Domů
Přenos elektřiny
Evropská unie urychlí projekt na propojení přenosových soustav Francie a Irska

Evropská unie urychlí projekt na propojení přenosových soustav Francie a Irska

Evropská unie urychlí projekt na propojení přenosových soustav mezi Francií a Irskem. Celková investice se bude pohybovat kolem 1,1 miliard dolarů. Hlavním cílem tohoto projektu je zvýšení energetické bezpečnosti Irska.

Evropská unie podpoří projekt na propojení přenosových soustav Francie a Irska. Celtic Interconnector je jedním z 173 prioritních energetických projektů, na které dohlíží přímo úředníci z Bruselu. Projekt je důležitý zejména pro irskou energetickou bezpečnost.

Současná a budoucí přenosová a plynová propojení mezi Irskem, Velkou Británií a pevninskou Evropou. Zdroj: cetusnews.com

Nové podmořské propojení bude mít přenosovou kapacitu 700 MWe a mělo by být dokončeno do roku 2025. Hlavním subjektem na irské straně bude společnost Eirgrid a na francouzské straně společnost RTE. Nové propojení sníží závislost Irska na dovozu ropy a zemního plynu z Velké Británie. Celková investice do projektu bude přibližně 1,1 miliardy dolarů (zhruba 23 miliard korun).

„Pouze plně propojený trh zlepší evropskou bezpečnost dodávek a poskytne spotřebitelům větší výběr. Jelikož dálnice se nezastaví na hranicích státu, neměly by ani potrubí a kabely,“ uvádí Miguel Arias Cañete, komisař pro energetiku a ochranu klimatu.

Seznam prioritních projektů se primárně zaměřuje na zlepšení propojení přenosových a plynových sítí mezi jednotlivými členskými státy Evropské unie. Projekty odráží obavy ze závislosti na Rusku, které zásobuje Evropskou unii asi třetinou ropy a zemního plynu. Dále se zaměřuje na lepší využívání elektrické energie pocházející z větru a slunce.

Mnoho projektů je v centrální a jihovýchodní Evropě, kde je nejvýraznější závislost na Rusku. Kromě plynovodů Evropská unie prosazuje dohodu o oddělení přenosových soustav tří pobaltských států od Ruska.

Zdroj úvodní fotografie: Bernard Larripa

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.