Domů
Elektřina
Kapacitní aukce mají v Polsku odstartovat v příštím roce, zapojit se budou moci i zahraniční výrobci
Polská uhelná elektrárna Rybnik. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rybnik-elektrownia_latem.jpg

Kapacitní aukce mají v Polsku odstartovat v příštím roce, zapojit se budou moci i zahraniční výrobci

Podobně jako další evropské země se i Polsko vydává cestou zavádění kapacitních mechanismů, které mají zemi zajistit dostatek elektrického výkonu pro tamní síť v nadcházejících letech. První z aukcí by měla podle serveru ICIS proběhnout v roce 2018, o rok později se má aukce otevřít i pro zahraniční výrobce.

Současný návrh kapacitního mechanismu nyní musí posoudit polský parlament a v případě jeho schválení by jako zákon vstoupil v platnost od počátku roku 2018. V příštím roce by poté měla proběhnout i první aukce, která se bude týkat zajištění rezervního výkonu mezi lety 2020 až 2023.

O rok později by se aukce měly otevřít i výrobcům na sousedních trzích, se kterými je polská soustava fyzicky propojena. V roce 2019 se tak o zajištění výkonové reverzy v Polsku budou moct ucházet elektrárny v Německu, Česku, Švédsku a Litvě.

Zavedení kapacitních mechanismů má přilákat do Polska nové investice do energetické infrastruktury a její modernizace a současně zamezit předčasnému uzavírání stávajících zdrojů. Cílem navrhované legislativy je zajištění bezpečných dodávek elektrické energie ve střednědobém a dlouhodobém horizontu cenově dostupným a nediskriminačním způsobem.

První aukce měla proběhnout již letos

Podle původních plánů, které Polsko představilo loni v létě, měla první aukce proběhnout již koncem letošního roku. Roční rozpočet pro kapacitní trh by se měl podle odhadů polského ministerstva energetiky z minulého roku pohybovat mezi 2 až 3 miliardami zlotých (12,6 až 18,9 mld. Kč).

Úvodní fotografie: Polská uhelná elektrárna Rybnik. Autor: Szymcar @WikipediaCommons

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
‚Odpověď nebude diplomatická, ale praktická.‘ Litva očekává, že ji Rusko odpojí od dodávek elektřiny
22. červen 2022, 20:54
Ministerstvo mohlo porušit pravidla. ČNB zkoumá návrh dividend ČEZ
22. červen 2022, 10:46
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se