v Paříži by podle představitelů Organizace spojených národů mohla vejít v platnost již do konce letošního roku. Dohoda si klade za cíl udržet globální nárůst teplot pod hranicí 2 °C ve srovnání s průměrnými teplotami v preindustriální době.

Aby dohoda vešla v platnost, musí být oficiálně přijata či ratifikována minimálně 55 zeměmi, které se společně podílí na globálních emisích skleníkových plynů alespoň 55 procenty. Prozatím dohodu oficiálně přijalo 27 zemí, dalších minimálně 20 by tak mohlo učinit na setkání v New Yorku tuto středu.

„Když se podíváme na země, které se připojují k dohodě a státy, které se plánují zavázat do konce roku, tak jsme si naprosto jisti, že pařížská dohoda o změně klimatu vejde v platnost do konce roku 2016.“

David Nabarro, poradce generálního tajemníka OSN v oblasti udržitelného rozvoje

Země, které již dohodu ratifikovaly, se v součtu podílí na globálních emisích skleníkových plynů 39 %. Dohodu přijali i dva největší producenti emisí, Spojené státy a Čína. Další významný producent emisí, Brazílie, by se mohla přidat na středečním setkání. Země se podílí na globálních emisích až desetinou, avšak pro účely přijetí dohody bude započten podíl založený na datech z roku 2010, tedy pouze 2,48 %.

Největší pozornost se upírá na Evropskou unii, která nyní hledá cestu, jak proces ratifikace urychlit. Podle současné legislativy musí dohodu ratifikovat všech 28 členských zemí, nicméně prozatím tak učinily pouze tři – Francie, Rakousko a Maďarsko.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...