Domů
Rychlé zprávy
WWF: Aby Německo splnilo Pařížské závazky, musí spustit odklon od uhlí do roku 2019

WWF: Aby Německo splnilo Pařížské závazky, musí spustit odklon od uhlí do roku 2019

Studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF) uvádí, že pokud hodlá Německo splnit své závazky, které pro něj vyplývají z Pařížské dohody, tak musí začít s odklonem energetiky od uhlí do konce dekády.

Přesněji řečeno studie tvrdí, že aby Spolková republika vše stihla, tak by měla začít snižovat svou závislost na uhlí od roku 2019 tak, aby se v roce 2035 uhlí vůbec nepodílelo na energetickém mixu země. Přestože je Německo díky politice Energiewende zaměřeno na rozvoj OZE, stejně pořád náleží mezi největší evropské znečišťovatele a také 6 ekologicky nejhorších uhelných elektráren se nachází na jeho území.

„Německo má uhelný problém a už nemůžeme dále odkládat jeho řešení. Naše výpočty jasně dokazují, že německé zastaralé uhelné elektrárny musí být vyřazeny z provozu co nejrychleji.“

Christoph Heinrich, zástupce ředitele organizace WWF.

Také poukazuje na fakt, že Pařížská smlouva o klimatu byla jednomyslně ratifikována Bundestagem. Tudíž dle jeho názoru, jakékoli prodlevy v odstávce uhelných elektráren znamenají, že smlouva není brána vážně.

Loni na začátku roku německý ministr pro ekonomiku Sigmar Gabriel varoval před rychlým odklonem od uhlí s tím, že musí být brány na zřetel ekonomické následky takového vývoje. Ostatní němečtí politici jsou v této problematice také zdrženlivější. Sigmar Gabriel je nicméně skeptický i vůči ukvapenému uzavírání jaderných elektráren.

V německé ekologické studii samozřejmě počítají i s uzavřením jaderných elektráren dle aktuálního plánu. Otázka je, zda by nebyl pro plnění emisních cílů, k nimž se Německo zavázalo, lepší opačný postup.

Nejprve uzavřít uhelné elektrárny, které mají momentálně instalovaný výkon 21 GW v hnědém uhlí a 28 GW v černouhelných zdrojích, a až poté případně přistoupit ke snižování instalovaného výkonu v jaderných zdrojích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Peppa
25. leden 2017, 18:17

Samozřejmě, že měli nechat JE alespoň dožít a rychleji zavírat uhelky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se