Vysoká cena emisních povolenek vyhnala cenu elektřinu v Německu nad sousední Francii
Ceny emisních povolenek v tomto týdnu opět atakují historická maxima, což se projevuje nárůstem ceny elektrické energie na velkoobchodních trzích. Cena německého baseload kontraktu s dodávkou v příštím roce se tak na začátku tohoto týdne dostala na vyšší úroveň než v sousední Francii, která si nad ním dlouhodobě držela prémii.
Rostoucí ceny emisních povolenek prodražují výrobu elektřiny v uhelných a plynových elektrárnách, které stále tvoří výraznou část německého elektroenergetického mixu. Spolu s nedávným nárůstem cen uhlí a zemního plynu rovněž rostou na evropských trzích forwardové ceny elektrické energie.
Na začátku tohoto týdne se německý baseload kontrakt pro rok 2022 obchodoval i nad 58 EUR/MWh, přičemž takto vysoko se cena pro nacházející rok od roku 2008 vyšplhala podle serveru S&P Global pouze na krátkou dobu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiči. Cena elektřiny tak roste i na české burze PXE, kde kontrakt na následující rok přesáhl 59 EUR/MWh.
Ceny elektřiny na velkoobchodních trzích za posledních 5 let několikanásobně vzrostly, a to zejména z důvodu růstu cen emisních povolenek, které za stejné období posílily ze zhruba 5 EUR/t až na 44 EUR/t.
Od konce loňského roku tak rozdíl mezi baseload kontrakty pro nadcházející rok v Německu a Francii značně poklesl, Německo se nicméně stále drželo přibližně 1 EUR/MWh pod Francií. S dalším nárůstem cen emisních povolenek v posledních týdnech se nicméně situace otočila, když se na začátku tohoto týdne francouzský kontrakt obchodoval naopak o zhruba 1 EUR/MWh pod Německem.
Cena na francouzském trhu vystoupala nad 57 EUR/MWh, výrazně nad regulovanou cenu o hodnotě 42 EUR/MWh, za kterou musí EDF v rámci mechanismu ARENH prodávat ostatním dodavatelům na tamním trhu až 100 TWh výroby ze svých jaderných elektráren.
Podle predikcí S&P Global Platts Analytics by se forwardové ceny elektřiny v Německu měly stabilně pohybovat nad Francií od roku 2022, přičemž do roku 2026 by rozdíl mezi nimi měl dosáhnout až 4,1 EUR/MWh.
„Německý odchod od jádra spolu s odchodem od uhlí povede ke strukturálně krátkému trhu, zatímco předpokládáme, že instalovaný výkon ve francouzských jaderných elektrárnách zůstane relativně stabilní se souběžným růstem obnovitelných zdrojů,“ říká Sabrina Kernbichlerová z Platts Analytics.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud se ve Francii vyskytne nový politický hajzlík (prospěchář ve jménu vlastního konta), který uzavře jaderky, tak mají francouzi po ptákách.
No jestli Frantíci zavřou jaderky, tak má po ptákách celá evropa. Aspoň teda v nejbližších 30 letech. Co bude dál věštit neumím.
To se ve Francii určitě nestane.
Ale jsem zvědavý na Měmecko. To bude mít po uzavření jaderek a uhelných elektráren velké problémy. Plyn je jen dočasné řešení, protože spalování plynu zdaleka není bezuhlíkový proces.
Spolu s nimi aj take Rakusko ktore je zavisle na dovoze z CZ a DE, momentalne to je skoro 2500mw aj napriek slusnej vyrobe z vetra, vody a akumulacie.
Lukasi, co takhle svoje tvrzení dokázat. Rakousko má roční dovoz EE v nižších jednotkách procent a když je někde přeshraniční tok, tak to neznamená, že je to dovoz do té země. V roce 2019 Rakousko dovezlo 2 procenta EE. Kolik to bylo loni ještě nevím, ale byl koronavirus a v ČR se snížila spotreba o 3 TWh.
