Domů
Rychlé zprávy
Nový projekt chce představit hybridní přímořské elektrárny kombinující větrné, fotovoltaické a vlnové zdroje
Zdroj: Oceans of Energy

Nový projekt chce představit hybridní přímořské elektrárny kombinující větrné, fotovoltaické a vlnové zdroje

Konsorcium několika společností a institucí ve středu oznámilo start nového projektu demonstrujícího kombinaci více zdrojů využívajících energii přímořských oblastí. Projekt EU-Scores má za cíl připravit půdu pro další podobné hybridní parky v Evropě, a dosáhnout tak vysokého potenciálu větrných a plovoucích solárních elektráren a systémů využívajících energii vln.

V rámci projektu „European Scalable Offshore Renewable Energy Sources“ (EU-Scores) za 45 milionů eur mají být realizovány hned dvě demonstrační elektrárny. První demonstrační projekt má vzniknout realizací plovoucího 3MW fotovoltaického systému, dodaného společností Oceans of Energy, umístěného u belgického pobřeží spolu s offshore větrnými elektrárnami. Druhý projekt má být kombinací plovoucích větrných elektráren se soustavou využívající energii z vln o výkonu 1,2 MW. Tu má dodat společnost CorPower Oceans.

V rámci konsorcia se na projektu dále podílí také například energetické společnosti RWE Renewables, Enel Green Power, EDP, nebo Simply Blue Group. V konsorciu nechybí ani výzkumné instituce či univerzity, například Technická univerzita v Delftu či finská Technická universita v Lappeenrantě.

Cílem demonstračních projektů je představit dosažení výhod spojených s méně kolísavým okamžitým výkonem dosaženým pomocí kombinace více komplementárních obnovitelných zdrojů energie. Podle konsorcia by současné využívání větrných, solárních a vlnových elektráren mělo pomoci vytvořit stabilnější a odolnější elektrický systém.

Vyšší kapacitní faktor, nižší cena vyrobené elektřiny a více prostoru pro ostatní

Kombinované systémy by měly zároveň dosahovat vyššího koeficientu využití instalovaného výkonu a nižších celkových nákladů na vyrobenou elektřinu. Podle CorPower Oceans by tyto výhody měly zároveň pomoci zlepšit ekonomiku výroby zeleného vodíku, jelikož by umožňovaly vyšší využití elektrolyzérů.

To, že kombinací těchto zdrojů je možné dosáhnout výše zmíněných parametrů, potvrzují i závěry výzkumníků mimo konsorcium. Například podle článku „Combined Floating Offshore Wind and Solar PV“ uveřejněném v červenci minulého roku, může kombinovaná přímořská elektrárna skládající se z plovoucích panelů a větrných turbín dosáhnout až sedminásobné roční výroby elektrické energie na jednotku zastavěné plochy a snížení variability výkonu až o 68 % ve srovnání se samostatnou větrnou elektrárnou.

Plnohodnotné demonstrace mají prokázat, jakým způsobem se zvýšení instalovaného výkonu na čtvereční kilometr projeví ve snížení potřebného prostoru pro energetické projekty. Vyšší efektivita využívání tohoto prostoru by tak umožnila dedikování větší části pobřeží pro akvakulturu, rybolov, lodní trasy či ekologicky chráněné zóny.

„Pro úspěšnou energetickou transformaci musíme postupovat rychle bez ohrožení spolehlivosti naší elektrické sítě. EU-Scores by v tomto ohledu mohl významně ovlivnit vývoj. Vícenásobné využití mořského prostoru představuje příznivý projektový záměr s velkým potenciálem urychlit přechod, zatímco hybridní přístup umožní spolehlivější dodávky elektřiny," uvádí Benjamin Lehner, Manažer projektového portfolia DMEC, jednoho z partnerů projektu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
6. září 2021, 12:53

spojené síly Slunce a gravitace=24/7/365/miliony let

čisté bezpečné bezodpadové elektřiny pro všechny země na světě.

richie
7. září 2021, 09:07

ak by toto napisal p.blaha alebo p. vesely, tak by som to este chapal, ale od vas ? .. urcite sa zlepsi vyuzitelnost a mozno sa priblizia aspon k 50% .. ale 24/7/365 to nebude ani zdaleka .. (napr. za nocneho bezvetria ani tie vlny nebudu nic extra, k tomu sa pridaju aj hmly cez den ..)

Vinkler
6. září 2021, 12:55

No technika umístěná na moři musí být odolná slané vodě. U vlnové je to samozřejmé. Co to udělá s FV a baterií?

Jan Veselý
6. září 2021, 13:29

Sklo je mimořádně chemicky odolný materiál a FV panely nemají pohyblivé díly. Baterie můžete třeba strčit do tubusu větrné turbíny, tam se na ně voda nedostane. Nebo je necháte nad vlnami ve velké plechové/plastové "krabici".

Tohle bych jako velkým problém neviděl.

Atom
6. září 2021, 14:31

No já bych to jako problém viděl, pohyblivým dílem bude celá ta plovoucí elektrárna. Nehledě na to kolik to bude celé stát.

frank
6. září 2021, 15:59

nejde jen o chem.odolnost samotného panelu, ta věřím že bude celkem slušná, tedy u těch panelů které mají IEC 61701 atest, mnohem horší bude prosté zanesení/pokrytí panelů solí, v oblastech bez větších dešťů to může být významný problém...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se