Domů
Přenos elektřiny
Evropská unie urychlí projekt na propojení přenosových soustav Francie a Irska

Evropská unie urychlí projekt na propojení přenosových soustav Francie a Irska

Evropská unie urychlí projekt na propojení přenosových soustav mezi Francií a Irskem. Celková investice se bude pohybovat kolem 1,1 miliard dolarů. Hlavním cílem tohoto projektu je zvýšení energetické bezpečnosti Irska.

Evropská unie podpoří projekt na propojení přenosových soustav Francie a Irska. Celtic Interconnector je jedním z 173 prioritních energetických projektů, na které dohlíží přímo úředníci z Bruselu. Projekt je důležitý zejména pro irskou energetickou bezpečnost.

Současná a budoucí přenosová a plynová propojení mezi Irskem, Velkou Británií a pevninskou Evropou. Zdroj: cetusnews.com

Nové podmořské propojení bude mít přenosovou kapacitu 700 MWe a mělo by být dokončeno do roku 2025. Hlavním subjektem na irské straně bude společnost Eirgrid a na francouzské straně společnost RTE. Nové propojení sníží závislost Irska na dovozu ropy a zemního plynu z Velké Británie. Celková investice do projektu bude přibližně 1,1 miliardy dolarů (zhruba 23 miliard korun).

„Pouze plně propojený trh zlepší evropskou bezpečnost dodávek a poskytne spotřebitelům větší výběr. Jelikož dálnice se nezastaví na hranicích státu, neměly by ani potrubí a kabely,“ uvádí Miguel Arias Cañete, komisař pro energetiku a ochranu klimatu.

Seznam prioritních projektů se primárně zaměřuje na zlepšení propojení přenosových a plynových sítí mezi jednotlivými členskými státy Evropské unie. Projekty odráží obavy ze závislosti na Rusku, které zásobuje Evropskou unii asi třetinou ropy a zemního plynu. Dále se zaměřuje na lepší využívání elektrické energie pocházející z větru a slunce.

Mnoho projektů je v centrální a jihovýchodní Evropě, kde je nejvýraznější závislost na Rusku. Kromě plynovodů Evropská unie prosazuje dohodu o oddělení přenosových soustav tří pobaltských států od Ruska.

Zdroj úvodní fotografie: Bernard Larripa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se