Domů
Rychlé zprávy
Výroba elektřiny v Německu v prvním čtvrtletí klesla, dovoz prudce vzrostl
Německo vlajka

Výroba elektřiny v Německu v prvním čtvrtletí klesla, dovoz prudce vzrostl

Produkce elektřiny v Německu se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 7,5 procenta na 121,5 miliardy kilowatthodin. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů ale vzrostla a její podíl na celkové produkci se zvýšil na 58,4 procenta ze 48,5 procenta před rokem. Dosáhl tak zatím nejvyšší úrovně pro první tři měsíce roku, uvedl dnes spolkový statistický úřad. Jeho údaje také ukázaly, že dovoz elektřiny do Německa meziročně vzrostl o 38,5 procenta na 16,8 miliardy kilowatthodin, zatímco vývoz o 21,7 procenta klesl a činil 16,7 miliardy kilowatthodin.

Produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 11,6 procenta na 71 miliard kilowatthodin. Výroba elektřiny z konvenčních zdrojů naopak o 25,4 procenta klesla a dosáhla 50,5 miliardy kilowatthodin. Stálo za tím zejména snížení produkce elektřiny z uhlí a ukončení provozu jaderných elektráren v Německu. Mírný pokles vykázala rovněž produkce plynových elektráren.

Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Ilustrační foto

Nejvíce elektřiny v prvním čtvrtletí vyrobily v Německu větrné elektrárny, jejichž podíl na celkové produkci vzrostl na 38,5 procenta z 31,8 procenta před rokem. Druhé místo obsadily uhelné elektrárny, a to navzdory poklesu podílu z 29,7 procenta na 23 procent. Za nimi následovaly plynové elektrárny s podílem 15,8 procenta.

Německo v polovině loňského dubna odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra. V letošním prvním čtvrtletí tak byla produkce elektřiny z jádra nulová, zatímco ve stejném období loňského roku činila 5,8 miliardy kilowatthodin.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Jiří Švarc
6. červen 2024, 16:53

Podíl by se měl počítat výhradně k celkové spotřebě elektřiny, ne výrobě. Takhle klidně můžou mít 100 % OZE už zítra, ale důvod k oslavě by to rozhodně nebyl.

Jan Veselý
6. červen 2024, 18:27

Měli vyrovnanou bilanci import-export vyšlo by vás stejné číslo.

Petr Zelený
7. červen 2024, 14:18

Představte si dvě země mezi sebou propojené - fosilní království vyrábějící 100TWh ročně z plynu, 50TWh vývoz, 50TWh dovoz a OZE království 100TWh výroba z OZE, 50TWh vývoz, 50TWh dovoz. Fakticky obě mají 50% podíl z OZE a 50 % plyn. Podle statistické metody EU je fosilní království 100% fosilní a OZE království 100% OZE. Ve statistice jde kouzlit jak je třeba. Statistika Eurostat je hodně zkreslená - nejde jen o tento export/import, ale i třeba emise CO2 z plynu/uhlí. Jakmile si nejste ochotni připustit pravdu a lžete si do kapsy a podle vylhaných čísel se dělají rozhodnutí, tak vznikají nesmysly ...

Jan Veselý
8. červen 2024, 06:20

Statistiku výroby v jednotlivých zemích by to nijak neovlivnilo. A ohledně Eurostatu, klidně se dívejte jenom na celková čísla za EU, mě je to jedno.

Petr Zelený
8. červen 2024, 21:58

Z hlediska emisí CO2 na spotřebě elektřiny jsou na tom obě země podle mne stejně, podle metodiky Eurostatu je fosilní království Anděl a fosilní ďábel. S jinou metodikou na ČR méně emisí CO2 na kWh než Německo ... Posunutí hranice že států na EU nic neřeší, EU není ostrov. Všichni mimo EU rádi dodávají fosilní elektřinu do EU když nemusí platit povolenky ...

Miloslav Černý
6. červen 2024, 18:33

Protože jsou OZ ve velkém rozvoji i u nás a za předpokladu, že v tom vydržíme, bude v budoucnu hodnocení úplně někde jinde. Postupně poroste kapacita v akumulaci do té míry až dokáže vyrovnat období nedostatku. Těch variant je spousty a další jsou a budou ve vývoji. Těžko se dá odhadnout kdy, jak by mnohé zajímalo, bude se to odvíjet od aktivnho přístupu. Kostky jsou vrženy a není cesty zpět.

Martin Hájek
6. červen 2024, 19:41

Milý pane Černý, jelikož máme zatím akumulaci elektřiny asi tak na 11 minut spotřeby, tak její nárůst natolik, aby dokázala překlenou týdenní období nedostatku, je tak trochu sci-fi. Ale klidně sněte dál, zdraví to neškodí, pokud si tedy člověk neplete sny s realitou.

