Domů
Společnosti ve světě
Největší evropská energetická společnost Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv
Energiewende - větrná elektrárna

Největší evropská energetická společnost Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv

Největší energetická společnost v Evropě, italský Enel, se chystá v příštích deseti letech investovat zhruba 160 miliard eur (4,2 bilionu Kč). Firma se zaměří na projekty šetrnější k životnímu prostředí a urychlí odklon od fosilních paliv, jako je uhlí. Cílem je být zcela bez uhlíkových zdrojů do roku 2050. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Celkem by měla firma v příštích deseti letech zmobilizovat investice za 190 miliard eur (asi pět bilionů Kč), což jí umožní zvýšit zisk a do roku 2030 snížit emise uhlíku o 80 procent. S uhlím chce firma skončit už v roce 2027, což je o tři roky dříve, než plánovala dosud.

Největší energetické firmy v Evropě teď výrazně investují do takzvané čisté energie. Technologický pokrok a přísnější pravidla na ochranu životního prostředí je nutí přehodnotit strategii a více se zaměřit hlavně na ochranu klimatu. To se netýká jen výrobců elektřiny, ale i velkých firem v odvětví těžby ropy a zemního plynu.

Španělský rival Iberdrola tento měsíc uvedl, že do roku 2025 se chystá investovat 75 miliard eur do produkce energie z obnovitelných zdrojů, sítí a maloobchodních aktivit.

Ilustrační foto

Enel, který má kontrolu nad španělskou energetickou společností Endesa, chce do roku 2030 vynaložit 70 miliard eur do obnovitelných zdrojů energie a jejich kapacitu téměř ztrojnásobit na 120 gigawattů (GW).

„Jako zcela dominantní hráč v odvětví obnovitelných zdrojů energie máme největší výrobní kapacity v soukromém sektoru,“ prohlásil generální ředitel Enelu Francesco Starace.

Firma očekává, že zisk z hlavních aktivit se do roku 2023 bude zvyšovat tempem pět až šest procent ročně. Zvýší se ale i čisté zadlužení, a to na 57 až 58 miliard eur (1,5 bilionu Kč), jehož prostřednictvím chce firma financovat svůj další růst. Dividendy se pak mají v příštích třech letech zvyšovat tempem sedmi procent ročně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
PetrV
24. listopad 2020, 19:26

Aby to nedopadlo jako v Mochovcích 3,4. Aušus na aušus.

Ať zkusí treba precerpavacky.

Jan Veselý
25. listopad 2020, 12:40

VtE a FVE jim jdou velice dobře. Enel Green Power je v tomto směru globálně úspěšná firma.

PetrV
25. listopad 2020, 20:31

V italii se budou fofrniky hodit. Tam namrazy nejsou.

Ivan Novák
24. listopad 2020, 20:41

Jim nejde o elektrárny, ale hlavně o greendealové peníze. A žít na dluh, nejlépe europeizovaný, to Italové umí.

Josef
24. listopad 2020, 22:16

Samozřejmě, na OZE prostě nemůžete prodělat, nulové riziko podnikání. Přemýšlím, že bych koupil akcie těch firem. Na druhou stranu se trochu bojím, že to celé lehne, takže je lepší investovat v Číně ta půjde nahoru zcela určitě.

Mirek
25. listopad 2020, 09:14

Jestlipak ta firma bude stejně energicky bojovat proti plynovým elektrárnám, na které chce spoléhat Německo po odstavení svých uhelných a jaderných elektráren.

Plyn zdaleka není bezuhlíkový zdroj.

Josef
25. listopad 2020, 11:04

Kdo myslíte že má zájem na utlumení uhlí ? .....

PetrV
25. listopad 2020, 20:37

Musime si uvědomit, že každá země má jiné moznosti vyroby ee.

Ceske fofrniky nemají šanci proti offshore z moří.

My zase muzeme stavět precerpavacky svycarskeho typu.

Jsme na tom slterenem výborně. Škoda, že to nevyužíváme.

JE jsou jasná náhrada uhelek, protože brzy dojde uhlí. Plyn v případě tuhé zimy rusové nedodaji.

To si uvedomte.

Josef
26. listopad 2020, 00:14

Tuhá zima nás nezajímá, protože máme velké zásobníky, takže vydržíme poměrně dlouho bez dodávek... Rusko pokud bude NS2, tak nám vždycky dodá tolik plynu kolik budeme chtít, samozřejmě, že to nebude zadarmo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se