Domů
Teplárenství
Strakonická teplárna má ztrátu, kvůli drahým povolenkám chce skončit s uhlím
EPH - Pražská teplárenská

Strakonická teplárna má ztrátu, kvůli drahým povolenkám chce skončit s uhlím

Teplárna Strakonice má za loňský rok ztrátu 38,5 milionu Kč, hlavně kvůli rostoucím cenám emisních povolenek. Předchozí vedení firmy, které skončilo loni v zimě, plánovalo ztrátu 89,5 milionu. Výnosy měl loni podnik 335,3 milionu. Teplárna chce postupně nahradit uhlí obnovitelnými zdroji, loni začala poprvé více spalovat biomasu. Letos plánuje firma výnosy 360 milionů a vyrovnané hospodaření. ČTK to dnes na valné hromadě řekl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.

Teplárna, v níž má město 77,3 procenta akcií, vytápí 7000 domácností a desítky firem. Od loňského listopadu do letošního února řešila sérii havárií a poruch kotlů, drtiče i dopravníku biomasy.

„Od 18. prosince je odstavená turbína, měli bychom ji najíždět na konci měsíce. Tímhle se nám hospodářský výsledek zhoršil. Cashově si stojíme dobře, teď máme na účtu asi 32 milionů, v březnu předpokládám asi 50 milionů. (Ztrátu) 38 milionů nepovažuji za pozitivní výsledek, ale v porovnání s tím, že bylo plánováno 89,5 milionu… A náklady na povolenky jsou likvidační. Pro mě je teď cílem dostat fabriku na nulu,“ řekl Hřídel.

Loni začala teplárna poprvé více spalovat biomasu. Loni díky tomu podle ředitele ušetřila asi 14 milionů Kč, letos chce ušetřit až 45 milionů. Hmotnostní poměr biomasy k uhlí byl loni ve výrobě 38 procent.

„Ale odpovídá to 17 až 18 procentům na gigajoule, což je malý poměr. Snažíme se ho změnit, rádi bychom v gigajoulech dosahovali aspoň 70 procent. Problém je, že zařízení se nepoužívalo, a postavte si auto na špalky a po čtyřech letech jeďte na dovolenou do Chorvatska: nedojedete. To samé je tady, že se nám řetězí havárie,“ řekl Hřídel.

Kotle na biomasu má podnik od roku 2014, používal je dosud v malé míře.

V roce 2021 omezí teplárna provoz kotle K3, který spaluje uhlí. Od loňského roku se firma snaží o ekologičtější provoz. „Od uhlí chceme kompletně odejít, přejít na obnovitelné zdroje,“ řekl Hřídel.

Teplárna loni zvýšila prodej elektřiny a tepla o 7,3 procenta, na elektřině to podle ředitele přineslo navíc asi 28,5 milionu Kč. Firma zvažuje, že mírně sníží počet zákazníků, protože někteří jsou přesvědčeni, že platí příliš. „Pro mě je lepší takového zákazníka nechat jít, na některé doplácíme čtyřmi pěti miliony korun,“ řekl Hřídel.

Strakonice plánují, že vytvoří holding, do nějž začlení vybrané městské firmy včetně teplárny či pivovaru. Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) bude jednat s ostatními akcionáři od odkupu akcií teplárny, začne největším akcionářem, jímž je firma Sev.en Energy.

Teplárna refinancovala úvěr na modernizaci kotlů a snížila splátky, které dosud byly 30 milionů ročně. Loni zbývalo splatit 120 milionů Kč. Teď splácí za čtvrtletí necelé tři miliony. V roce 2018 měla teplárna tržby 280,4 milionu, ztrátu 3,62 milionu, prodala 474 terajoulů tepla.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Dalibor
19. únor 2020, 16:29

