Domů
Společnosti
ČEZ počítá s tím, že do konce roku prodá většinu rumunských aktiv

ČEZ počítá s tím, že do konce roku prodá většinu rumunských aktiv

Energetická společnost ČEZ počítá s tím, že do konce letošního roku prodá převážnou část svých rumunských aktiv. Při dnešní on-line tiskové konferenci k výsledkům společnosti za minulý rok to řekl generální ředitel firmy Daniel Beneš. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani doplnil, že z 19 nezávazných nabídek vybrala společnost do dalšího kola devět.

„Situace se může do budoucna vyvíjet, ale zatím si myslím, že by to tak mělo být,“ řekl ke stanovenému termínu Beneš.

Cyrani uvedl, že ČEZ stále počítá s tím, že závazné nabídky na rumunská aktiva obdrží v letošním druhém čtvrtletí. Komunikace s případnými uchazeči podle něj pokračuje navzdory šíření nákazy nového koronaviru. „Samozřejmě běží jiným způsobem než osobními setkáními, běží on-line. Nicméně běží aktivně,“ doplnil.

ČEZ podle dřívějších informací zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti, které se zabývají aktivitami v moderních energetických službách (ESCO), a část obchodu (tradingu). Firma do možného prodeje zařadila společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania.

„Umožňujeme zájemcům podat nabídku jak na celek, tak na jednotlivá aktiva, pokud by měli zájem jen o něco a ten zbytek jim nepasoval do jejich portfolia. My pak uvidíme, jaká kombinace nabídek pro nás bude nejvýhodnější,“ řekl loni na podzim ČTK finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Deník E15 v polovině ledna uvedl, že o rumunská aktiva ČEZ už dříve projevily zájem například rumunská státní distribuční a dodavatelská společnost Electrica a také největší výrobce energie v Rumunsku – společnost Hidroelectrica.

Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ rozvíjet doma i v zahraničí.

„Prodej polských větrných projektů byl zahájen v roce 2019. Zahájení prodejního procesu polských uhelných aktiv (elektrárny Elcho a Skawina) a ostatních polských společností (mimo ESCO společnosti) je předběžně plánováno na druhé pololetí 2020,“ uvedl v dnešní prezentaci ČEZ.

V Turecku firma průběžně monitoruje zájem především lokálních investorů, žádná jednání ale zatím nepostoupila do závazné fáze.

Složitější je situace v Bulharsku. ČEZ i bulharská firma Eurohold tam loni v listopadu podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. První jednání se uskutečnilo na začátku března, bylo odročeno, a má pokračovat v dubnu, uvedl dnes ČEZ.

Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.