Domů
Rychlé zprávy
Německá vláda schválila kontroverzní reformu zákona o ochraně klimatu
Emise
Zdroj: Pixabay

Německá vláda schválila kontroverzní reformu zákona o ochraně klimatu

Německá vláda schválila kontroverzní reformu zákona o ochraně klimatu, která má fakticky oslabit odpovědnost ministerstev za nesplnění emisních cílů v konkrétních hospodářských odvětvích. Nedosažení cílů snížení emisí v jednom odvětví bude moci být kompenzováno dosažením vyšších snížení emisí v ostatních odvětvích.

Jádrem navrhovaných reforem je odklon od současného německého zaměření na roční cíle snižování emisí pro jednotlivá odvětví a povinná krátkodobá opatření odpovědného ministerstva v případě jejich nesplnění. Namísto toho bude zaveden mezi-odvětvový pohled a zaměření na prognózy do roku 2030.

To znamená, že pokud se snižování emisí v jednom odvětví zpožďuje, jiné odvětví to může kompenzovat, což je krok, který silně kritizují klimatičtí aktivisté.

Aby reforma vstoupila v platnost, musí ji ještě schválit parlament. Ministr financí Christian Lindner ze Svobodných demokratů (FDP) navrhované změny uvítal s tím, že "rigidita" klimatického zákona z dob minulé vlády se stane "tržnějším, flexibilnějším a efektivnějším".

Odklon od sektorového přístupu silně prosazovala právě koaliční strana FDP, která stojí v čele ministerstva dopravy. Doprava byla dlouho považována za problémový sektor energetické transformace v Německu, neboť emise v tomto odvětví zůstávaly v posledních dvou desetiletích vysoké, mimo jiné kvůli nedostatečným politickým opatřením.

Nevládní organizace zastřešující klimatické organizace Climate Alliance vyzvala parlament, aby zákon zpřísnil a zajistil tak splnění klimatických cílů.

"Odstraněním závazných odvětvových cílů si FDP vykupuje svého ministra dopravy od jeho příspěvku k ochraně klimatu," uvedla ředitelka skupiny Stefanie Langkampová.

"Pokud vláda předloží nedostatečné programy na ochranu klimatu, musí začít platit hmatatelné mechanismy, které povedou ke snižování emisí," dodala.

Zpráva Agentury pro životní prostředí (UBA) ze začátku tohoto roku ukázala, že emise skleníkových plynů v Německu v loňském roce poklesly o 2 % oproti roku 2021. Aby se německo dostalo na správnou cestu k dosažení svého klimatického cíle pro rok 2030, potřebovalo by trojnásobek.

Vývoj emisí skleníkových plynů v Německu. Předběžné údaje pro rok 2022. Zdroj: UBA

Zástupkyně vedoucího Rady expertů pro změnu klimatu Brigitte Knopfová uvedla, že v žádném z odvětví není prostor pro kompenzaci nedostatečného snížení emisí v jiné oblasti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Jenyk
25. červen 2023, 10:54

Já bych Němcům omezil dýchání. Víte, že dýcháním generujeme 7% celkových emisí CO²??????

Něco mi říká, že zákazem dýchání bychom vyřešili emise CO² natvrdo :-)

energetik
25. červen 2023, 11:54

Jednoduší je odstavit dotované škodící čmoudy než nedýchat.

Pravoslav Motyčka
25. červen 2023, 12:21

Jediné kde mohou Němci skutečně efektivně snižovat CO2 v relativně krátkém čase je změna vytápění budov pomocí tepelných čerpadel. I kdyby tu elektřinu pro ta TČ vyrobily všechnu plynové elektrárny dojde k polovičním emisím CO2. Jenže na to by se musela uzpůsobit síť a muselo by se postavit příslušné množství plynových elektráren. A co je nejhorší i běžní Němci by museli něco osobně dělat.....

hlpb
25. červen 2023, 12:32

Němci snižují emise CO2 každý den: jen v letošním roce již nainstalovali 6 GW nových FVE + 1,3 GW onshore VTE + 0,3 GW offshore VTE = 10 TWh/rok = - 4 miliony tun CO2 za rok = - 10 milionů tun uhlí za rok. Toto tempo znamená, že do konce příštího roku Německo nahradí zcela zavření posledních JE. Zvládnou to za pouhé dva roky.

