Domů
Elektřina
Panasonic s flexibilní baterií přibližuje myšlenku ohýbatelného telefonu blíže realitě

Panasonic s flexibilní baterií přibližuje myšlenku ohýbatelného telefonu blíže realitě

Vytvoření ohýbatelných zařízení není pouze o vytvoření pružných displejů, ale rovněž o pružných bateriích. Společnosti Panasonic se podařilo první pružnou lithiovou baterii vyrobit. Slibná technologie je zatím ještě v plenkách a nejvíce limitujícím faktorem je zatím nedostatečná kapacita baterií.

Na základě elektrochemických principů fungování lithium-iontových baterií, které důvěrně známe z našich zařízení, byla společností Panasonic vyvinuta baterie, která může být takřka bez energetických ztrát a při zachování bezpečnosti ohýbána a rolována.

Baterie snese v dnešní době nevídaně hrubé zacházení

Tato baterie je nejen pružná, ale rovněž odolná. Společnost Panasonic prohlašuje, že baterie si udrží 99 % úrovně svého nabití i po stovce ohnutí o poloměru zakřivení 25 milimetrů.

Těchto vlastností je dosaženo využitím laminované konstrukce těla, která pomáhá držet náplň každého článku na svém místě při předcházení případným únikům tekutých složek. Představa Panasonicu je taková, že baterie bude složena z článků o rozměrech 40 mm x 65 mm. Ty by měly být nošeny co nejblíže lidského těla, jelikož zvláště u takto tenké baterie by se problém s provozem za nízkých teplot velmi rychle negativně projevil.

Doufejme, že pouze prozatímní, nicméně zásadní vadou na kráse, je její silně limitující kapacita, která dosahuje hodnoty 60 mAh. Kapacita tudíž není dostačující ani pro chytré hodinky, natož pak mobilní telefon, který má kapacitu baterie standardně přibližně 50 krát větší.

Pořád je zde však možnost spřažení mnoha těchto článků, čímž by se nevýhoda malé kapacity potlačila. Panasonic má tedy ještě mnoho prostoru k vylepšení své na první pohled velmi slibné technologie.

Zdroj úvodní fotografie: thesun.co.uk

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Stát využije dividendy ČEZ na zmírnění energetické krize, říká Stanjura. Sektorovou daň odmítá
10. srpen 2022, 05:00
Ceny energií už začínají být pro část zákazníků ekonomický problém, říká finanční ředitel ČEZ
9. srpen 2022, 17:43
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se