Domů
Teplárenství
Finský modulární reaktor pro rezidenční vytápění má vzniknout do roku 2030
Finský reaktor LDR-50 určený pro teplárenství (Zdroj: LDR-Reactor)
Zdroj: LDR-Reactor

Finský modulární reaktor pro rezidenční vytápění má vzniknout do roku 2030

Finský projekt malého modulárního reaktoru pro teplárenské účely získal 2 miliony EUR na další rozvoj. Reaktor LDR-50 s tepelným výkonem 50 MW chce finská společnost postavit do roku 2030, a přispět tak k dekarbonizaci teplárenství. Díky finančním prostředkům nyní  kromě jiného vznikne maketa reaktoru v životní velikosti.

Finská společnost Steady Energy oznámila, že získala financování ve výši 2 milionů EUR (zhruba 47 milionů Kč) na rozvoj projektu teplárny poháněné malým jaderným reaktorem. Projekt LDR-50 s tepelným výkonem 50 MW začalo v roce 2020 vyvíjet Finské technické výzkumné centrum VTT, kde společnost Steady Energy vznikla.

Oproti běžným reaktorům je LDR-50 provozován při teplotě kolem 150 stupňů Celsia a při tlaku pod 10 barů. Díky těmto provozním podmínkám jsou technická řešení potřebná pro splnění vysokých bezpečnostních standardů jaderného průmyslu jednodušší.

„Tlak potřebný v reaktoru LDR-50 je srovnatelný s tlakem domácího espresso kávovaru. Pracuje při nižším tlaku než síť dálkového vytápění. Tím je zajištěno, že v případě poruchy, která vede k úniku, bude únik uzavřen uvnitř teplárny, aniž by došlo k ohrožení lidí nebo životního prostředí,“ říká Tommi Nyman, generální ředitel společnosti Steady Energy.

Finance plánuje společnost použít na výzkumné práce a demonstraci funkčnosti teplárny pomocí plnohodnotné makety, která bude založena na teplu z elektřiny. Cílem Steady Energy je pak zprovoznit první teplárnu založenou na LDR-50 do roku 2030.

Řez reaktorem LDR-50 (Zdroj: LDR-Reactor)

Reaktorový modul LDR-50 se skládá ze dvou do sebe zasazených tlakových nádob, jejichž meziprostor je částečně naplněn vodou. V případě narušení odvodu tepla přes primární výměníky se voda v meziprostoru začne vařit, čímž se vytvoří účinná cesta pasivního přenosu tepla do bazénu reaktoru. Teplárna tak nespoléhá na elektřinu zvenčí ani na žádné mechanické pohyblivé části, které by mohly selhat a bránit funkci chlazení.

Dekarbonizace teplárenství

Steady Energy si od jaderných reaktorů slibuje dekarbonizaci energeticky náročného teplárenství, počínaje bytovým a dálkovým vytápěním. Velikost teplárny je podle společnosti dostatečná pro vytápění malého města.

„75 % systémů dálkového vytápění v EU v současné době používá fosilní paliva. V Číně je situace ještě horší. Jaderná energie je již nyní hlavním zdrojem nízkouhlíkové elektřiny a malé modulární reaktory představují cestu, jak rozšířit využití technologie kromě vytápění i do dalších energetických odvětví. Naším dlouhodobým plánem je provozovat několik tepláren po celém světě a vyrábět uhlíkově neutrální teplo pro domácnosti, kanceláře a pro různé průmyslové aplikace,“ dodává Nyman.

Kromě dodávky tepla může být LDR-50 využit jako odsolovací zařízení pro výrobu sladké vody. Další možností je úprava na výrobu páry pro průmyslové účely.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
3. červenec 2023, 22:31

Teplárenství je ekonomicko-technologicky překonaná technologie. Má jedinou výhodu v různých radách tam sedí politici za velké peníze. Nicméně energeticky je celá ta technologie většinou o ničem. A ve Finsku to platí tuplem , protože spotřeba na vytápění je tam vyšší a tak i vysoké ceny tepla z tepláren více poškozují odběratele. U nás je teplárenství hlavně o tom ,že odběratelům se prodává teplo za ceny el. energie a do budoucna to bude ještě horší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se