Domů
Uhlí
Čína loni vytěžila rekordní množství uhlí, při nedostatku muselo jít klima stranou
Těžba uhlí, ilustrační foto.
Zdroj: Unsplash

Čína loni vytěžila rekordní množství uhlí, při nedostatku muselo jít klima stranou

V Číně bylo v prosinci minulého roku vytěženo rekordní množství uhlí - celkem 384,7 milionů tun. Konec roku byl přitom z pohledu těžby uhlí mimořádný, tři měsíce po sobě byly rekordní, a díky tomu byla těžba rekordní i v ročním měřítku.

Rok 2021 nebude pouze rokem, kdy mnoho států potvrdilo své klimatické závazky. V loňském roce se ukázalo, že v mnoha zemích uhlí stále není na ústupu, a emise z něj proto bezpochyby rostly.

Jedním z příkladů je Čína, která se ve třetím čtvrtletí loňského roku potýkala s nedostatkem uhlí, zejména pro výrobu elektřiny. Na uhlí se přitom Čína spoléhala při restartu ekonomiky zasažené pandemií onemocnění COVID-19.

Problémy s nedostatkem elektřiny v Číně došly koncem září tak daleko, že byla zastavena výroba v mnoha továrnách, včetně dodavatelů firem Apple a Tesla. V návaznosti na to někteří analytici zhoršili výhled ekonomického růstu země. Z obavy před dalšími ztrátami Čína nařídila, aby uhelné doly kvůli nedostatku elektřiny zvýšily těžbu.

Tlak čínské vlády na navýšení těžby se projevil relativně rychle - již v říjnu byl pokořen měsíční rekord těžby, když místní společnosti vytěžily celkem 357 mil. tun uhlí. Rekord byl ovšem překročen hned v listopadu (370 mil. tun) a následně i v prosinci (384 mil. tun).

Těžba uhlí v Číně od roku 2012 Těžba uhlí v Číně od roku 2012. Zdroj: Reuters

Díky bezprecedentnímu poslednímu čtvrtletí loňského roku pak byl překonán i dosavadní roční rekord, když bylo za celý loňský rok vytěženo více než 4 mld. tuny uhlí.

Těžba uhlí v Číně. Těžba uhlí v Číně. Zdroj: Bloomberg

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Čestmír Berka
20. leden 2022, 15:00

Jenže Čína sice víc těží, ale z Austrálie dováží o 90 % méně uhlí. "in 2019, some 38% of Chinese thermal coal imports came from Australia."

Čína dovezla za prvních 11 měsíců loňského roku 177 milionů tun indonéského energetického uhlí, což je nárůst o 54 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2020

Vojvodik Petr
20. leden 2022, 15:15

Přesně tak. Australani zdrazili, tak dolují a vozí z indonézie.

Australani si mohou topit svým uhlím.

Jan Stehlik
20. leden 2022, 16:15

Rozdíl je v kvalitě uhlí . Myslím že australáci těží černé uhlí . To je hodně potřeba do oceláren.

Ivan Novák
20. leden 2022, 18:20

Kalimantan a Newcastle jsou oboje globálně typová černá uhlí, jde jen o cenu. Australskému uhlí dali Číňani za trest zaracha po těch ponorkách odkloněných od Francouzů. Obchody se tam pak musely přeskupovat, stability ještě ne zcela dosaženo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se