Domů
Rychlé zprávy
Plyn stále proudí plynovodem Jamal ve směru na východ
Zpracovatelský závod Amur, Gazprom
Zdroj: Gazprom

Plyn stále proudí plynovodem Jamal ve směru na východ

Plynovodem Jamal-Evropa, který za běžných okolností přivádí plyn z Ruska přes Bělorusko do Polska, a je tak jednou z hlavních tras pro vývoz ruského plynu, již 13 dní teče plyn na východ z Německa do Polska. Ukazují to podle agentury Reuters data německého provozovatele plynové sítě Gascade.

V obráceném režimu pracuje plynovod Jamal na Německo-Polských hranicích od 21. prosince. Podle Reuters za obrácením toku plynu stojí mimo jiné to, že se obchodníci s plynem v poslední době pro zajištění dodávek plynu pro zákazníky více spoléhají na plyn ze zásobníků a snaží se tak omezit jeho nákupy za rekordní ceny.

Polsko minulý rok neuzavřelo novou dohodu o dodávkách plynu s Ruskem a ti obchodníci, kteří již vyčerpali své roční nasmlouvané objemy od ruského dodavatele Gazprom, by tak v případě dalšího nákupu plynu museli platit cenu dle spotového trhu.

Obchodníci podle Reuters doufají, že v době, kdy zásoby dojdou, budou ceny plynu na trhu nižší. Díky teplejšímu počasí a dodávkám zkapalněného plynu tankery již cena v posledních dnech významně poklesla.

Tok na východ v posledních dnech vzrostl

Podle údajů společnosti Gascade přitom během posledních dnů objem plynu přepravovaný na východ podstatně vzrostl. V období od 21. 12. do 31. 12. se průtok plynu měřícím bodem Mallnow pohyboval mezi 1,2 a 2,4 GWh/h, v sobotu ráno ale tok plynu z Německa na východ vzrost a během dne se pohyboval okolo 5,3 GWh/h. V neděli došlo k dalšímu nárůstu průtoku až na 5,9 GWh/h.

Navýšení toku plynu přitom podle pátečních údajů předcházelo objevení požadavků na tok ruského plynu přes Mallnow směrem na západ. Ty podle údajů Gascade byly na pátek stanoveny na přibližně 8,3 GWh/h. Na sobotu a neděli ale žádné kapacity rezervovány nebyly.

Rok 2021 byl pro Gazprom rekordním

Podle generálního ředitele Gazpromu, Alexeje Millera, byl rok 2021 pro Gazprom v mnoha ohledech rekordním. Celková produkce plynu měla činit 514,8 miliard kubických metrů (bcm) plynu, což má být nejlepší výsledek za posledních 13 let a o 62,2 bcm plynu více než produkce v roce 2020.

257,8 bcm mělo být dodáno na domácí trh. Gazprom dále oznámil, že za hranice bývalého Sovětského svazu exportoval 185,1 bcm plynu, o 5,8 bcm více oproti roku 2020. Nárůst dovozu plynu byl podle Gazpromu zaznamenán u 15 států, k nejvyššímu nárůstu došlo v případech Německa (+10,5 %), Turecka (+63 %) a Itálie (+20,3 %).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Pavel
3. leden 2022, 17:28

Rusko se evidentně snaží ukázat EU v praxi, že má do Evropy nadbytek přepravní kapacity kterou není nutné využívat ani v nejchladnějším měsíci v roce. A že tedy NS2 není z důvodu zajištění dodávek jakkoliv potřebné. Zároveň se Rusku daří citelně poškozovat svého nejlepšího zákazníka, co se odběru plynu týče. A ano, EU si za to může sama svojí bezbřehou naivitou vůči záměrům Ruska. Tak doufejme že se EU poučí a svoji závislost na ruských energetických surovinách co nejrychleji sníží na úroveň, která ji nebude ohrožovat. A to nejlépe zvýšeným rozvojem oze, když už se k tomu zavázala. A pochopitelně větší diverzifikací dodávek. Třeba TAP je krok správným směrem. Jen tak dál.

Medvedzig
3. leden 2022, 17:56

A nieco dalsie mudre nenapisete abysme sa poucili?

Decarbon
3. leden 2022, 18:35

Klidne vam to napisu i ja. Rusky plyn nahradi LNG z Kataru a USA. Ten je pro Evropu vyhodnejsi ve vsech smerech. Rusko ztraci vyznam. Klasicke streleni do vlastni nohy.

Medvedzig
3. leden 2022, 19:34

Cize ake su naklady na 1MGWh pre kazdy zdroj?Len aby sme vedeli ci sa nahdou nejadna o spekulaciu s cielom predrazit naslednu priemyselnu vyrobu.A mozme to aj casovo porovnat.Dakujem

Petr
3. leden 2022, 19:51

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pokud by se ty příspěvky podařilo napsat v Češtině, bylo by to super.
.