Jan Veselý
25. červen 2023, 13:46

Ještě by dost pomohlo, kdyby Francouzi konečně dali do šusu svoje jaderky, aby to pak Němci nemuseli zachraňovat uhlím.

hlpb
25. červen 2023, 16:37

Díky aktuálnímu deficitnímu Německu nemusí francouzské JE tolik každý den omezovat svojí výrobu. Během několika let se francouzské JE dostanou v letních měsících do obrovského problému, protože o jejich EE nebude v Evropě poptávka. Dokonce i Itálie se konečně probudila a začala rychle instalovat FVE, pro které má skvělé podmínky. Během tří let Itálie vymaže většinu deficitu, který teď zachraňují francouzské JE.

Emil
25. červen 2023, 19:51

Cituji: "Díky aktuálnímu deficitnímu Německu nemusí francouzské JE tolik každý den omezovat svojí výrobu" - tak to těžko. Stačí se podívat v jakých hodinách ten export probíhá, je to převážně v době kdy slunce nesvítí, což se samozřejmě nezmění instalací zdrojů, které fungují jen v době kdy slunce svítí.

Emil
25. červen 2023, 18:38

"Němci snižují emise CO2 každý den" kromě dnů, kdy zavřou nějaké ty jaderky, čímž je zase brutálně zhorší. Výsledkem je, že mají v absolutních číslech nejvyšší emise z celé EU a v relativních jedny z nejhorších.

Tvrzení, že by emisím dost pomohlo, aby si letos zatím největší exportéři elektřiny (a provozovatelé jedné z nejčistších energetik v EU) "konečně dali do šusu svoje jaderky", aby mohli mít Němci (provozovatelé jedné z nejšpinavějších energetik) nižší emise a nemuseli pálit tolik uhlí, je krásná ukázka zvráceného myšlení.

hlpb
25. červen 2023, 21:41

Emile, zavření zbývajících JE nemělo na německé tempo snižování CO2 absolutně žádný vliv, chybějící výrobu nahradili OZE a JE z ostatních zemí. při pohledu na data německé výroby je to zcela jasné.

Množství vyrobené energie z fosilních zdrojů (tj. uhlí a plyn) porovnání první pololetí 2022 x 2023:

1H 2022 = 106 TWh

1H 2023 = 90 TWh

-16 TWh

Emil
28. červen 2023, 21:10

Bláho, zavření zbývajících JE samozřejmě na německé tempo snižování emisí vliv mělo dost podstatný, porovnáním 1H 2022 a 1H 2023 ten vliv ovšem samozřejmě nezjistíte, protože ta čísla neukazují, kolik by bylo vyrobeno kdyby ty JE ještě běžely, zvlášť když poslední tři byly ještě většinu toho 1H 2023 v provozu.

Při vypnutí zdroje který vyrábí elektřinu 90 % času prakticky bez emisí tomu ani jinak být nemůže. A jen těch posledních šest reaktorů pokrývalo asi 13 % německé spotřeby, s nimi by měli Němci logicky emise zřetelně nižší než mají dnes.

Martin
25. červen 2023, 13:48

A co se stane s tou EE, která se nespotřebuje? Tuhle proměnnou byste si do vzorečku měl taky přiřadit.

A taky ještě byste měl ukázat na těch 10 TWh, které byly odstaveny.

Jinak uvádíte matematické nesmysly

hlpb
25. červen 2023, 16:45

Žádná nespotřebovaná energie nebude, při vysoké produkci FVE v Evropě se omezuje výroba ostatních zdrojů uhelných, plynových a JE. Toto se děje každý den. A samozřejmě se začínají budovat velké elektrolyzéry na výrobu H2. FVE rozvoj teprve startuje, v ČR máme aktuálně cca 4 GW instalovaného výkonu, za 7 let se tento výkon zvedne na 12 GW (v EU má instalovaný výkon vzrůst z aktuálních 220 GW na 650 GW), to bude znamenat jediné, v letních měsících mezi 10:00 - 16:00 budou FVE v ČR zajišťovat 80% spotřeby EE, a buď začnou Dukovany a Temelín vyrábět H2 nebo se bude muset omezit jejich výroba, tak jak se to děje u JE ve Francii každý den v poledních hodinách.

