Domů
Teplárenství
Významný faktor v energetice podle IEA? Klimatizace...
kliamtizace v číně
Zdroj: pixabay.com

Významný faktor v energetice podle IEA? Klimatizace...

Energetické potřeby klimatizace budou podle Mezinátordní energetické agentury (IEA) v dalších několika letech výrazně růst, zejména pak v rozvojových zemích. Zároveň se ale jedná o sektor spotřeby energie, kde je vysoký potenciál k energetickým úsporám.

Zatímco v posledních několika letech stále častěji pozorujeme měsíční a roční teplotní rekordy, objevuje se v energetice nový fenomén, kterým je klimatizace. Realita je podle IEA taková, že globální spotřeba energie v klimatizacích neustále významně poroste.

V současnosti se podíl energie, který je v budovách využíván k vytápění a chlazení, pohybuje kolem 40 %. Největší nárůst spotřeby energie v klimatizacích, podle IEA až 80 %, se očekává v rozvojových zemích. Velká část zmiňovaného nárůstu spotřeby se bude odehrávat v městských oblastech, kde je zároveň největší potenciál k realizaci energetických úspor.

Podle predikce IEA, která respektuje maximální oteplení o dva stupně oproti úrovni před průmyslovou revolucí, se bude oblast měst na energetických úsporách v klimatizacích podílet zhruba z 85 %.

160823 Air Conditioner - Graph 1

V zemích OECD je z hlediska klimatizací klíčový sektor služeb, kde se klimatizace využívají nejčastěji. Mimo OECD se na spotřebě energie klimatizací mnohem více projevuje jejich spotřeba v obytných budovách, kde se také očekává největší nárůst. To navíc podpoří fakt, že do roku 2050 se očekává přírústek až 900 mil. nových domácností v městských oblastech zemí mimo OECD.

Dalším výrazným faktorem má být v nadcházejíchích letech elektromobilita, která výrazně ovlivní poptávku po elektřině.

160823 Air Conditioner - Graph 2

Stovky milionů nových domácností v příštích desetiletích jsou příležitostí pro rozvoj nových opatření, které mají přispívat ke snížení celkové spotřeby energie a tím napomáhat k udržení oteplení planety pod úrovní 2 °C. Mezi taková opatření IEA řadí například povinné energetické kodexy redukující potřebu klimatizace například díky tepelné izolaci budov.

U nových budov by mělo dojít především k preventivnímu omezení potřeby klimatizace. Toho lze dosáhnout například u budov v oblastech s vyššími teplotami díky využívání reflektivních povrchů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516