Jan Veselý
7. červen 2024, 08:30

A to vaše tvrzení máte založené na jaké pochybné úvaze? Z toho vašeho tvrzení mi není jasné jestli to znamená "není to teď -> nebude to nikdy" nebo "jsem chytrý a umím udělat lineární extrapolaci a z té to nevychází"?

I když, ono je to vlastně jedno, ani jedno neodpovídá pozorované skutečnosti. Růst bateriové akumulace je exponenciální. Před 10 lety byl globální roční instalovaný výkon nula-nula-prd, před 5 lety cca 2 GW, loni 45 GW/97 GWh. Letos analytici od Blommberga očekávají 100 GW. Jen pro srovnání, globální instalovaný výkon PVE je cca 125 GW. To budou baterky už asi někdy příští rok přidávat ročně a pokud bude na trhu zájem, klidně pak i měsíčně. Nic na tom není, na sajtě se vybetonuje základová deska a na ní se přišroubuje kontejner s veškerým vercajkem dovezený přímo z fabriky a ten se pak zapojí. A to je vše. To nemusí být žádný "technický div Česka".

Miloslav Černý
7. červen 2024, 12:39

Vědomě jste opomenul, že pro nepřízeň můžou pomoci plynovky s mnoho násobně menší nákladovostí a podstatné menšími emisemi CO2 a z povzdáli na nás začínají vykukují SMR. A s nastoupeným rozvojem OZ se bude doba nepřízně jenom zkracovat. To jsou hodnoty, které jste jak si opmomenul do té Vaší rovnice zakalkulovat, tak se pak nedivte, že se s takovými názorem vystavujete snadné kritice. Je to složitá rovnice a hodnověrný výsledek vyžaduje nic neopomenout, dle rčení, ďábla skrytého v detailech.

Baton David
7. červen 2024, 07:08

takový velký chlap a ještě věří na pohádky s kouzelnými akumulátory

Jan Veselý
7. červen 2024, 08:03

Velcí chlapi věří v existenci průmyslu a v jeho schopnosti produkovat standardizované výrobky ve velkém a za stále výhodnější cenu. A bude-li velká poptávka, že úměrně tomu navýší své kapacity.

Proč tomu věříme? Protože to bylo možné pozorovat posledních 10 let v akci u Li-ion článků a bateriové akumulace a protože to bylo možné pozorovat u X různých jiných průmyslových technologií.

Velcí chlapi věří v data, třeba v navýšení produkčních kapacit Li-ion článků cca 50x za posledních 10 let za současného prudkého poklesu ceny. A není důvod proč by ta kapacita neměla dále růst, pracuje se na tom.

To jsou kouzla průmyslové civilizace.

Baton David
7. červen 2024, 10:28

zrovna průmysl je s nástupem oze ohroženým druhem, bez stabilních zdrojů energie probíhá deindustrializace, průmysl se stěhuje do zemí s příznivějšími podmínkami, to samé velké investice do vývoje prostě nebudou dokud investoři vidí nejistotu v podobě pokusu o transformaci energetiky, krom Německa se zdá že už to ostatní (i v EU) pochopili, jen pár jedinců bude slepě mlet tu svou. Nebo snad spoléháte že akumulátory vyvinou v Číně a budou nám je za mrzký peníz prodávat? No a co když z nějakého důvodu nebudou? Je dobré že zmiňujete desetiletý horizont nárůstu kapacity li-ion uložišť, 10 let je totiž zhruba jejich životnost jste-li optimista nebo vám nevadí ztráta výkonu a kapacity a vzrůstající nebezpečí poruchy, takže máte jednou za 10 let začátek krásně od nuly, což sice probíhá kontinuálně, ale zároveň i kontinuálně požírá finanční prostředky a vytváří uhlíkovou stopu

Bob
7. červen 2024, 11:49

Zajímavý článek, jak velcí chlapi z průmyslu, včetně toho, který vyrábí komponenty pro OZE ve velkém vyhodnocují situaci tak, že utíkají z Evropy (v tom lepším případě), nebo rovnou zavírají krám. A to kvůli stoupající ceně elektřiny způsobené OZE.

Taky je tam něco o nákladech na elektřinu z OZE.

Odkaz:

medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-paradox-kdo-mel-vyrobit-green-deal-odchazi-z-evropy-kvuli-green-dealu

Jan Veselý
8. červen 2024, 06:18

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

@Baton a @Bob - Nedržíte se tématu diskuze a ty vaše whataboutismy jsou taky úplně mimo. Jinými slovy, nemáte argumenty.
.

