Ředitel polské státní uhelné firmy JSW byl odvolán, akcie klesají

DomůSpolečnosti ve světěŘeditel polské státní uhelné firmy JSW byl odvolán, akcie klesají

Dozorčí rada polské státní uhelné společnosti JSW rozhodla o propuštění generálního ředitele Daniela Ozona. Důvodem je ztráta důvěry, oznámil ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. Agentura Reuters upozornila, že rozhodnutí přichází po sporech o strategii firmy. Akcie firmy, která těží koksovatelné uhlí, v reakci klesly o více než šest procent. Trh se obává, že vláda zasahuje do chodu firem, aby je využila k politickým projektům, včetně investic do udržení uhelného průmyslu.

Ozon byl ve funkci od roku 2017. Jeho současné funkční období mělo skončit 29. června. Měl podporu soukromých akcionářů i odborů, kvůli budoucí strategii firmy se ale dostal do sporu s ministerstvem energetiky. Jeden pokus o odvolání přitom ustál.

Stovky horníků dnes přicestovaly do Varšavy, aby proti Ozonově propuštění protestovaly. Pod vedením ředitele Ozona se JSW loni dohodla na zvýšení mezd o sedm procent a vyplacení jednorázové odměny. Firma také pod jeho vedením založila zvláštní fond, kam posílá část zisku. Tyto peníze se mají využít v době, kdy budou ceny uhlí nízké.

Ozon odmítl některé z návrhů Tchórzewského, aby JSW použila peníze na podporu státních projektů, včetně výstavby uhelné elektrárny na severovýchodě Polska, a převzala problematický důl na termální uhlí, které se používá v elektrárnách.

JSW je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, polský stát vlastní v JSW 55procentní podíl.

Akcie JSW během dneška odepisovaly více než šest procent, neboť investoři se obávají, že firma teď bude investovat do neziskových státních projektů souvisejících s uhlím.

Analytici také upozorňují, že akcie by mohly dál klesat, protože vývoj kolem generálního ředitele zesiluje rizika související s ocelárnou ArcelorMittal. Ta je největším klientem JSW a minulý měsíc uvedla, že plánuje dočasně zavřít vysokou pec v Krakově. To by mohlo omezit objednávky uhlí u JSW.