Domů
Rychlé zprávy
Německo: Aukce pro zajištění kapacitní rezervy zajistila polovinu poptávaného výkonu. Dodatečná aukce vypsána nebude
Plynová elektrárna Gersteinwerk společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Německo: Aukce pro zajištění kapacitní rezervy zajistila polovinu poptávaného výkonu. Dodatečná aukce vypsána nebude

Němečtí provozovatelé přenosové soustavy v pátek zveřejnily výsledky výběrového řízení na zajištění výkonu pro tzv. kapacitní rezervu. Pro období od října 2020 do září 2022 uspěli tři provozovatelé s elektrárnami o celkovém instalovaném výkonu 1056 MW. Vypsaný objem aukce na 2000 MW se tak naplnil pouze zhruba z poloviny.

Německá kapacitní rezerva bude od letošní zimy fungovat pro zajištění bezpečnosti dodávek i v nepředvídatelných a mimořádných extrémních situacích. Její zavedení je zapříčiněno klesajícím výkonem regulovatelných zdrojů v německé elektrizační soustavě, zejména kvůli politicky urychlenému odstavování jaderných a uhelných elektráren.

Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek panují zejména na jihu země, kde dojde do roku 2022 k odstavení tří jaderných bloků o celkovém výkonu přesahujícím 4 GW, které ročně vyrobí více než 30 TWh elektrické energie. Německo má již v současné době problémy s přenosem výkonu ze severu země na jih vlivem nedostatečně rozvinuté přenosové soustavy.

Tři provozovatelé si rozdělí 144 milionů eur

V aukci uspěli tři provozovatelé, jejichž zdroje budou v říjnu uzavřeny a přesunuty do kapacitní rezervy, a udržovány tak v pohotovostním režimu. Ve všech případech se jedná o plynové elektrárny. Elektrárny nebudou moci působit na trhu s elektřinou a budou muset být k dispozici nejméně 6 600 hodin ročně.

Společnost RWE přesune do rezervy dva 340MW bloky elektrárny Gersteinwerk, Statkraft Markets elektrárny Landesbergen a Emden o celkovém výkonu 106 MW, a LEAG, vlastněný EPH Daniela Křetínského a PPF Petra Kellnera, přesune do rezervy elektrárny Ahrensfelde a Thyrow o celkovém výkonu 270 MW.

Navzdory tomu, že objem aukce byl naplněn z 53 %, dosáhla vysoutěžená cena 68 000 eur/MW za rok (1,7 mil. korun za rok), což je výrazně pod maximální cenou, která dosahovala 100 000 eur/MW za rok (2,5 mil. korun za rok). Provozovatelé si tak za dva roky působení elektráren v kapacitní rezervě rozdělí celkem 144 milionů eur (3,7 mld. korun), z čehož je společnost RWE obdrží 92,5 mil. eur, Leag 36,7 mil. eur a Statkraft Markets 14,4 mil. eur.

I přes nenaplnění požadovaného objemu rezervy nebude dle BNetzA stabilita soustavy ohrožena

Dle vyjádření německého síťového regulátora (BNetzA) nehrozí, že by nenaplnění vypsaného objemu kapacitní rezervy ohrozilo schopnost systému uspokojit poptávku, regulátor se přitom odkazuje na zprávu ministerstva hospodářství a energetiky, monitorující zajištění bezpečnosti dodávek na evropských trzích s elektřinou. Výběrové řízení pro zajištění zbylých 944 MW v kapacitní rezervě tak nebude uspořádáno.

„Provozovatelé elektráren mají v současné době na trhu s elektřinou dobré vyhlídky. Proto v současné době zjevně upouštějí od opuštění trhu, což by bylo spojeno s účastí v kapacitní rezervě kapacity. Elektrárny aktivní na trhu tak budou k dispozici pro zabezpečení dodávek,“ uvádí BNetzA ve své tiskové zprávě.

Úvodní fotografie: Plynová elektrárna Gersteinwerk společnosti RWE. Zdroj RWE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se