To je zajmavý máte nějakej zdroj k těm 2%? Podle oficialních statistik Rakousko v 2019 dovezlo skoro 5 % čistý spotřeby. A dovoz klesl z velký části taky kvuli tomu že vyrobili z vody o cca 3 TWh víc než v 2018 (ve srovani s průměrem 2015-2018 to bylo o 2-3 TWh vic takže podařenej rok) a taky jim oproti roku 2018 stoupla výroba v tepelnejch elektrárnach o cca 1 TWh. Ale teda i výroba z FVE a VTE šla nahoru meziročně o 1,5 TWh.
Hmm, Hmm, Hmm. Jak je jenom tohle možné? Vždyť Němci přece vyrábějí obrovská kvanta zelené elektřiny úplně zadarmo!!!! :-)))
Nevyrábějí zadarmo, ale jak je vidět z grafu vyráběli ji levněji než Francie. To byla realita dokud administrativní nástroj-cena povolenek nevyskočil nad "maximální rozumnou hodnotu cca 25 Eur/tunu.
V současnosti vládne spekulace živená klimatickou hysterií. A ta dokáže cokoliv. Možná ne, uvidíme.
Resumé: Výstavba OZE působila na dlouhodobý pokles ceny elektřiny v posledních 7 č kolika letech (v období kdy už se země EU dostaly z finanční krize 2008).
Kombinace spekulace a hysterie žene cenu povolenek extrémně vysoko. Pro následujícich pár let (2021-3) bude hysterie vrcholit, pak se vše uklidní a bude opět následovat pokles cen díky nadprodukci z VtE a FVE v našem regionu Lipské burzy.
Rozhodnutí o výstavbě Jaderných elektráren s tím nic neudělá, stále bude více JE v této dekádě v západní Evropě zavřeno než vybudováno.
Tato dekáda (2021-30) bude dekádou slunce a větru nejen v EU ale i po celém světě.
Neřekl bych, pane Vaněčku, že za tím růstem je až tak mnoho hysterie, jako spíše realita posledních změn v ETS a také vliv počasí. Situace, kdy na jedné straně se snižuje objem dostupných povolenek v ETS, zrušila se možnost pokrýt nedostatek za minulé období "půjčkou" z toho budoucího a k tomu vcelku dost tuhá a dlouhá zima, která donutila zdroje nakupující povolenky v vyšším emisím než plánovaly, to všechno nutně vede k vyšší ceně. Když k těmto administrativním vlivům a počasí přidáte spekulanty, kteří by na tomhle trhu měli mít zakázáno byť i jen promluvit, tak dostanete koktejl, který může táhnou cenu povolenek tak rychle nahoru.
Nadprodukce FVE a VTE s tím v krátkodobém horizontu nic moc neudělá, protože bez dlouhodobé akumulace je prozatím role fosilních zdrojů v energetickém mixu "v oblasti Lipské burzy" nezastupitelná. Rušení fosilních zdrojů navíc stáhne další povolenky z ETS a o ten zbytek bude o to větší rvačka, až ty zbylé budou muset kvůli potřebným dodávkám pro stabilitu sítě nakoupit víc povolenek než plánovaly.
Přesně tak . Dopadne to jak u nás s bydlením. Tím že se stahují každoročně z trhu emisní povolenky , tak vzniká nedostatek a drahota . S rustem obnovitelných zdroju se bude projevovat jejich skutečná cena (nebude je možné dotaovat).
Omyl. Nedostatek a drahota vzniká proto, že stále více lidí u nás má obě ruce levé. Ideál pro obchodníka. Lid si není schopen vlastníma rukama ani uklidit zahradu, ne tak postavit plot, tak obchodníci nemají jediný důvod neosolit pitomce s rancem peněz tak, že si rád ještě dalších deset ranců půjčí.
To že stavbu potom provádí rukama úkáček je už jen další střípek do rakve stavu trhu kdy o promyšlenou a poctivě provedenou stavbu člověk nezavadí. Ovšem pochválit se také musí - na dobře vypadajících pozlátkách developer nešetří.
no vidíte, a já vidím rychlý růst ceny povolenek jako pozitivum, protože poroste cena silové energie (kvůli EE z uhlí) = vyšší cena pro zákazníky = nižší doba návratnosti pro střešní FVE rodinných domů a firem = více lidí a firem, měst a obcí se rozhodne pro střešní FVE. Druhé velké plus je rostoucí neekonomičnost uhelných elektráren = změna na plyn, nebo rychlejší ukončení provozu, myslím, že už i uhelná komise pochopila, že konec uhlí nastane mnohem dřív. Cena emisní povolenky plní přesně, co má a to je omezení uhlí a přechod na OZE a vzhledem k rychlejšímu růstu ceny než se předpokládalo se ten proces jen urychlí, tak že za mě dobrý
Vidět jako pozitivum, že všechno podraží je zvláštní. Možná jako prodejce solárů se těšíte na kšeft.
Jinak tedy nevím jak budou prodejci EE spokojeni, že odebíráte jen v zimě ve špičce, když je EE nejdražší, aby pak nevznikly nové tarify, ono by se to mohlo klidně pěkně prodražit i Vám.
Atome, to jste mě pobavil, že jsem prodejcem solárů CHACHA.
Ne rozhodně prodejcem solárů nejsem, ale jestliže zdraží EE pro koncového zákazníka o 30%, bude to znamenat, že se návratnost investice do střešních FVE zkrátí o 30% (dnes firmy mají návratnost 6-8 let, u RD 10-13 let, při zdražení EE o 30 % se návratnost zkrátí u firem na 4-6 let, u RD 7-10 let a to bude znamenat, že více lidí si to instaluje = to v důsledku bude znamenat rychlejší zavírání uhelek. Za čistší ovzduší si určitě rád připlatím, taky nekupuju šunku z obsahem masa 65%, ale připlatím si za lepší s obsahem 90%. Nebo nepiju pivo Argus, ale koupím si lepší.
To mě těší, že k jasnému dni jsem rozjasnil i Vaši tvář. Ale určitě nevidím souvislost střešních VFE a uhelných elektráren.
Jinak ty uhelné elektrárny mají zajímavý odpad, který bude chybět a to pro výrobu sádrokartonu.
Administrativní nebo spekulativní zasahování do ekonomiky provozu nějaké technologie nemůže přinést lepší technologie jako náhradu. Díky odstranění soutěže o vzácné zdroje, v tomto případě "peníze zákazníků", se ztrácí motivace pro hledání optimálních řešení a celkové inovace.
Příklad s povolenkami. Kdyby místo ETS , který ovlivňují politici a spekulanti, existoval trh se skutečnými "kredity", tedy skutečně odstraněnými tunami CO2, a byl jednoznačně dán termín do kterého jsou producenti nuceni být CO2 neutrální, motivovalo by to obě strany, jak producenty, tak konzumenty k tomu, aby hledali optimální řešení a nakonec by se ustálila nějaká rovnováha, která by odrážela skutečnou cenu dostupných technologií a procesů.
Možná by to i vedlo k odstranění fosilních technologií, kdo ví. Možná by se našly technologie a procesy CCS, které by umožnily některým fosilním technologiím fungovat za normálních tržních podmínek. Ale současný stav je jeden velký direktivní bordel, ve kterém by snad bylo lepší tisknout peníze na papír a ty pálit v elektrárně, než provádět to, co se děje nyní :-)
závislost střešních FVE a uzavírání uhelek je jednoduchý. Např. v Polsku v roce 2020 bylo instalováno 300.000 střešních FVE, které letos vyrobí cca 2 TWh/rok ze Slunce a nebudou jí muset vyrobit uhelky = mohou se zavřít. V ČR je potenciál jen na střechách minimálně 15 TWh/rok.
V Polsku letos zavřou 2 TWh letních uhelek. :-D
No, a na zimu ty uhelky zdraží, protože si nevydělali v létě a budou mít dražší povolenky :-)
Píšete hlouposti, Poláci mají v zimě čistou elektřinu z větru a plány mají obrovské.
.Plány ještě nikdy nikomu žárovku nerozsvítily a ani na Baltu nefouká vítr 24/7. Kupříkladu letos v únoru se vítr na Polskem v noci z 8. na 9. února utišil a pořádně nezafoukalo čtyři dni. Až v noci z 12. na 13. se produkce VTE v Polsku vrátila někam na 50% instalovaného výkonu. A prakticky stejná situace se opakovala o pár dní později. A co tedy dělat, když v té době slunce nesvítí nic moc, vítr nefouká nic moc. No fajn, zvýšíte výkon uhelek, které jedou celou dobu na půl plynu a mají výkon v záloze. Jenže mrcha uhelka, co se potácí někde kolem 20-30% výkonu má naprosto tragickou efektivitu, takže jí ta MWh stojí pěkný prachy. A jsem tam kde jsme byli předtím. Mejdany levné elektřiny produkované "zadarmo" OZE budou vykoupeny kocovinou z cen, které si fosilní zdroje nechají zaplatit za to, že nezhasne ekonomika. Příklad letošního Texasu je pro takovou situaci přímo ukázkový.
V energetice se stoupajícím podílem FVE se ovšem elektřina nezdraží v létě a v poledne. V tu dobu možná i zlevní.
Zdraží se v zimě a ráno a večer, kdy ještě/už nesvítí. Pravděpodobně více, než o 30%. Jenže FVE z toho nic mít nebudou.
Ne cena el. energie se nesnížila , ale přelila se z části platby za silovou elektřinu do části platby za podporu OZE a distribuci kde se díky implementaci OZE musí dělat investice, které by se jinak dělat nemusely a celkově cena el. energie vzrostla a dále roste.
Tesat. Konečně první uznání toho, že OZE příspěvek je vlastně přesměrováním peněz z platby silové energie. Přitom se výsledná cena nezvýšila. Takže peníze které by dostal moloch pomohly desetitisícům obyčejných ovčanů k jejich střešním FVE aniž by zákazník připlatil korunu.
Klobouk dolů Josefe. Dal jste se s námi na nesnadnou cestu výkladu grafu ceny dodávky elektrické energie pro koncové zákazníky po roce 2008.
Asi jste na omylu . Kolik je 1 nebo 1+1(2) . Ta silová položka zde bude stále , protože musí zálohovat OZE . Navíc přibude regulace , kdy vypadávají ty OZE . Tudíž nejen že si platíme silovou energetiku , ale připočtěte i ty soláry a do budoucna akumulaci baterií . No bude to drahá sranda a budou si ji moci dovolit jen bohaté státy.
Hovoříte o koze když před tím šla řeč o voze. Zpět k cenám pro koncového zákazníka. Náklady dodavatelů a zrovna toho dominantního ho nezajímají. Cena se podstatně nezměnila a to je podstatné.
To, že FVE a VTE mají mezní náklady blížící se nule, neznamená, že elektřina bude zdarma. To je chybný závěr. Jsou tu ještě provozní a investiční náklady.
Mezní náklady blížící se nule znamenají nekonkurenceschopnost pro hodnotové řetězce s vysokými mezními náklady (z principu fosilní paliva, v současné době především uhlí). Velcí hráči (BP, Shell, Total, EDF a mnoho dalších) teprve začínají diverzifikovat (a vědí proč). Příslušné efekty se budou dostavovat s větším škálováním OZE během příštích zhruba dvaceti let. Pro škálování zdrojů s takto nízkými mezními náklady bude podstatná jejich integrace (a ne akumulace, i když ta bude také důležitá).
Viz i zdejší články o hybridních OZE. Např. V Číně jde o tzv. New Infrastructure.
Dobrý den
A to je teprve očekávání problémů. Zatím tu energii mají, jen ji zdražují povolenky.
Zatím ještě mají těch 6-8GW v jádře v provozu a uhlí také jede na cca 12GW. Co teprve udělá cena/trh až ten řiditelný výkon vůbec dlouhodobě nebude.
