Nedostatečná přenosová kapacita trápí i Velkou Británii, kompenzace větrným elektrárnám vzrostly o 85 %

DomůRychlé zprávyNedostatečná přenosová kapacita trápí i Velkou Británii, kompenzace větrným elektrárnám vzrostly o 85 %
Zdroj: Photo by Gritte on Unsplash

Kompenzace vyplacené provozovatelům větrných elektráren v roce 2020 za omezování výroby v době přebytku výkonu v soustavě vzrostly o téměř 85 % na více než 250 milionů liber. Důvodem byla kromě nedostatečného rozvoje přenosové soustavy i nižší spotřeba elektřiny způsobená pandemií koronaviru. 

Výroba elektřiny ve Spojeném království loni zažila mimořádný rok. Poprvé totiž obnovitelné zdroje vyrobily více elektřiny než uhelné a plynové zdroje. Tyto fosilní zdroje pak vůbec poprvé od roku 1960 vyrobily méně než 100 TWh elektřiny. Přestože se jedná o významný milník, rostoucí náklady na kompenzace za omezení výroby větrných elektráren ukazují, že je nutné více investovat do přenosové soustavy a dalších technologií.

Zatímco v roce 2019 náklady na kompenzace pro provozovatele větrných elektráren dosahovaly „pouze“ 136 mil. liber, v loňském roce se tato částka téměř zdvojnásobila. Podle údajů agentury Bloomberg kompenzace přesáhly 250 mil. liber.

Zřejmě nejhorším dnem z pohledu kompenzací byl pátek 22. května 2020, kdy byly kompenzovány ztráty za omezení výroby ve výši 9,3 mil. liber (cca 270 mil. Kč). Tento den stanovil nový rekord, přičemž dřívější byl překonán téměř dvojnásobně (4,8 mil. liber/den).

Důvody pro takový nárůst kompenzací jsou především stále se zvyšující výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů a také loňská nižší spotřeba elektřiny v zemi, na které se podepsala pandemie koronaviru. Ve srovnání s předchozím rokem spotřeba klesla o cca 6 %. Pro srovnání – v ČR se pokles spotřeby elektřiny odhaduje mezi 3-4 % (konečná data za 4 čtvrtletí zveřejní ERÚ v letošním prvním čtvrtletí).

Ambiciózní klimatické cíle vyžadují další investice

Spojené království má v oblasti ochrany klimatu poměrně ambiciózní cíle. Do roku 2030 má dosáhnout snížení emisí CO2 o téměř 70 %. K dosažení tohoto cíle ovšem potřebuje mnohem více, než pouze výstavbu nových a nových obnovitelných zdrojů.

Další krok k dosažení uhlíkové neutrality bude ještě náročnější. Odstavit poslední fosilní zdroje v soustavě bude vyžadovat mnohem víc, než jen stavět nové větrné a solární elektrárny,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Iain Staffell z Imperial College London.

Jak ukazují data o kompenzacích pro provozovatele větrných elektráren, část vyrobené elektřiny nelze využít kvůli nedostatečně rozvinuté přenosové soustavě. Její další rozvoj je proto klíčový pro zvyšování podílu OZE na spotřebě elektřiny.

Naopak pro zajištění dostatku elektřiny v době, kdy není výroba z obnovitelných zdrojů kvůli aktuálním klimatickým podmínkám dostačující, rozvíjí Spojené království jadernou energetiku. Aktuálně staví jadernou elektrárnu Hinkley Point C s plánovaným spuštěním v roce 2026 a rozhoduje o projektu nového bloku v elektrárně Sizewell a Bradwell.

Zdroj úvodní fotografie: Photo by Gritte on Unsplash

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují