Poplatek na obnovitelné zdroje v Německu příští rok vzroste o více než 5 %

DomůRychlé zprávyPoplatek na obnovitelné zdroje v Německu příští rok vzroste o více než 5 %

Němečtí odběratelé elektrické energie si v příštím roce opět mírně připlatí za podporu rozvoje obnovitelných zdrojů. Poté, co poplatek pro letošní rok meziročně poklesl, v příštím roce opět vzroste a přiblíží se tak zpátky k hodnotě z roku 2018.

Výstavba solárních a větrných elektráren, stejně jako elektráren spalujících biomasu, si v sousedním Německu žádá nemalé investice, které spotřebitelé elektřiny podobně jako v jiných zemích pomáhají financovat skrz příspěvek na obnovitelné zdroje.

Němečtí provozovatelé přenosové soustavy zveřejnili výši poplatku pro příští rok, ve kterém bude činit 6,756 eurocentů za kWh (přibližně 1,74 Kč/kWh). Oproti letošním 6,405 centům se jedná o nárůst o 5,5 %. Kromě poplatku na obnovitelné zdroje němečtí odběratelé rovněž hradí poplatek na rozvoj offshore infrastruktury pro připojení větrných farem na moři, který bude v roce 2020 činit stejně jako letos 0,416 centů za kWh.

Poplatek na obnovitelné zdroje v Německu za posledních 10 let vzrostl na více než trojnásobek. Zdroj: Bundesnetzagentur

Výpočet poplatku na obnovitelné zdroje v Německu vychází z prognózy očekávané výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2020 a očekávané spotřeby. Podle výpočtů německých provozovatelů přenosové soustavy, nad kterými dohlíží tamní síťový regulátor Bundesnetzagentur, by se na příspěvcích na OZE mělo v příštím roce vybrat 23,9 miliard eur (zhruba 615 miliard Kč).

V příštím roce by výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů měla v Německu oproti letošnímu roku vzrůst o přibližně 8,6 TWh na 226 TWh. S přihlédnutím ke všem nákladům a výnosům příjmům se pro rok 2020 předpokládá schodek německého účtu na podporu OZE ve výši přibližně 24,2 miliardy eur – to odpovídá poplatku ve výši zhruba 6,8 centů za kWh.

Z této částky půjde přibližně 2,5 centů na podporu fotovoltaických elektráren, 1,6 centů na biomasu, 1,4 centů na onshore větrné elektrárny a 1,2 centů na offshore větrné farmy.