Emil
25. červen 2023, 19:56

To jsou zase dojmy naprosto mimo realitu. Dukovany i Temelín žádnou výrobu omezovat nemusí, svoji výrobu mají prodanou na celý rok dopředu, takže pokud se něco bude omezovat, budou to právě ty FVE, ostatně už se to občas děje.

hlpb
25. červen 2023, 20:34

Zatím ne, ale od roku cca 2028 budou muset, stejně jako každý den omezují svojí výrobu kvůli FVE francouzské JE. Sobota i neděle v noci francouzské JE vyráběly s výkonem 33,5 GW v poledne v sobotu výkon omezen v na 29 GW a v neděli na 27 GW (snížení výkonu o -20%). Stejné to bude u Dukovan a Temelína do roku 2030 bude v ČR cca 600.000 -800.000 střešních FVE na RD, bytových domů a firem + spoustu firem bude mít PPA smlouvy s FVE a VTE.

Oldřich Vašíček
26. červen 2023, 13:12

Můžete, prosím, uvést příklad toho budování elektrolyzérů? Zatím se, pokud se něco buduje, tak jen zkušební demonstrátor.

Ano, s přeléváním přebytků do vodíku, by ta masivní instalace OZE, měla trochu smysl. V propojené energetické soustavě nevíte, zda se ten vodík vyrábí z OZE nebo z JE, toto rozdělení postrádá smysl. Jen přebytek výkonu nebude sám kanibalizovat trh, aby se distributorovi platilo za odběr. :)

Smysluplné zapojení OZE by bylo v tom režimu, kdy se chová jako stabilní zdroj. Tzn., že si řeší sám sobě (nebo smluvně) vlastní zálohu. Na co je instalace velkého výkonu, když v té době vyrábí všichni, ale skoro nikdo nevyrábí v zimě nebo v noci. On, totiž, ten náhradní záložní zdroj taky někdo musí provozovat a platit. A to po celou dobu doku, včetně zaměstnanců.

Emil
28. červen 2023, 20:57

Nemusí ani zatím ani po roce 2028, z výše zmíněných důvodů.

Franta
25. červen 2023, 23:09

Normální člověk nedříve zprovozní náhradu a pak teprve odstaví původní zdroje. To jenom potvrzuje to, že Němci normální nejsou pokud odstavují JE, které už byly vybudovány, fungovaly bez problémů a žádné CO2 neprodukují.

Oldřich Vašíček
26. červen 2023, 12:37

Výborně. Takže kterou uhelnou elektrárnu se již chystají zavřít?

Martin
25. červen 2023, 13:51

A není lepší to vytápět rovnou plynem?

Předělat všechno na elektřinu a tím si neskutečně zvyšovat zimní špičky není tím správným řešením....

Petr prochaska
25. červen 2023, 20:03

TČ není žádný zázrak obzvláště pokud není podlahovka a topí se do radiátorů na řekněme 55 stupňů. Pak je COP zhruba 2,5. To už je lepší rovnou topit plynem. Plynová elektrárna má totiž účinnost 55% + ztráty vedení. Při větší zimě COP klesá, takže ještě rostě výhodnost pálení plynu přímo v domě.

Petr Zelený
25. červen 2023, 19:00

Jaká elektrárna se odstaví se řídí cenou zdroje, takže jako v letních měsících se odstaví samozřejmě fotovoltaika a ne uhlí a jádro. Nové FVE nemají většinou garanci výkupní ceny, jakmile tedy klesne hodnota pod nulu, FVE se odstaví. Uhlí a jádru záporná cena nevadí - náklady na odstavení jsou větší, ale hlavně až nebudou FVE vyrábět, tak si prostě řeknou o vyšší cenu, aby zaplatily náklady na záporné ceny, stejně jako do ceny promítají emisní povolenky apod. Provozovatelé FVE moc baseload neprodávají - uhelné a jaderné tak mají prodanou většinu produkce za kladnou cenu na forward a té záporné je minimum. Omezování stabilních zdrojů v době výroby FVE zdražuje zdroje když FVE nevyrábí. Většina z těch nových zdrojů, co se bude v ČR stavět bude v době největší výroby utlumená/vypnutá. A nevím kde jste vzal to, že Francie omezuje jaderky v poledne. Díval jsem se na https://www.rte-france.com/eco2mix/la-production-delectricite-par-filiere a nějaký útlum nevidím - výroba JE kolísá cca. 28-30 GW během dne, slunce má ve špičce 12GW. A s tou akumulací - ČEZ aktuálně staví baterii s kapacitou 9,45MWh za 100 mil Kč, takže uložení přebytků v řádu GW a několik hodin ze dne na noc jsou stovky miliard Kč - https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cez-ostrava-vitkovice-baterie-akumulator.A230309_102401_ekonomika_ven

Jan Kopecký
26. červen 2023, 13:25

Máte pravdu, ale je to marné - chodit na ně s nějakou matematikou, oni mají ideologii

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se