Jak to pak bude vypadat s jednotnou Evropskou synchronizovanou sítí, když Německo bude taková černá díra po značnou část roku, jsem také zvědavý.
Pane Prokš, podívejte se na USA. Jakmile nasadíte více plynových elektráren, tak můžete zavírat ty uhelné a rozvíjet plně vítr a slunce.
A stále dostupnější bateriové úložiště (včetně elektromobilů) tomu taky pomůžou.
Jedno je jisté: tato dekáda 2021-30 bude dekádou budování VtE a FVE a bateriových úložišť. Cenový vývoj je jednoznačný, představte si, že fotovoltaika v Saudské Arabii bude vyrábět elektřinu za
23 českých haléřů za kWh. FANTASTICKÉ by to bylo dřív, v teéto dekádě půjdou ceny ještě níže.
zdroj:
pv-magazine.com/2021/04/08/saudi-arabias-second-pv-tender-draws-world-record-low-bid-of-0104-kw/
cituji: “The output capacity of these projects, in addition to the projects of Sakaka and Dumat Al-Jandal, will amount to more than 3,600 MW,” he said in a statement, adding that one of the projects – the 600 MW Al-Faisaliah PV IP project – will sell power at a world record low price of $0.0104/kWh. The project was selected by the Ministry of Energy in Round 2 of the procurement scheme that is being held under the umbrella of the country's National Renewable Energy Program"
The 3.6 GW of capacity refers to the cumulative installed power that was assigned through the first two rounds of the scheme, including the Sakaka solar plant, which was connected to the grid in November 2019, and the 1.5 GW Sudair project, which is being developed in direct negotiations with the Saudi authorities
Tady vidíte jak jde vývoj: okolo roku se SAE rozhodly postavit jadernou elektrárnu. Korejci ji nyní již postavili.
A fotovoltaika, která byla v 2005 v plenkách nyní v sousední SA produkuje elektřinu za 23 haléřů českých za kWh.
To neporazí žádná konkurence, elektřina z jádra je řádové dražší.
Zhruba 10 krát.
A stačilo na to 15 let.
Opakuji znova: tato dekáda 2021-30 bude dekádou nezadržitelného rozvoje VtE a FVE, s naprosto bezkonkurenčně levnými cenami výroby elektrické energie.
Všude ve světě.
Dobrý den,
No s Vámi se prostě neshodnu. Ale nic, za dva roky touto dobou budeme mít první náznaky jak to teda opravdu je. A za další dva roky bude už asi neoddiskutovatelně jasno kdo měl či neměl pravdu.
Hail Gréta!
Stejně nemáme lidstvo jinou možnost než se obrátit na OZE, protože uhlí, ropa, zemní plyn, i ten uran jsou neobnovitelné zdroje a to znamená, že dřív nebo později prostě dojdou. A např. ropu potřebuje pro důležitější věci než je spalovaní v motorech. Každý elektromobil znamená, že se ročně ušetří 30 barelů ropy, které by se spálily ve spalováku. A Slunce, vítr, voda, geotermální energie jsou obnovitelné zdroje, tzn. "nikdy nedojdou" (kdyby došly už nás to trápit nebude), proto je to správná a jediná cesta. Spoustu diskutujících je hysterických, že se jim zvedne účet za energii o 30%, ale že zdražilo pivo 10x jem zas tak nevadí. Navíc sobecky říkají, teď máme uhlí dost, tak proč řešíme OZE a nějakou budoucnost, a kašlou na to, že jejich potomci za 100 už budou mít nedostatek ropy, nebo zemního plynu, nebo uhlí.
Zdůvodnění OZE je jako špička, že nedojdou a ostatní, že dojdou je totální nesmysl. Nic z toho v dohledné době několika století nedojde. Ani huhlí, ani ropa a zejména ne uran.
Že se zdraží energie na dvojnásobek vás těší? Ale pivo si může každý odpustit, ale EE ne, a tvrdě za to zaplatíme životní úrovní.
Navíc a to je nejdůležitější , důležité Jádro jde řídit ale OZE ne. Tedy pokud neporoučíte větru dešti.