Vítězslav Novák
6. červen 2024, 17:01

Halt mají spolehlivé zdroje spolehlivé elektřiny. U sousedů - v Česku a ve Francii. I když Francouze to už nějak přestává bavit a omezili kapacitu přeshraničního vedení VVN.

Ale žádný strach - Češi dodají, i kdyby sami měli držet černou hodinku, nocinku, měsíčinku, půlročinku,...

Petr
8. červen 2024, 21:25

Když se podíváte na toky energií, tak většina do Německa plyne ze severských zemí. K nám naopak exportují. A je to logické - kdo by potřeboval fosilní a jadernou energii z Čech, když na Baltu je větrné energie na rozdávání?

sabi
6. červen 2024, 17:19

Ještě mohli použít Wh, a měli by to v bilionech. Kdo tohle vypouští do světa...

Jan Veselý
6. červen 2024, 22:32

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Funguje to obvykle tak, že nějaká tisková agentura (Reuters, AP, Bloomberg) vydá článek a na ČTK ho někdo otrocky přeloží a vydá se to jako originální text, bez citace zdroje. Podle ten idiotský obrat s miliardami kWh je typický pro anglofonní země, kde prostý lid nedává kilo-, mega-, giga-, tera-, peta-, exa-, protože SI jednotky se tam používají jen ve fyzice, ne v běžném životě.
.

Jan Veselý
7. červen 2024, 08:37

Redakci oEnergetice se nelíbilo moje zhodnocení původu článku, ale stejně ho tady napíšu znovu:

- Je to přejatá zpráva z ČTK

- Tam někdo otrocky přeložil zprávu z nějaké zahraniční agentury (v tomto případě to vypadá na Reuters).

- Tam to napsali pro publikum z USA/UK, kde se lidi moc nekamarádí s příponami SI jednotek. Umí kWh jako jednotku energie, ale mega-, giga-, tera-, peta-, exa- jim nic neříká. To měli někdy před X lety ve fyzice.

Eduard Majling
9. červen 2024, 12:07

Vážený pane Veselý,

hned v prvním odstavci (perexu) je odkaz na zdroj dat, v tomto případě samotný německý spolkový statistický úřad. Jak v samotném textu článku, tak i v přehledové tabulce, používají jako jednotku kWh. Nejedná se striktně o specifikum anglicky mluvících zemí.

Pokud byste tedy svůj čas věnoval přečtení původní zprávy, namísto psaní jízlivých a ničím nepodložených příspěvků, nemusely být Vaše komentáře mazány.

Přeji hezký den,

EM

Petr Turek
6. červen 2024, 17:27

Tento článek se může stát ideálním podkladem pro pracovníka PR a to z jakéhokoliv pohledu. Prvním pohledem může být burcující zpráva, jak to ti SRN nezvládají bez JE a jaká to byla vlastně chyba, že zrušili moderní a efektivní jaderky. (Chyba to byla a veliká, to již jim postupně dochází...)

Jiný (rudo-zelený) PRista pak se může rozněžnit jak nám krásně roste podíl OZE a jak je to vlastně vše skvělé, jak putujme ke světlím zítřkům naší bezemisní společnosti (a já dodávám velmi chudé společnosti).

Pravda je ovšem ta, že je sice dobré mít bezemisní zdroje, ale nesmí být skoro všechny Občasné.

Ta občasnost se v posledních dnech silně nevyplatila právě našim sousedům a tím pádem i nám, když po neočekávaném výpadku FVE o mnoho 1000 MW, viz jiný článek, nám cena elektřiny zase vylétla cenou za MWh někam do kosmu. Bylo to sice naštěstí jen na krátkou dobu, ale s rostoucím podílem Občasných zdrojů tento jev se stane častým. Jaké by mělo být z toho poučení? Ořezat pár kopců a vydlabat do nich něco ala Dlouhé stráně, ovšem s celkovým výkonem asi 30 - 50 takových instalací pro EU, jako je ta naše chlouba. Jinak bude chvíli proudu moc a chvíli zase málo... A vodík to prosím nezachrání, ten to jen brutálně silně zdraží ( a někdo se na tom velice napakuje na úkor nás všech)...

Petr prochaska
6. červen 2024, 18:37

Takže prostě OZE po celé Evropě přibývají, takže němci tentokrát v zimě nevyváželi tolik elektřiny z uhlí, některé uhelky vypnuli. Na celé věci se také podepsalo nebývale teplé počasí.

Jan Veselý
6. červen 2024, 22:27

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Přesně, uhelnou elektřinu se jim přestalo vyplácet vyvážet, tak to nedělají. Ale chtít po novináři, spíše tedy překladateli, z ČTK, resp. po autorovi toho necitovaného primárního článku (podle obratu s miliardami kWh něco anglofonního), aby dohlédl takových analytických hloubek, to chtít nemůžete.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se