Carbon Brief: Výroba elektřiny z uhlí v EU klesla v prvním pololetí o 19 %

DomůUhlíCarbon Brief: Výroba elektřiny z uhlí v EU klesla v prvním pololetí o 19 %

Výroba elektřiny z uhlí prozatím v roce 2019 globálně poklesla o 3 %. Jedná se o rekordní pokles, který táhnou zejména země západní Evropy. V elektroenergetickém mixu Irska, Francie a Velké Británie uhlí v první polovině roku 2019 představovalo méně než 2 %. Naopak ve střední a východní Evropě je pokles výroby elektřiny z uhlí mnohem menší.

V Irsku klesla výroba elektřiny z uhlí v prvním pololetí o 79 %

Podle analýzy britského zpravodajského serveru Carbon Brief, který se zaměřuje na aktivity v oblasti klimatu a energetických politik, doposud v roce 2019 výroba elektřiny z uhlí globálně poklesla o rekordní 3 %.

Konkrétně v EU byl pokles výroby elektrické energie z uhlí „bezprecedentně“ vysoký – o 19 % meziročně. Kupříkladu v Německu došlo k poklesu o 22 % a v Irsku 79 %. Uhlí v první polovině roku 2019 představovalo méně než 2 % v elektroenergetickém mixu Irska, Francie a Velké Británie. Ve Španělsku a Itálii to poté bylo zhruba 6 %. V květnu byly ve Velké Británii dokonce veškeré uhelné elektrárny na dva týdny vypnuty. Podle Carbon Brief tento trend zrychluje a v druhé polovině roku odhadují pokles na 23 %.

V Evropě se pokles připisuje primárně systému EU ETS. Ceny povolenek vzrostly z 5 eur (cca 127 korun) v roce 2017 na 25 eur (637 korun) za tunu CO2 v 2019. Jsou zde ovšem i další faktory, jako například zvyšující se podíl solárních a větrných elektráren, opatření energetické účinnosti a dostupná kapacita pro výrobu elektřiny ze zemního plynu, která může snadno nahradit uhlí.

Střední a východní Evropa zaostává za západní

Pokles výroby elektřiny z uhlí je mnohem menší ve střední a východní Evropě. Podle analýzy Carbon Grief je důvodem téměř nulový rozvoj větrných a solárních elektráren a zároveň omezené výrobní kapacity plynových elektráren vhodných k nahrazení těch uhelných.