Domů
Rychlé zprávy
Spojené království: Nedostatek skladovacích kapacit plynu vystavuje zemi riziku vysokých cen plynu
Rough, zásobník zemního plynu, velká Británie. Zdroj: Centrica
Zdroj: Centrica

Spojené království: Nedostatek skladovacích kapacit plynu vystavuje zemi riziku vysokých cen plynu

Vládě Spojeného království a společnosti Centrica se nepodařilo dosáhnout dohody o rozšíření největšího britského zásobníku plynu. To vystavuje zemi, která disponuje relativně malými skladovacími kapacitami plynu, do nebezpečí nedostatku plynu pro příští zimu, varují dle deníku Financial times energetičtí experti a poslanci. Spojené království tak bude odkázáno na dovoz LNG, což se může v období vysoké poptávky prodražit.

Společnost Centrica, která vlastní společnost British Gas, na žádost vlády loni v říjnu částečně obnovila provoz zásobníku plynu Rough pět let poté, co byl uzavřen. Zásobník však momentálně funguje pouze na pětinu své původní skladovací kapacity.

Důvodem uzavření zásobníku byly obavy o integritu stárnoucích podzemních prostor 30 let starého zásobníku, které jsou tvořeny propustným pískovcem. Centrica se následně nedohodla s vládou na financování nákladných oprav.

Nyní společnost požadovala od vlády minimální záruky příjmů, které podle svých slov potřebuje, má-li do příští zimy investovat 150 milionů liber potřebných ke zdvojnásobení kapacity zásobníku na 60 miliard kubických stop.

Jednání mezi vládou a společností Centrica o novém mechanismu financování v posledních týdnech ztroskotala a Centrica varovala, že nebude schopna rozšířit kapacitu včas, aby byla k dispozici pro příští zimu.

Spojené království přitom se svou skladovací kapacitou na pokrytí spotřeby po devět dní výrazně zaostává za Německem, které disponuje skladovací kapacitou na 89 dní, Francií s kapacitou na 103 dní a Nizozemskem s kapacitou skladování na 123 dní.

Dieter Helm, profesor ekonomie na Oxfordské univerzitě a bývalý energetický poradce vlády, uvedl, že Spojené království nerozvíjí své zásobníky plynu s "naléhavostí, která je nyní nutná".

"Skladování je součástí bezpečnosti dodávek a veřejným statkem, ale trh ho sám o sobě nezajistí. Spoléhání se na LNG tankery na volném moři je spojeno s cenou, která vysvětluje, proč byla Velká Británie tak silně zasažena rostoucími cenami plynu, přestože z Ruska dováží tak málo," uvedl Helm.

Jeden zdroj blízký vládě podle deníku Financial Times uvedl, že "Centrica byla příliš chamtivá", a dodal, že diskuse byly stále vyhrocenější a ostřejší.

"Udělali jsme maximum, co jsme mohli, ale jedná se o dlouhodobé strategické rozhodnutí, a abychom mohli udělat víc, potřebujeme regulovaný model, který podpoří investice na další roky," uvedla k situaci společnost Centrica.

Závislost na dovozu LNG

Z důvodu bohatých dodávek z vlastní těžby v Severním moři Spojené království v minulosti nepotřebovalo významné skladovací kapacity. S postupným ubýváním zásob v plynových ložiscích se ovšem země stává stále více závislá na dovozu této komodity.

Nedostatek zásob plynu tak může vyvolat potřebu vyšších dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) v zimě, kdy poroste poptávka dalších evropských zemí, a ceny se tak mohou opět vyšplhat na vysoké hodnoty. Toto riziko se stalo obzvláště pravděpodobným po ruské invazi na Ukrajinu a snížení dodávek ruského plynu do Evropy na minimum.

Michael Bradshaw, profesor světové energetiky na Warwick Business School, uvedl, že nedostatek skladovacích kapacit ve Spojeném království vystavuje zákazníky riziku zabezpečení dodávek v příští zimě.

"To ponechává Spojené království závislé na tom, že bude muset přilákat LNG v zimních měsících, kdy bývají ceny vysoké a konkurence větší, situaci zhoršuje nedostatek dlouhodobých smluv, které by zaručovaly dodávky do britských terminálů," řekl Bradshaw.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se