Emisní povolenky zlikvidují celé CZT v České republice. Začalo to odsířením dále pokračovalo to redukcí NOx. Předchozí kroky sice zdražily teplo, ale tak nějak to bylo ve prospěch ekologie. Emisní povolenky už musí položit místní CZT ba kolena. Ceny povolenek se budou zvyšovat tak dlouho, dokud nepadne poslední zdroj. Jako pojistka je tu ještě demerkurizace. Cíl EU je jasný, jde o nucenou likvidaci. Spalování biomasy není řešení jde jen o čerpání humózní hmoty z lesů a luk a polí, která se tu vytvářela miliony let. Pokud z odvezete všechno co vyroste, tak za několik desítek let, les omezí svou regeneraci. Řešení dovozu biomasy je jen přenesení problému do jiné lokality. Spalování plynu v místě spotřeby, je jediné správné řešení, kdy odpadají ztráty v rozvodech. Německo, které tohle zavedlo, je bohatá země, a ta to ustojí zbytek to bude stát těžké peníze. Čeká nás rozsáhlá plynofikace a rozpad CZT, která se tu budovala 70 let.Inu všechno jednou končí. Výstup z teplárny nad cenou 650 kč/GJ je pro zákazníka neakceptovatelný. Tepelné čerpadlo monoblok za 60tis. to vyprodukuje GJ za nižší cenu.

Josef
19. únor 2020, 20:53

Strakonice, Písek, Brno už dávno žádné teplárny mít neměly. Měly mít horkovod z Temelína, místo toho se teplo pouští do vzduchu - tomu říkám ekologie. Pokud má stát něco dotovat, tak je to využití tepla z jaderných elektráren a ne nesmyslné FV panely s těma si nazatopíte...

Emil
19. únor 2020, 21:31

To teplo, které se pouští do vzduchu, nelze použít k dálkovému vytápění, protože má třeba v Temelíně max 34 °C, obvykle ale méně. K tomu se musí využít pára, která se sebere turbíně a tím se vyrobí méně elektřiny. Celkovou účinnost by to ale samozřejmě zvýšilo.

Dalibor
20. únor 2020, 20:50

Máte pravdu, netušil jsem, že je to z Temelína do Písku 20km a dalších 16km do Strakonic. Možná k tomu i dojde v budoucnu, za nějaké dotace je to i reálné. Problém by byl pokud potřebujete vyšší parametry pro technologii.

Klus
20. únor 2020, 17:58

To je všechno pravda, ale problém je v lidech co dnes řídí stát a to, že se všechno podřizujeme diktatuře ekoteroristů. Takže se nikdo nemůže divit, že teplárny dělají co můžou, aby přežili. Vždyť ty Strakonice do biomasy jen dotlačila dnešní situace.... a dělá to i přilbram,písek a další

Dalibor
20. únor 2020, 20:31

Mě by zajímalo, zda by situaci tepláren pomohlo jako únik vystoupit z EU? Tyto limity jsou šílené a likvidační. Němci prostě neberou a nebudou na nikoho brát ohledy. Británie odešla, a tak se úspěšně ubránila diktátu EU (Německa) obdobně jako za WWW II. Zbytek Evropy dopadl jako za II. WWWW tedy pod diktátem Německa.

Energetik 007
20. únor 2020, 09:11

Strakonice se vezou na tom že momentálně je štěpky přebytek až skončí kůrovcová kalamita nebudou lesy a nebude ani štěpka.

Karel
20. únor 2020, 17:12

Strakonice se rozhodne na nicem nevezou. Jsou pekne v p... , ale aktualne jen maximalne vyuzivaji toho, co jim momentalni situace umoznuje.

Naopak spis ocenuju, jak rychle zareagovali. Zmenili zpusob provozovani teplarny a pochopitelne k tomu vyuzivaji jedinou moznou vec, ktera jim pomuze prezit. A myslim si, ze kdyby jim pomohlo to, ze budou palit gumu, tak budou palit gumu.

Podle toho co o nich zatim vim, tak si moc dobre uvedomuji, ze tohle neni cesta, ale kdyby to neudelali, meli uz davno konecnou.

Klus
20. únor 2020, 18:03

Karle, naprostý souhlas ohledně Strakonic. Také tomu tak rozumím a je otázkou času, než někomu v Bruselu dojde, že spalovaní štěpky není rozhodně ekologické a je tu stejný problém jako s uhlím.

Ivan Novák
20. únor 2020, 18:24

Snad ta EU-CO2 fanatická bublina praskne, pro Strakonické a jim podobné, včas. Praskne jistě, ale bohužel později, než aby bylo možné přišít individuálním politikům odpovědnost za škody.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se