Domů
Elektřina
ENTSO-E: Budoucí podoba obchodních zón s elektřinou v Evropě stále není jasná

ENTSO-E: Budoucí podoba obchodních zón s elektřinou v Evropě stále není jasná

Elektřina
1 komentář
1. červenec 2017, 13:47
Eduard Majling

Na budoucí podobu evropského trhu s elektrickou energií mohou mít velký vliv i závěry analýzy obchodních zón, kterou v současné době vypracovává Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E). Předběžné výsledky zatím naznačují značně odlišný postup, než se dříve předpokládalo.

První výsledky klíčové analýzy ENTSO-E podle serveru ICIS ukazují, že k rozdělení by mělo dojít v případě francouzského trhu, zatímco německo-rakouská obchodní zóna by měla být zachována, nebo dokonce rozšířena. Zatím se však jedná pouze o předběžné závěry, studie má být dokončena v průběhu letošního či příštího roku, a její závěry se tak ještě mohou změnit.

„Neintuitivním výsledkem bylo rozšíření Německa s Rakouskem a rozdělení Francie. Jednoduše to ukazuje, že i když má ENTSO-E zdroje, posouzení obchodních zón není velmi snadným úkolem,“ řekl k překvapivým předběžným výsledkům Marcel Steinbach, vedoucí energetického tradingu u Německého spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW)

Pokud by však závěry ENTSO-E zůstaly nezměněny, mohly by mít dopad na situaci ohledně rozštěpení společné obchodní zóny mezi Německem a Rakouskem. S rozdělením zóny údajně podmínečně souhlasí i Evropská komise, proti současné podobě návrhu se však staví ČEPS a další provozovatelé přenosových soustav v regionu.

Dosažení dohody je stále v nedohlednu

Analýza prozatím přinesla dva možné scénáře, kdy by na evropském trhu s elektrickou energií mohlo být stanoveno 8 nebo 22 obchodních zón. Ani v jednom případě se však rozdělení německo-rakouské zóny nejevilo jako nejefektivnější opatření.

„Nemám k posouzení obchodních zón nejblíže, ale znám názory zúčastněných stran … k dosažení shody vede ještě dlouhá cesta,“ uvedl při panelové diskuzi v Londýně Peter Styles, předseda výboru pro elektřinu u Evropské federace obchodníků s energií.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Spotřebiče klientů budeme řídit podle aktuální ceny elektřiny i jejího dostatku v síti, říká šéf Nano Green
22. září 2022, 18:00
Ekonom ČEZ: Zimu bychom měli s plynem zvládnout, postupně se otevřou nové zdroje
22. září 2022, 10:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
3. červenec 2017, 11:05

No to jsou moc zajímavé výsledky. Zřejmě v ENTSO-E začali pracovat s nějakou alternativní podobou fyzikálních zákonů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se