A to v tech 23 halerich mate i cenu regulace site a nutné zálohy, které musí být pripravené? Pro nás je nicmene cena v SA nepodstatna. Mozna mate pravdu v tom, ze tato dekada bude dekadou VTE a FVE ale také dekádou klimahysterie, všelijakých ..ismů , ztráty selského rozumu a obrácených (mnohdy zvrácených) hodnot.
Tipnul bych si, že to bude cena výrobce pro obchodníka. Ber nebo neber obchodníku. Nebereš? Koupí jiný.
Co bude dělat obchodník, když tu elektřinu bude potřebovat před/po západu slunce?
A hůře, co bude dělat, když si ji objedná na denní dobu, ale přesto ji FVE nedodá?
Nebál bych se, že by si obchodník neporadil. Naopak bych byl střízliv z názoru, že ho zajímá názor dvou diskutujících.
Předpokládám však, že v případě nedodání má s dodavatelem sjednanou smlouvu. A pokud vím, tak smlouvy nám sem nikdo neplácne. Takže darmo pokus odvést debatu jinam.
Když bude té elektřiny na burzách v Evropě málo, který obchodník si myslíte, že si bude moci dovolit přeplatit ostatní obchodníky (a pak tu cenu naúčtovat svým odběratelům)? Německý, nebo Český? A když nebude dost zdrojů v té době schopných dodávat, nebo nebudou dostatečné přenosové kapacity, co s tím může udělat obchodník? Nic.
Všichni výrobci i odběratelé ze zákona odpovídají za odchylku. Někteří jsou ale této povinnosti zbaveni. Drobní odběratelé a výrobci OZE.
Takže, když si obchodník objedná EE z FVE a u nás to nebude za 0,27 Kč/kWh, ale vychází to z aukcí na cca 40 €/MWh (tj. cca 1 Kč/kWh) a FVE mu tu EE nedodá, má smolíka. Musí narychlo nakoupit drahou špičkovou EE (pokud ji ale v budoucnu sežene) a ztráta jde za ním. Pochopitelně o to se zdraží EE pro konečné zákazníky.
Doba kdy každý "dělal jen svou práci" je nenávratně pryč. Pokud obchodník nebude schopen, zkrachuje. Což je normální vývoj. Uvolní místo na trhu těm kteří si budou vědět rady. A nechápu proč bych měl na veřejném fóru sdělovat to, co si každý správný podnikatel tají jako obchodní tajemství. Prostě se buď snažte přemýšlet, nebo máte možnost okoukat jak to budou dělat jiní. Třeba to stihnete. Pokud ne, není nutno věšet hlavu, lidem, kterým se podnikání nezdařilo jsou plné haly s montážními pásy.
Abychom se vrátili k tématu:
Nyní vyhnaly cenu EE v Německu drahé emisní povolenky uhelných a plynových elektráren, které slouží jako záloha a doplněk OZE.
Zatímco ve Francii uhlí už nespalují téměř vůbec (konec 2022) a plynu málo. Takže na cenu EE mají ve Francii emisní povolenky vliv minimální. Základ jsou tam JE, které akumulaci moc nepotřebují a když tak jen krátkodobou.
V budoucnu v Německu budou táhnout cenu EE nahoru jak emisní povolenky ze spalování plynu, tak drahá akumulace. Méně ta krátkodobá do akumulátorů, nebo PVE, hodně ta dlouhodobá přes vodík.
Obchodník si poradí jedině, že adekvátně zdraží EE tak, aby náklady na špičkovou EE pokryl. Ten který nezdraží, zkrachuje. V každém případě to nakonec zaplatí zákazníci. Je úplně jedno, jestli se to nazve emisní povolenky, příspěvek na OZE, dá se to přímo do ceny silové, nebo se zavede nějaký poplatek za akumulaci. Zaplatí to i v případě, že si zákazník pořídí své akumulátory. Ovšem vlastními akumulátory stejně nevyřeší delší nedostatek, než několik hodin, tj. nevyřeší zimní období, zvláště bude-li elektřinou topit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se