Saúdové a Rusko plánují vložit miliardu USD do fondu na podporu energetických projektů

2. říjen 2017, 18:21
DomůRychlé zprávySaúdové a Rusko plánují vložit miliardu USD do fondu na podporu energetických projektů

Saúdská Arábie a Rusko plánují vložit jednu miliardu dolarů (22,2 miliardy Kč) do investičního fondu na podporu energetických projektů. Dnes to v rozhovoru pro televizi Al-Arabíja uvedl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Dodal, že dva největší producenti ropy tak chtějí rozšířit svou spolupráci.

„Zaměříme se nejen na posílení naší spolupráce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a mimo OPEC, ale také na posílení spolupráce v oblasti ropy, plynu, elektřiny z obnovitelných zdrojů a dalších projektů pro ropná a plynárenská zařízení,“ popsal Novak televiznímu kanálu činnost fondu.

Přípravy by měly být dokončeny tento týden během oficiální návštěvy saúdskoarabského krále Salmána v Moskvě.

Saúdská Arábie a Rusko se podílely na vzniku dohody mezi OPEC a dalšími ropnými producenty, jejímž cílem bylo zvýšení cen ropy prostřednictvím snížení produkce o téměř 1,8 milionu barelů denně.

Ilustrační foto

Ceny ropy, které se v posledních třech letech snižovaly, vzrostly na současných zhruba 56 dolarů za barel. Stále jsou ale zhruba na poloviční úrovni v porovnání s rokem 2014, připomněla agentura Reuters.

Novak uvedl, že ruské firmy jednají o obchodních dohodách s energetickým gigantem Saudi Aramco. Námětem jednání je provádění vrtů v Saúdské Arábii a zájem Rosněfti o obchod s ropou. Saúdskoarabští partneři podle něj také zvažují, že by se spojili s ruskou firmou Novatek a společně v Rusku produkovali plyn.

„Pracujeme na řadě smluv a budeme o nich informovat během návštěvy,“ řekl ministr.