Domů
Společnosti ve světě
Gazprom opět utáhl kohouty Ukrajině, Evropa by však postižena být neměla

Gazprom opět utáhl kohouty Ukrajině, Evropa by však postižena být neměla

Ruská plynárenská společnost Gazprom opět přerušila dodávky plynu Ukrajině. „Ukrajina nezaplatila za dodávky plynu za červenec. Gazprom od 10:00 přerušil dodávky plynu na Ukrajinu,“ komentoval středeční situaci generální ředitel společnosti Alexey Miller a dodal, že Gazprom Ukrajině žádný plyn bez zaplacení předem nedodá.

Tranzit ruského plynu do Evropy však podle slov viceprezidenta Energetické unie Maroše Šefčoviče není ohrožen.

Již dříve ukrajinská společnost vlastnící monopol na přepravu plynu Ukrtransgaz informovala, že Ukrajina od středy nedostává ruský plyn, nicméně jeho tranzit do zemí EU pokračuje v běžném množství. „Tranzitní dodávky jsou na normální úrovni,“ citovala mluvčího ukrajinského podniku agentura Reuters.

Příčinou přerušení dodávek ruského plynu pro Ukrajinu byla neshoda představitelů obou zemí ohledně dodávek pro třetí čtvrtletí tohoto roku na úterním jednání ve Vídni.

Poslední dohoda skončila už v březnu

Přerušení ruských dodávek plynu pro Ukrajinu přišlo již v červnu loňského roku z důvodů sporů o cenu a dluhů Ukrajiny za předchozí dodávky. Zásobování bylo obnoveno až po říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, který ale vypršel letos v březnu. Z počátku dubna se zástupci společností Gazprom a Naftogaz dohodli na zajištění dodávek plynu na Ukrajinu do konce června.

K dalším jednání mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou unií o dodávkách plynu má dojít až v září a prozatím ukrajinská skupina Naftogaz nebude odebírat plyn od ruského Gazpromu. Zúčastněné strany všechny ujistily, že tranzit ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu by neměl být ovlivněn.

Konec jednání v nedohlednu

Zástupce EU, Maroš Šefčovič, po schůzce uvedl, že dohoda mezi oběma zeměmi je zatím daleko. Jednání budou podle jeho slov pokračovat v létě na expertní úrovni. V září by se měly uskutečnit na politické úrovni.

V současné době má Ukrajina podle Šefčoviče v zásobnících k dispozici 12 miliard krychlových metrů plynu a pro dostatečné zabezpečení na zimu bude potřeba dalších 7.

 Zdroj úvodní fotografie: stratfor.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se