Jakub
3. leden 2022, 20:50

Tak především je snad každému, kdo není úplně hloupý, zcela zřejmě, že Rusko nechce dodávat plyn přes Ukrajinu. Proto Rusko postavilo nový plynovod NS2 a zcela pochopitelně chce dodávat plyn tímto plynovodem. Pro EU, tedy především pro občany těch členských států, na které dopadá současná situace s vysokými cenami plynu na burze v Nizozemí, by bylo nejlepší, kdyby byl plynovod NS2 zprovozněn co nejdříve. To ovšem není v zájmu těch, kteří na vysokých cenách vydělávají, protože jim vyhovuje dnešní mimořádná situace, kam lze zařadit především nízké zásoby plynu v Německu v důsledku zvýšené spotřeby plynu plynovými elektrárnami v letním období z důvodu nečekaných výpadků při výrobě elektřiny z OZE. Navíc se k tomu přidala situace, o které se málo mluví, a to, že Čína přestala odebírat uhlí z Austrálie. A Rusko tedy už není tak závislé na odběrech EU a nemusí se se svým plynem vnucovat, naopak, klidně si může počkat, až bude NS2 zprovozněn.

vasa
3. leden 2022, 21:08

Německé čachrování s plynem a elektřinou přivádějí evropu do chaosu a kolapsu.Není to poprvé co němci devastujou evropské národy!

Zdenek
4. leden 2022, 12:04

Jistě a budeme nakupovat plyn dovezený z USA , sice bude drahý (700 dolarů za tisíc m3) ale budeme chváleni. Maďaři nakupůjí za 300 z Ruska, podobně i Němci. To jsme těm Rusákům nandali

Nefi
3. leden 2022, 17:34

Polská roční spotřeba zemního plynu se pohybuje okolo 20 mld. m3. Polsko se sice loni nedohodlo s Gazpromem na nových dlouhodobých dodávkách plynu, ale to se týká až roku 2023 a dál. Do konce roku 2022 má Polsko s Gazpromem stále aktivní kontrakt na 10,2 mld. m3 za rok (z toho 8,7 mld. m3 má formu take or pay). Gazprom se rozhodl, že z východu nebude dodávat nic a vše dodá ze západu tedy přes NS1. Důvody přesně neznáme. Jedním z důvodů může být, že obchodníci panikaří při zprávách, že Jamal nedodává plyn (z Běloruské strany), což tlačí na růst cen. Důvody mohou být, ale i jiné. Ale opakuji, to že Jamal pracuje v reverzním režimu se nedá vysvětlit, žádnými obchodníky, je to obchodní rozhodnutí Gazpromu, kterou rourou plyn pošle.

Petr prochaska
3. leden 2022, 18:48

Těžko říci, ale třeba Gazprom nechce více zatěžovat své staré plynovody, tak raději používá nový. Nebo nechce platit tranzit Bělorusku, kdo ví.

Medvedzig
3. leden 2022, 19:36

Alebo doprava alternativnou cestou je lacnejsia tzn ekonomicky vyhodnejsia!Kazda firma si robi svoju politiku podla situacie na trhu.

Martin
4. leden 2022, 07:48

Je zvláštní, že se pořád řeší jen toky přes Mallnow, přitom když se podíváme na toky v posledních měsících tak z trojice hlavních tras NS1 (cca 1 700 GWh/den), Mallnow (cca 280 GWh/den) a Kapušany (cca 1 000 GWh/den) je Mallnow nejméně významný. Je pravda, že přes Mallnow ještě na jaře teklo cca 800 GWh/den, ale to už je bohužel minulost.

Spíše mě zaráží, že si ještě nikdo nevšiml, že toky přes ukrajinu od začátku nového roku klesly z 1 000 GWh/den na cca 285 GWh/den, což je mnohem citelnější dopad než obrácené toky přes Polsko. A nevšiml jsem si, že by se to někdě jinde navýšili. Snad jsem se ale třeba jen špatně díval :-)

Dalibor
4. leden 2022, 11:17

Dobrý den¨, kde se dá na to podívat ? byl by relevantní odkaz ?

Martin
4. leden 2022, 13:21

zveřejňují to jednotliví přepravci viz například Eustream celé Slovensko:

tis.eustream.sk/TisWeb/#/?nav=rd.nom&lng=SK

Petr Žáček
4. leden 2022, 08:01

Plyn z USA je momentálně levnější a jeho dodávky do Evropy se rekordně se zvyšují. Proč je plyn z plynovodu po kontinentu nevýhodný oproti tomu dopravovanému loděmi přes oceán, nechápu. Cena zkapalněného plynu se dnes vyrovnává ceně zemního plynu, protože ta rekordně vzrostla. Není tedy výhrou nákup LNG, protože vytloukáme závislost z jedné na druhou. Soupeření Ruska a USA každopádně odnáší a de facto platí Evropa. Obě rádoby soupeřící strany si na nás docela pěkně nahrabou a nedivil bych se , pokud by to měli dopředu domluvené. Budeme dovážet i uhlí z USA , či Afriky ? Bude levnější ? A co ropa a země OPEC. Zahrají si stejnou šarádu a zvýší nám o 100% ceny dodávek ?

Kochan Vladimir
4. leden 2022, 12:25

Kolik plynu USA může poskytnou EU když ani malé Polsko neuživilo. Aby to nebylo jako s tím tvrzením že USA má dostatek ropy a pak se zjistilo že ji dokupuje také z Ruska. :-D

Láďa Rehy
4. leden 2022, 12:53

No to není věc Ruska ale těch unijních hlupáků , na které doplacime my . Polsko se zařeklo že nebudou brát plyn od Rusů , tak ho berou přes Německo ale ten plyn je z Ruska . Kdo z nás dělá hlupáky ? Nějak těm Polákům asi vaznou dodávky zkapalněného plynu z břidlic made in USA , kterými chtěli plně nahradit svou spotřebu . Problém cena a množství .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se