Domů
Rychlé zprávy
Plynové elektrárny na jihu Německa dostanou v případě krize prioritní dodávky plynu

Plynové elektrárny na jihu Německa dostanou v případě krize prioritní dodávky plynu

Německý síťový regulátor BNetzA označil cca 7,2 GW instalovaného výkonu elektráren spalujících plyn jako kritické pro provoz německé elektrizační soustavy. Tyto elektrárny budou mít zajištěny přednostní dodávky plynu během následujících dvou zimních období.

O opatření zažádali tři ze čtyř provozovatelů přenosové soustavy v Německu. Cílem nařízení je snížit nedostatek dostupného výkonu v německé soustavě při zvýšené poptávce po elektřině v zimním období a zároveň nízké výrobě obnovitelných zdrojů energie. Jak bylo patrné v letošním lednu, klidné větrné podmínky jsou často doprovázeny prudkými nárazy chladu.

Většina plynových elektráren označených za nezbytné pro provoz přenosové soustavy se nachází na průmyslovém jihu Německa, který je zároveň nejvíce zasažen odstavováním jaderných elektráren. Na seznamu je 5 GW instalovaného výkonu elektráren v přenosových soustavách společností Tennet a Transnet BW, pokrývajících spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko, a 2,3 GW v soustavě Amprion, jihozápadně od Frankfurtu.

Provozovatelé přepravních soustav plynu 16. října zveřejnili konečný návrh Národního plánu rozvoje plynárenské sítě (NEP 2026), který navrhuje opatření ke zlepšení německé infrastruktury pro přepravu plynu s plánovanou investicí téměř 4 miliardy EUR (102 mld. CZK) v příštím desetiletí. BnetzA dříve požádala o přepracování plánu tak, aby zahrnoval dva projekty elektráren EnBW v Altbachu a Heilbronnu.

Celkem plán zahrnuje vytvoření infrastruktury pro dodávku plynu pro až 4 GW nových projektů elektráren na jihu Německa.

Úvodní fotografie: Elektrárna Irsching, zdroj: Mainova

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.